کاربرد اسید فسفریک

ترانس گلوتامیناز
ترانس گلوتامیناز چیست و چه کاربردی دارد؟
دسامبر 26, 2021
کاربرد آب پنیر در صنایع غذایی
کاربرد آب پنیر در صنایع غذایی
ژانویه 17, 2022


اسید فسفریک (به انگلیسی: Phosphoric acid) که به ارتو فسفریک اسید یا فسفریک اسید نیز معروف است، یک اسید ضعیف با فرمول شیمیایی H3PO4 است. به‌طور معمول به عنوان یک محلول غلیظ بی‌رنگ با غلظت ۸۵٪ در آب مشاهده می‌شود. ترکیب خالص آن یک جامد بی‌رنگ است. منبع

اسید فسفریک یک مایع کریستالی بی رنگ و بی بوست که به نوشابه‌ها طعمی تند می‌دهد و از رشد کپک‌ها و باکتری‌ها که می‌توانند به راحتی در محلول های شیرین تکثیر شوند، جلوگیری می‌کند. بیشتر اسیدیته نوشابه نیز از اسید فسفریک ناشی می شود.

این اسید از ماده معدنی فسفر ساخته می شود که به طور طبیعی در بدن نیز یافت می شود. با کلسیم ترکیب می شودتا استخوان ها و دندان ها قویتر شوند .همچنین باعث بهبود عملکرد کلیه و ذخیره انرژی توسط بدن می شود. فسفر به عضلات شما کمک می کند پس از یک تمرین سخت ریکاوری شوند. این ماده معدنی نقش مهمی در رشد بدن دارد و حتی برای تولید DNA و RNA، کدهای ژنتیکی موجودات زنده، مورد نیاز است.

فسفر ابتدا از طریق یک فرآیند تولید شیمیایی به پنتوکسید فسفر تبدیل می شود. سپس دوباره به این ماده تبدیل می شود.

کاربرد اسید فسفریک در صنایع غذایی

اسید فسفریک می تواند برای بسیاری از مصارف در زندگی روزمره ما مفید باشد. این ماده نیز در بسیاری از صنایع غذایی نقش مهمی ایفا می کند. به دلیل قیمت ارزان در صنعت بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. این اسید درجه مواد غذایی اغلب به عنوان افزودنی E338 نامیده می شود.

تشخیص اینکه آیا محصولات غذایی حاوی این اسید هستند یا نه، نسبتا آسان است.این ماده در لیست مواد تشکیل دهنده قابل مشاهده است. نام های مختلف این اسید که معمولاً به عنوان یک عنصر ذکر می شوند عبارتند از E338، اسید اورتوفسفریک، اسید فسفریک (V)، اسید پیروفسفریک، اسید تری فسفریک، اسید 0-فسفریک و هیدروژن فسفات. موارد استفاده از اسید فسفریک در صنایع غذایی به شرح زیر است:

نوشابه‌های گازدار: این اسید اغلب به نوشابه‌های گازدار اضافه می‌شود تا طعم تند و تلخ‌تری بدهد. همچنین به کند کردن رشد کپک ها و باکتری ها در فرمول قند کمک می کند.
مربا: از این اسید نیز به عنوان افزودنی برای مربا استفاده می شود. طعمی تند و ترش به مربا می دهد.
فرآورده های لبنی: از این اسید در تولید محصولات لبنی استفاده می شود. نمک های این اسید برای اصلاح پروتئین و تغییر سطح pH محصول برای بهبود کیفیت محصول استفاده می شود.
افزودنی های غذایی: این اسید به عنوان یک افزودنی غذایی شناخته شده است. برخی از افزودنی های غذایی مبتنی بر این اسید عبارتند از دی کلسیم فسفات، هگزامتافسفات، سدیم فسفات و تری کلسیم فسفات. بیکینگ پودرها ، میله های غلات ،آب های طعم دار ،نوشیدنی های قهوه در بطری ،گوشت های فرآوری شده

Is Phosphoric Acid Bad for Me?

سایر کاربرد ها

از بین بردن زنگ زدگی: یکی از کاربردهای رایج این ماده این است که از آن به عنوان زنگ زدا استفاده می شود.این اسید توانایی حذف زنگ زدگی سطوح فلزی (مانند آهن و فولاد) را دارد. آهن قهوه ای مایل به قرمز (اکسید آهن) را به یک فسفات آهن سیاه رنگ تبدیل می کند. فسفات آهن سیاه را می توان به راحتی تمیز کرد و سطح فلز تازه را آشکار کرد. برای از بین بردن کامل زنگ زدگی ممکن است به کاربرد چندگانه از این اسید نیاز باشد. این می تواند مقاومت بیشتری در برابر خوردگی پس از استفاده ایجاد کند. زنگ زدای مبتنی بر اسید فسفریک معمولاً به صورت مایع سبز رنگ یافت می شود اما می توان آن را به صورت ژل نیز فرموله کرد.
کودها: کود استفاده اصلی اسید فسفریک است. بیش از 90 درصد این اسید تولید شده برای تولید کود استفاده می شود. سه کود متداول مبتنی باین ماده وجود دارد که مورد استفاده قرار می گیرند، مانند سوپر فسفات تریپل (TSP)، دیامونیوم هیدروژن فسفات (DAP) و مونو آمونیوم دی هیدروژن فسفات (MAP).

اسید فسفریک در داروسازی: این اسید به عنوان یک واسطه در داروسازی استفاده می شود. یکی از زمینه هایی که اسید فسفریک در آن مورد استفاده قرار می گیرد به عنوان محلول اچینگ در دندانپزشکی است. معمولاً برای تمیز کردن دندان استفاده می شود. از دیگر کاربردهای اسید فسفریک می توان به سفید کننده های دندان یا مایعات دهان شویه است. اسید فسفریک معمولاً در داروهای ضد تهوع نیز استفاده می شود.

عوارض جانبی

ا این اسید ممکن است در صورت استنشاق، بلع یا تماس با بدن ما عوارض جانبی به همراه داشته باشد. اگر توسط این ماده مسموم شدید، باید با پزشک تماس بگیرید یا به دنبال درمان فوری پزشکی باشید. این عوارض جانبی را می توان به شرح زیر مشاهده کرد.

درماتیت ،اسهال، درد ،تورم ، گرفتگی معده ، تاری دید ،حالت تهوع

فروش اسید فسفریک

برای استعلام قیمت اسید فسفریک لطفا با کارشناسان ما در بخش فروش تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟