مالتودکسترین و جلوگیری از سرطان روده

اثرات پروبیوتیکی اسید لاکتیک
اثرات پروبیوتیکی اسید لاکتیک
اکتبر 27, 2021
چرا گوارگام بر زانتان گام ترجیح داده می شود؟
چرا گوارگام بر زانتان گام ترجیح داده می شود؟
اکتبر 31, 2021

مالتودکسترین و جلوگیری از سرطان روده

به خوبی ثابت شده است که فیبر غذایی به تسکین و جلوگیری از یبوست کمک می کند. و تعدادی مقاله علمی از جمله مرورهای سیستماتیک و متاآنالیزها در مورد اثرات فیبر غذایی مشتق شده طبیعی بر حرکات روده وجود دارد. در سال‌های اخیر، افزایش تولید مواد فیبر رژیمی به‌دست‌آمده از مواد خام غذایی وجود داشته است و این مواد در حال حاضر معمولاً در بازار موجود هستند. مالتودکسترین مقاوم (RMD)، یک فیبر غذایی محلول، از نشاسته تولید می‌شود و به صورت صنعتی تولید و در سراسر جهان استفاده می‌شود. در حالی که گزارش های زیادی در مورد اثرات مالتودکسترین بر حرکات روده وجود دارد، هیچ بررسی سیستماتیک یا متاآنالیز گزارش نشده است.

ما یک مرور سیستماتیک و متاآنالیز را برای روشن کردن اثر مالتودکسترین بر حرکات روده بر اساس دفعات مدفوع و حجم مدفوع انجام دادیم. ما همچنین ارزیابی ذهنی اثرات مالتودکسترین بر حرکات روده را بررسی کردیم. در نتیجه تجزیه و تحلیل های یکپارچه سازی، ما دریافتیم که مصرف مالتودکسترین به طور قابل توجهی حجم مدفوع و دفعات مدفوع را در مقایسه با مصرف دارونما افزایش می دهد. علاوه بر این، مصرف مالتودکسترین تمایل به بهبود احساس تخلیه کامل/ناقص داشت. در نتیجه، شواهد نشان می دهد که مالتودکسترین تأثیر مثبتی بر حرکات روده دارد و به عملکرد طبیعی روده کمک می کند. این یافته به توسعه معیارهای جدید برای انتخاب فیبر غذایی در فرآیند توسعه محصولات غذایی کمک می کند.

یبوست احتمال سرطان روده را افزایش می دهد

گزارش ها حاکی از آن است که حدود 20 درصد از جمعیت در سراسر جهان از یبوست رنج می برند.، و این میزان در کشورهای توسعه یافته از جمله ایالات متحده آمریکا، انگلستان و ژاپن بیشتر است. یبوست به عنوان وجود حداقل دو مورد از موارد زیر در بیمارانی که در طی 12 ماه گذشته در هیچ دوره 12 هفته ای ملین مصرف نکرده اند:

1) کمتر از سه بار اجابت مزاج در هفته. 2) مدفوع سفت در بیش از 25 درصد از حرکات روده. 3) احساس تخلیه ناقص در بیش از 25٪ از حرکات روده. 4) زور زدن بیش از حد در بیش از 25٪ از حرکات روده. و 5) نیاز به دستکاری دیجیتال برای تسهیل تخلیه. کمبود ورزش به ویژه افراد مسن و زنان باردار مستعد ابتلا به یبوست هستند. گزارش شده است که یبوست مزمن می تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش دهد و میزان بقا را کاهش دهد. بنابراین، فرض بر این است که حفظ اجابت مزمن به طور قابل توجهی به سلامت انسان و کیفیت زندگی کمک می کند.

مصرف مالتودکسترین به عنوان فیبر غذایی

مشخص شده است که مصرف فیبر غذایی به تسکین و پیشگیری از یبوست کمک می کند. بقراط، پزشک یونانی باستان، بیش از 2000 سال پیش استفاده از “سبوس گندم” را به عنوان یک عامل ملین ثبت کرد، و فیبر غذایی در طول اعصار مورد توجه قابل توجهی قرار گرفته است. سرطان روده بزرگ از آن زمان، تحقیقات فیبرهای غذایی در سراسر جهان به طور قابل توجهی پیشرفت کرده است. و مکانیسم های زیربنایی اثربخشی فیبر غذایی در برابر یبوست گزارش شده است. در نتیجه، سازمان ایمنی غذای اروپا (EFSA) مصرف 25 گرم فیبر غذایی در روز را برای شلی طبیعی توصیه می‌کند. از آنجایی که مصرف مقدار کافی فیبر رژیمی از وعده های غذایی روزانه آسان نیست، استفاده از فیبر ساخته شده افزوده شده یک استراتژی برای افزایش مواد فیبر موجود در بازار خواهد بود.

انواع فیبرغذایی

فیبر غذایی به دو نوع تقسیم می شود: فیبر غذایی محلول (به عنوان مثال، صمغ گوار نیمه هیدرولیز شده و مالتودکسترین مقاوم [RMD]) و فیبر غذایی نامحلول (به عنوان مثال، سبوس گندم و نشاسته مقاوم). مطالعات متعدد گزارش کرده‌اند که هر دو نوع فیبر غذایی منجر به بهبود حرکات روده می‌شوند، اگرچه مکانیسم‌های اساسی متفاوت است. فیبر غذایی محلول زمانی که هیدراته می شود و مدفوع را نرم می کند پکتیزه می شود، در حالی که فیبر غذایی نامحلول آب را در روده جذب می کند و حجم مدفوع را افزایش می دهد که دیواره روده را تحریک می کند و فعالیت پریستالتیک را افزایش می دهد.

بهببود دهنده های اثرات فیبر غذایی

در برخی از کشورها، مانند ایالات متحده آمریکا، کشورهای اتحادیه اروپا، کره و تایوان، سیستم هایی برای برچسب زدن مواد غذایی وجود دارد که نشان دهنده عملکرد غذاها است، مانند بهبود اثر فیبر رژیمی بر حرکات روده. در ژاپن، این سیستم Foods for Specified Health Use (FOSHU) نامیده می شود و استفاده از 1127 محصول را تا مارس 2017 تأیید کرده است، از جمله 337 محصول که ادعای فوایدی بر سلامت روده دارند، از جمله اجزای عملکردی: مالتودکسترین ، فیبر غذایی پوسته دانه پسیلیوم ، گالاکتولیگوساکارید ، آلژینات سدیم دپلیمریزه شده ، پلی دکستروز، صمغ گوار نیمه هیدرولیز شده ، و سبوس گندم . پرکاربردترین ماده مورد استفاده FOSHU برای حفظ عملکرد طبیعی روده مالتودکسترین است. RMD همچنین به طور گسترده در کره و تایوان استفاده می شود.

مالتودکسترین یک فیبر غذایی غیر چسبناک محلول در آب است که از نشاسته به دست می آید. اخیراً چندین شرکت شروع به تولید مالتودکسترین با استفاده از مواد اولیه مختلف و/یا فرآیندهای مختلف تولید کرده‌اند. اثر RMD بر حرکات روده به خوبی مستند شده است، اگرچه هیچ بررسی سیستماتیک یا متاآنالیز تا به امروز گزارش نشده است. مک‌روری و چی مروری بر آثار فیزیکی فیبر در روده انجام دادند و به این نتیجه رسیدند که فیبرهای محلول غیر چسبناک هیچ فایده‌ای بر نظم روده ندارند.

در مطالعه حاضر، ما یک بررسی سیستماتیک و متاآنالیز برای تعیین اثر مالتودکسترین بر حرکات روده انجام دادیم که معتقدیم به توسعه معیارهای جدید برای انتخاب فیبر غذایی در فرآیند تولید محصولات غذایی کمک خواهد کرد. ما همچنین ارزیابی ذهنی حرکات روده را بررسی کردیم.

فرمولاسیون

سوال اصلی این بود که “آیا مصرف مالتودکسترین باعث افزایش حجم مدفوع و دفعات مدفوع و بهبود حرکات روده می شود؟”

سوال ثانویه این بود که “آیا مصرف مالتودکسترین ارزیابی ذهنی (ویژگی های ظاهری) را بهبود می بخشد؟”

نتیجه

محتویات روده بزرگ (یعنی مدفوع) توسط پریستالسیس منتقل شده و دفع می شود. فعالیت پریستالتیک توسط رفلکس معده که هنگام ورود غذا به معده رخ می دهد و توسط محرک فیزیکی حجم مدفوع القا می شود. فعالیت پریستالتیک نیز توسط اسید استیک، اسید پروپیونیک و اسید بوتیریک تحریک می شود. مالتودکسترین بلعیده شده به روده بزرگ می رسد.، جایی که RMD توسط باکتری های روده تخمیر می شود و SCFAs تولید می شود. باکتری های روده با تخریب مالتودکسترین و افزایش تعداد آنها تکثیر می شوند. فرض بر این است که فعالیت پریستالتیک توسط محرک فیزیکی افزایش حجم مدفوع، از جمله افزایش باکتری های روده و RMD هضم نشده، تقویت می شود. گزارش شده است که مصرف مالتودکسترین باعث کوتاه شدن زمان انتقال دستگاه گوارش و بهبود حجم مدفوع و قوام مدفوع در انسان می شود.

با توجه به سوال ثانویه مورد بررسی در این مطالعه، احساس تخلیه کامل/ناقص با مصرف مالتودکسترین در مقایسه با مصرف دارونما بهبود می‌یابد (096/0=p). زور زدن در حین اجابت مزاج، احساس تخلیه ناقص، و احساس انسداد/انسداد مقعدی ناشی از مدفوع سفت است و تشدید کننده سرطان روده بزرگ است. مدفوع سفت ناشی از طولانی شدن زمان عبور دستگاه گوارش و کاهش رطوبت مدفوع است که از دیواره روده جذب می شود. مصرف مالتودکسترین با دفع مدفوع نرم تر که رطوبت را حفظ می کند، زمان انتقال دستگاه گوارش را کوتاه می کند. در نتیجه، احساس تخلیه کامل/ناقص بهبود می یابد.بنابراین، مالتودکسترین حرکات روده را بهبود می بخشد و به عملکرد طبیعی روده کمک می کند. منبع

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟