8 چالش صنعت غذا و نوشیدنی که باید مراقب آنها باشید

نقش سیتریک در تولید اسنک ها
نقش سیتریک در تولید اسنک ها
نوامبر 1, 2021
تاثیر ویسکوزیته CMC بر رشد جوجه های گوشتی
تاثیر ویسکوزیته CMC بر رشد جوجه های گوشتی
نوامبر 2, 2021

8 چالش صنعت غذا و نوشیدنی که باید مراقب آنها باشید

شیوع هولناک کروناویروس باعث ایجاد یک تغییر اساسی در آنچه جهان به عنوان “عادی” تلقی می شود، شده است. همانطور که Worldometer ادعا می کند.، با حدود 3,820,737 مورد مثبت در سراسر جهان، کووید-19 موجی از ترس را در میان توده ها ایجاد کرده است. و با توجه به اجرای سختگیرانه قرنطینه ها در سراسر جهان، نه تنها زندگی، بلکه اقتصاد بیشتر کشورها را نیز نابود کرده است.

بخش‌های اصلی صنعت به دلیل همه‌گیری تحت تأثیر نامطلوب قرار گرفته‌اند. زیرا تولیدکنندگان تلاش می‌کنند تا کسب‌وکار خود را در بحبوحه آنچه که توسط تحلیل‌گران مالی به‌عنوان «وضعیت بسیار بدتر از تحولات اقتصادی 2008-2009» مورد استقبال قرار می‌گیرد، حفظ کنند. در میان بسیاری از بخش هایی که شاهد سقوط بوده اند، به نظر می رسد صنعت غذا و نوشیدنی یکی از بدترین ضربه ها را متحمل شده است. در زمان‌های آینده، فروشندگان بازار F&B باید خود را برای تأثیر بلندمدت COVID-19 آماده کنند، که احتمالاً به عنوان یکی از چالش‌های اصلی صنعت غذا و نوشیدنی افزایش خواهد یافت.

صنایع غذایی و آشامیدنی

بخش غذا و نوشیدنی که به عنوان یکی از بزرگترین بازارهای قرن بیست و یکم برچسب گذاری شده است، در چند دهه اخیر واقعاً به خود رسیده است. ده سال گذشته به طور خاص تصویری نسبتاً متمایز از فضای F&B را ترسیم می کند . این صنعت به دلیل تقاضاهای دائماً در حال تغییر مصرف کنندگان و نوآوری های عظیم دستخوش یک سلسله تغییرات شده است. آنچه در اینجا مورد توجه قرار می گیرد، افزایش سریع تعداد چالش های صنعت غذا و نوشیدنی است.

این صنعت عمودی تجارت چند میلیارد دلاری که به خودی خود غول پیکر است. در حالی که سرعت رشد بیش از حد قابل تحسینی را نشان می دهد، با یک سری موانع نیز دست و پنجه نرم می کند. در حالی که برخی از مسائل جاری در صنعت غذا برای مدتی رایج بوده است. بسیاری از چالش‌های دیگر بازار F&B که در زمان‌های اخیر بروز کرده‌اند را می‌توان به تغییر تقاضای مشتریان و وجود چشم‌انداز نظارتی دقیق نسبت داد.

یک تغییر پارادایم در دیدگاه توده ها با توجه به صنعت غذا و نوشیدنی مشاهده شده است. مردم در حال حاضر بیشتر دوستدار تغذیه هستند. محصولات بدون چربی و بدون قند را ترجیح می دهند و به طور کلی تمایل بیشتری به حفظ سلامتی قوی دارند. حمایت از این مکتب فکری این واقعیت است که محصولات غذایی نه تنها بر اساس کیفیت، بلکه بر اساس محتوای تغذیه ای نیز مورد قضاوت قرار می گیرند. این فرآیند فکری پویا، تولیدکنندگان مواد غذایی را وادار کرده است تا تغییرات مازادی را در فرآیند تولید موجود ایجاد کنند و به طور موثر با برخی از چالش‌های عمده بازار غذا و نوشیدنی مقابله کنند.

ممنوعیت پلاستیک

اجرای «ممنوعیت پلاستیکی» ریشه در ایدئولوژی دارد که چندین سال در بحبوحه بحث‌ها در پلتفرم‌های بین‌المللی ادامه داشته و اکنون به نتیجه رسیده است. سرعت رشد مداوم صنعتی‌سازی، که بخش F&B بازوی اصلی آن است.، تأثیر فاجعه‌باری بر محیط‌زیست داشته است . و منجر به این شده است که سازگاری با محیط‌زیست به شعار بزرگ بعدی تبدیل شود. دانسته یا ندانسته، مصرف بیش از حد و دفع نادرست پلاستیک به عنوان یکی از چالش‌های بزرگی که امروزه مدیران مواد غذایی و آشامیدنی با آن مواجه هستند، مطرح شده است.

در این سناریو، محصولی که به عنوان «دوستانه محیط زیست» برچسب گذاری شده است.، کاملاً طبیعی است که ارتباط بیشتری با مصرف کننده دارد و احتمالاً فروش سودآوری را به همراه دارد. تا محصولی که برای آسیب رساندن به محیط زیست رایج شده است. تولیدکنندگان و خرده فروشان مواد غذایی و نوشیدنی در حال حاضر در تلاش هستند تا از طریق اتخاذ روش های بازیافت متعدد، فرآیند تولید مواد غذایی را برای محیط زیست بسیار مساعد کنند. استقرار شیوه های کسب و کار سبز – درست از تولید تا بسته بندی و مدیریت زنجیره تامین، راه حلی حیاتی برای مقابله با مسائل جاری در صنایع غذایی است.

یکی دیگر از مؤلفه های مرتبط با محیط زیست که بخشی از چالش های کنونی صنعت غذا و نوشیدنی را تشکیل می دهد، موضوع مدیریت پسماند است. غیرقابل انکار، صنایع غذایی مقدار قابل توجهی ضایعات تولید می کند، درست از تامین مواد اولیه تا خرده فروشی و توزیع مواد غذایی. تاثیر منفی همین موضوع به عنوان یکی از حیاتی ترین مسائل زیست محیطی در صنایع غذایی و آشامیدنی شناخته شده است. که باید در اسرع وقت به آن رسیدگی شود. در پاسخ، تولیدکنندگان تلاش کرده‌اند تا شیوه‌های تولید سازگار با محیط زیست، برنامه‌های مدیریت زباله، تکنیک‌های بازیافت و موارد دیگر را ارائه کنند.

یک مثال عمده از اینکه چگونه مدعیان صنعت F&B از ممنوعیت پلاستیک پیروی کرده اند، نستله است. سال گذشته، نستله تصمیم خود را برای استفاده از بسته‌بندی‌های 100% قابل بازیافت/قابل استفاده مجدد تا سال 2025 اعلام کرد. علاوه بر این، خرده‌فروشانی مانند Asda، Café Coffee Day، و McDonald’s نیز تعهد خود را به عاری از پلاستیک و ایجاد روش‌های پایدار در تولید و بسته‌بندی اعلام کرده‌اند.

افزایش آگاهی سلامت در بین مصرف کنندگان

افزایش بروز اختلالات مرتبط با غذا، مصرف کنندگان را بر آن داشته است تا تغییرات اساسی در رژیم غذایی و سبک زندگی خود ایجاد کنند. و آنها را بیش از هر زمان دیگری مراقب سلامتی خود قرار دهند. به طور خودکار، قطار فکر به سمت خرید مواد غذایی بدون مواد نگهدارنده اضافه می شود که ممکن است سلامت فرد را مختل کند. تقاضا برای محصولاتی که دارای برچسب “سالم” نیستند، کاهش می یابد و برای باقی ماندن در راس، نیاز به حذف ترکیبات مصنوعی از محصولات به عنوان یکی از چالش های اصلی غذا و نوشیدنی مطرح شده است.

یکی از عوامل اصلی که منجر به افزایش شیوع دیابت شده است. چاقی است که با مصرف عمده قند از طریق غذاهای فرآوری شده و غلات مرتبط است. این درک از نیم دهه گذشته منجر به اجتناب مصرف کنندگان از محصولات حاوی شیرین کننده های مصنوعی و سایر نگهدارنده های اضافه شده است.

بنابراین، یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های صنعت غذا و نوشیدنی این است که تولیدکنندگان محصولات سالمی ارائه دهند که مواد مغذی کافی را فراهم کند. با این حال، در عین حال، از زیبایی شناسی برند دور نشوید. این باعث شده است که انواع غذاهای غنی از مواد مغذی وارد راهروهای سوپرمارکت شوند، با برچسب “بدون گلوتن”، “بدون لبنیات”، “بدون قند” و موارد مشابه. گسترش گسترده بازار مواد تشکیل دهنده مکمل های غذایی نمونه مناسبی است که موارد فوق را توجیه می کند.

از آنجایی که مصرف کنندگان تمایل به خرید محصولات با ارزش افزوده دارند، محصولات غذایی تقویت شده با پروتئین ها، ویتامین ها و سایر مواد مغذی شانس بیشتری برای فروش گسترده دارند و بازار افزودنی های غذایی را تقویت می کند. بازاری که قرار است تا سال 2024 بیش از 115 میلیارد دلار درآمد داشته باشد. ارزش افزوده به محصولات غذایی بدون کاهش کیفیت یا به خطر انداختن طعم و مزه، و در عین حال حفظ مقرون به صرفه بودن، به لیست طولانی مسائل جاری در صنعت غذا می افزاید.

با این حال روند دیگری که محور چالش‌های پیش روی مدیران غذا و نوشیدنی را تشکیل می‌دهد، افزایش تقاضا برای مواد غذایی ارگانیک است. کاهش شدید تقاضا برای غذاهای فرآوری شده، بازار مواد غذایی ارگانیک را تقویت کرده و سطح آگاهی را در مورد غذاهای طبیعی و تأثیر مثبت آنها بر سلامتی افزایش داده است. این امر باعث افزایش تقاضا برای محصولات طبیعی، سالم و غذایی شده و روندهای بازار پروتئین برنج ارگانیک را تحت فشار قرار داده است.

عدم نمایش چشمگیر مصرف کنندگان از محصولات راهروی “مرکز فروشگاه” همچنین نشان می دهد که مصرف کنندگان ترجیح می دهند از کالاهای بسته بندی شده دوری کنند.، به همین دلیل است که استراتژی های طوفان فکری برای مبارزه با افزایش تقاضا برای محصولات ارگانیک یکی از چالش های اصلی مواد غذایی است. و مدیران نوشیدنی امروز. یک نمونه اخیر از نحوه برخورد تولیدکنندگان نوشیدنی با این چالش، کوکا کولا است که به تازگی اولین آب طعم دار بدون شکر را در ژاپن با نام تجاری “I LOHAS” عرضه کرده است.

افزایش نگرانی در مورد قابلیت ردیابی محصول

قابلیت ردیابی یکی از چالش‌های اساسی در صنعت غذا و نوشیدنی است، نه تنها برای مدیریت رکورد، بلکه برای برآورده کردن نتیجه نهایی – ایجاد درآمد برای هر بخش. اخیراً، مصرف کنندگان علاقه فزاینده ای به دانستن آنچه در مواد غذایی آنها می رود، پیدا کرده اند، که باعث شده است “برچسب گذاری مواد” بخش عمده ای از فرآیند بسته بندی را تشکیل دهد. با کاهش شدید اعتماد عمومی به زنجیره‌های تامین مواد غذایی و آگاهی مربوط به اشکالات در زنجیره تامین F&B از دهه گذشته یا بیشتر، قابلیت ردیابی پایان به انتها به عنوان یکی از آخرین روندها در صنعت غذا و نوشیدنی ظاهر شده است.

با درک اهمیت حفظ سوابق دقیق داده ها، شرکت های فرآوری مواد غذایی اکنون در راه استقرار فناوری های پیشرفته مانند اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و بلاک چین برای کارهایی مانند تجزیه و تحلیل زنجیره تامین، اندازه گیری وزن، نظارت بر دما و غیره هستند. به عنوان مثال، غول خرده فروشی جهانی Auchan، در اواخر سال 2018، برنامه ریزی کرد تا راه حل بلاک چین TE-FOOD را در تلاش برای بهبود شفافیت مواد غذایی گسترش دهد.

روند صعودی بدون گوشت و وگانیسم

نگرانی فزاینده نسبت به حیوانات باعث ایجاد تغییر در الگوهای غذایی توده ها شده است. با رقابت بیشتر و بیشتر مصرف کنندگان برای محصولات گیاهی و وگان، تقاضا برای گوشت و سایر محصولات کاهش قابل توجهی داشته است. که به عنوان یکی از چالش های اصلی در صنعت غذا و نوشیدنی مطرح است. پلتفرم‌های اجتماعی و پورتال‌های اطلاعات آنلاین راه را برای آگاهی از آزار حیوانات هموار کرده‌اند. و مردم ترجیح می‌دهند محصولاتی با برچسب‌هایی مانند «تأیید شده توسط انسان» و «بدون قفس» خریداری کنند.

سال گذشته، در ماه آگوست، 9 شرکت ژاپنی متعهد شدند که به آزمایش بر روی حیوانات پایان دهند و با شرکت PETA ایالات متحده گفتگو کنند. با توجه به رفتار اخلاقی نگرانی حیوانات. در این یادداشت، شرکت‌ها جایگزین‌های بدون گوشت را برای ادامه فعالیت زنجیره‌های خرده‌فروشی ارائه کرده‌اند. به عنوان مثال، Sainsbury، Aldi و Nestle اخیراً ایده عرضه محصولات بدون گوشت را در فروشگاه‌های خرده‌فروشی مطرح کرده‌اند.

R&D Trends in the Food and Beverage Industry

افزایش عوارض مدیریت موجودی

با توجه به زمان ماندگاری محدود محصولات غذایی، مدیریت موجودی یکی از موضوعات رایج در صنایع غذایی است. عامل فسادپذیری مسئول این واقعیت است که موجودی F&B بسیار حساس به پاتوژن های غذایی است و اگر به طور بهداشتی ذخیره نشود، بیشتر است. با توجه به اینکه وجود باکتری‌های موجود در مواد غذایی ممکن است تأثیر فاجعه‌باری بر شهرت شرکت داشته باشد، تولیدکنندگان را بر آن داشته تا نرم‌افزار جدیدی را برای کاهش این مشکلات اتخاذ کنند. در میان این پس‌زمینه، بازار آزمایش‌های بیماری‌زای غذایی به عنوان یکی از سودآورترین بازوهای صنعت جهانی F&B پابرجا خواهد ماند.

فضای F&B نیز با توجه به سرعت رشد در حال گسترش آن به شدت توسط ماشین کنترل می شود و احتمالاً به اتخاذ فناوری پیشرفته برای همگام شدن با روند مصرف کنندگان و آخرین نوآوری ها ادامه خواهد داد. تقاضا برای نرم افزار مدیریت موجودی پیشرفته در فرآوری مواد غذایی، کنسروها و محصولات بسته بندی بخش مهمی از چالش های بازار غذا و نوشیدنی را تشکیل می دهد و شرکت های متعددی تلاش می کنند تا به بخش F&B برای مقابله با بحران کمک کنند. به عنوان مثال، در اواخر سال 2018، بانک یونایتد خارج از کشور اعلام کرد که UOB BizSmart – راه حل دیجیتالی یکپارچه مبتنی بر ابر خود را برای کمک به کسب و کارهای کوچک در صنعت F&B ارتقا داده است.

Coronavirus continues to disrupt food and beverage industry | Food Beverage  Insider

حضور فراگیر تجارت الکترونیک

حضور آنلاین یکی از چالش‌های اصلی صنعت غذا و نوشیدنی است، با توجه به اینکه مصرف‌کنندگان به لطف اینترنت بیشتر از فناوری آگاه هستند و از نظر اجتماعی آگاه هستند. در حالی که صنایع اصلی مانند لوازم خانگی، الکترونیک، منسوجات و سایر محصولات داخلی قبلاً حضور خود را در حوزه تجارت تثبیت کرده اند، این بخش در نگهداری نسبتا کند بوده است.

با این حال، اخیراً، عمده‌فروشان و شرکت‌های خرده‌فروشی در حال حاضر سرمایه‌گذاری در تجارت الکترونیک مواد غذایی را آغاز کرده‌اند، با این حال، مهم است که اکثر تولیدکنندگان در شبکه جهانی وب حضور داشته باشند تا با آنچه که به نظر می‌رسد یکی از حیاتی‌ترین چالش‌ها است، مقابله کنند. صنایع غذایی و آشامیدنی با استناد به نمونه‌ای از همین، بازوی خرده‌فروشی Reliance Industries، Reliance Retail Ltd.، برای برنامه‌ریزی برای آزمایش برنامه غذایی و خواربارفروشی خود قبل از راه‌اندازی تجاری این سرمایه‌گذاری، به سرفصل خبرها تبدیل شده است.

Food industry braces for coronavirus impacts | 2020-03-17 | Food Business  News

تأثیر و پیش‌بینی عواقب کنونی پس از همه‌گیری COVID-19

بخش F&B تا کنون با بدترین ضربه از ویروس کرونا روبرو بوده است. درست از بخش تولید و زنجیره تامین و رستوران گرفته تا شرکت‌های خدمات غذایی و شرکت‌های تحویل غذا، صنعت F&B به سختی با همه‌گیری مقابله کرده است. قرنطینه های سراسری باعث شده تا کارمندان نتوانند در کارخانه ها کار کنند و زنجیره تامین را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. با ضربه زدن به فعالیت های کشاورزی و کشاورزی، ترس از کمبود مواد غذایی بیشتر به چشم می خورد. مشاهده شده است که با قرنطینه‌های طولانی مدت، توده‌ها به خرید وحشت‌زده روی آورده‌اند که باعث کمبود بیشتر مواد غذایی و اختلاف عمده‌ای بین آن‌هایی که می‌توانند از عهده انباشت اقلام برآیند. و آن‌هایی که نمی‌توانند بپردازند، روی می‌آورند.

در حالی که اجماع عمومی این است که این سناریوی تلخ ممکن است تا زمانی که درمان/واکسنی برای COVID-19 پیدا شود ادامه یابد، تحلیلگران بهتر می دانند. حدس زده می شود که عواقب پس از همه گیری احتمالاً برای مدتی طولانی باقی خواهد ماند. این امر در مورد صنعت F&B نیز صادق است.، زیرا مردم احتمالاً برای مدتی به جای آنچه “عادی جدید” در نظر گرفته می شود، فاصله اجتماعی را رعایت می کنند. بنابراین پیش‌بینی می‌شود که مشاغل رستوران ضربه بخورند.، در حالی که انتظار می‌رود صنعت گوشت نیز با توجه به تغییر عادات غذایی مصرف‌کننده دچار رکود شود. مدیران مواد غذایی و آشامیدنی باید این مسائل را در ذهن داشته باشند. و ابتکارات راهبردی را برای حفظ کسب و کار خود به کار گیرند.

به طور غیرقابل انکار، چالش‌هایی که مدیران مواد غذایی و نوشیدنی با آن مواجه هستند، به دلیل رقابت شدید مضحک و این واقعیت که یک تغییر تنها بر کل زنجیره تامین تأثیر می‌گذارد. بسیار زیاد است. بازارهای جدیدتر، تغییر مخارج مصرف کننده، افزایش قیمت مواد غذایی، اشتهای جهانی و فناوری پیشرفته قرار است در چند سال آینده تغییرات گسترده ای را در این بخش ایجاد کنند. با وجود چالش‌های مداوم صنعت غذا و نوشیدنی، پیش‌بینی می‌شود که در آینده دستاوردهای سالمی را نشان دهد. باید دید که بازار جهانی F&B در سال‌های آتی با توجه به سطح درآمد قابل تصرف، تغییر سبک زندگی و اصلاحات مطلوب دولت چگونه خواهد بود.

سطح بهینه سختگیری در چشم انداز نظارتی

در حالی که ممکن است به عنوان بیان واضح تلقی شود – واقعیت این است که فضای F&B بسیار دقیق توسط مقررات اداره می شود. سازمان‌هایی مانند FDA، EPA، OSHA و FTC در اجرای هنجارهای مربوط به عرضه محصولات سالم، تنظیم برچسب‌های مواد غذایی، حفظ محیطی تمیز و بهداشتی و موارد مشابه کوشا بوده‌اند.

در حالی که اکثر شرکت ها به طور اجمالی به هنجارها پایبند هستند، تغییرات دوره ای در زمینه دفع زباله، کیفیت مواد غذایی، مواد خام، تولید مازاد، مستندات و غیره، یکی از چالش های اصلی مدیران مواد غذایی و آشامیدنی است. . اغلب، اصلاحات دائماً در حال تغییر منجر به این شده است که شرکت ها محصولات غذایی را از فروشگاه های خود فراخوانی کنند.

به عنوان مثال، تایسون فودز اخیراً بیش از 190000 پوند سرخ کرده مرغ آماده را پس از سفارش از خدمات بازرسی و ایمنی مواد غذایی وزارت کشاورزی ایالات متحده (FSIS) فراخوان داد، در حالی که فروشگاه های زنجیره ای مواد غذایی Kroger پس از کشف FDA، سه نوع توت منجمد را به یاد آورد. برخی از آنها برای هپاتیت A مثبت بوده اند. برای مقابله با آن، شرکت ها موظفند نهایت دقت و دقت را در عملیات تجاری خود – از زمان تولید تا فرآیندهای توزیع – به کار ببرند. منبع

مقالات مرتبط: تاثیر کرونا بر نوآوری در صنایع غذایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟