اثرات پروبیوتیکی اسید لاکتیک

تفاوت بین سیترات سدیم و اسید سیتریک
تفاوت بین سیترات سدیم و اسید سیتریک
اکتبر 25, 2021
مالتودکسترین و جلوگیری از سرطان روده
مالتودکسترین و جلوگیری از سرطان روده
اکتبر 30, 2021

اثرات پروبیوتیکی اسید لاکتیک

پروبیوتیک‌ها به‌عنوان میکروارگانیسم‌های زنده‌ای تعریف می‌شوند که وقتی به مقدار کافی تجویز شوند، برای سلامتی میزبان مفید هستند. یکی از مهم‌ترین گروه‌های پروبیوتیک، باکتری‌های اسید لاکتیک هستند . که معمولاً در محصولات لبنی تخمیری استفاده می‌شوند. این باکتری ها سابقه طولانی در استفاده ایمن در مواد غذایی دارند. افزایش علاقه به این گونه‌ها وجود دارد، زیرا تحقیقات در حال آغاز به فاش کردن بسیاری از مزایای سلامتی احتمالی مرتبط با باکتری‌های اسید لاکتیک است.

عملکرد باکتری‌های اسید لاکتیک به گونه‌ها و سویه‌های خاص بستگی دارد و به تعداد کافی باکتری موجود در روده بستگی دارد. مشکل در شناسایی و طبقه‌بندی سویه‌ها، تحقیقات را پیچیده کرده است. زیرا فواید ممکن است فقط به سویه‌های خاص مربوط شود.

با این وجود، باکتری های اسید لاکتیک دارای تعدادی از مزایای ثابت شده هستند. آنها می توانند هضم لاکتوز را بهبود بخشند، در پیشگیری و درمان اسهال نقش داشته باشند و بر روی سیستم ایمنی بدن تأثیر بگذارند و به بدن در مقاومت و مبارزه با عفونت کمک کنند.

کار بیشتری باید انجام شود تا نقش باکتری های اسید لاکتیک در جلوگیری یا کند کردن رشد سرطان روده بزرگ، کاهش سطح کلسترول، پیشگیری از عفونت های دستگاه تناسلی، کاهش یبوست و درمان آلرژی غذایی انجام شود.

پروبیوتیک ها … یک مورد خاص


در تلاش برای کشف اینکه چگونه غذا می تواند سلامتی را بهبود بخشد. یا از بیماری های مزمن جلوگیری کند.، محققان به طور تصادفی به طیف دیگری از اجزای موجود در غذاها علاوه بر مواد مغذی دست یافته اند. این حوزه اطلاعاتی رو به رشد منجر به برچسب جدیدی برای غذاهایی شده است که دارای فوایدی هستند.

غذاهای کاربردی حاوی سطوح قابل توجهی از اجزای فعال بیولوژیکی هستند که فواید سلامتی را فراتر از تغذیه اولیه دارند. سایر اصطلاحات برای غذاهای کاربردی عبارتند از: مواد مغذی، مواد غذایی دارویی… برخی از نمونه‌های غذاهای کاربردی عبارتند از:

جو دوسر و جو که حاوی بتا گلوکان هستند و می توانند کنترل قند خون را بهبود بخشند و کلسترول خون را کاهش دهند.
گوجه فرنگی پخته که حاوی لیکوپن فیتوشیمیایی است. و ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات و دهانه رحم را کاهش دهد.
ماست و سایر فرآورده های شیری که حاوی باکتری های اسید لاکتیک هستند و می توانند عملکرد سیستم گوارشی را بهبود بخشند. در واقع، فواید بالقوه ماست و سایر غذاهای حاوی موجودات زنده آنقدر زیاد است که زیر گروه خاصی از غذاهای کاربردی را تشکیل می دهند: غذاهای پروبیوتیک.

اثرات پروبیوتیکی باکتری های اسید لاکتیک


مدت‌ها قبل از ابداع واژه پروبیوتیک، الی متچنیکوف، ایمونولوژیست برنده جایزه نوبل، در سال 1908 پیشنهاد کرد که دلیل عمر طولانی دهقانان بالکان این بود که شیر تخمیر شده با لاکتوباسیلوس بولگاریکوس و استرپتوکوک ترموفیلوس را می‌نوشیدند . او پیشنهاد کرد که این باکتری‌ها «تخمیر پوسیدگی» را سرکوب می‌کنند که منجر به سلامت و طول عمر بهتر می‌شود. ایده های او علاقه زیادی به نقش میکرو فلور روده در سلامتی ایجاد کرد، علاقه ای که تا به امروز ادامه دارد.

امروزه، بسیاری از مزایای سلامتی بالقوه باکتری های پروبیوتیک، از بهبود تعادل میکروبی در روده گرفته تا افزایش عملکرد سیستم ایمنی، در دست بررسی است.

پروبیوتیک‌ها به‌عنوان «میکروارگانیسم‌های زنده‌ای که وقتی به مقدار کافی تجویز می‌شوند، برای سلامتی میزبان مفید هستند» تعریف می‌شوند . یکی از مهم‌ترین گروه‌های موجودات پروبیوتیک، باکتری‌های اسید لاکتیک هستند.

باکتری های اسید لاکتیک چیست؟

باکتری های اسید لاکتیک به عنوان محصول اصلی خود اسید لاکتیک تولید می کنند. آنها در طبیعت گسترده هستند – در خاک، سبزیجات، گوشت، شیر و بدن انسان. بسیاری از آنها در محصولات لبنی تخمیر شده استفاده می شوند. استرپتوکوک ترموفیلوس (S. thermophilus) و لاکتوباسیلوس بولگاریکوس (L. bulgaricus) دو باکتری مورد نیاز برای تولید ماست هستند. بسیاری از ماست های تجاری در کانادا نیز حاوی لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس (L. acidophilus) و بیفیدوباکتریوم بیفیدوس (B. bifidus) هستند. لاکتوباسیلوس کازئی (L. casei) اغلب در پنیرها یافت می شود. تمامی این گونه های باکتری توسط کانادا به عنوان پروبیوتیک پذیرفته شده اند .

این گونه ها را می توان بیشتر به زیرگونه ها، گونه ها و سویه ها طبقه بندی کرد. مشکل در شناسایی و طبقه‌بندی سویه‌ها، تحقیقات را پیچیده کرده است. زیرا فواید ممکن است فقط به سویه‌های خاص مربوط شود.

چه چیزی یک باکتری پروبیوتیک را می سازد؟

برای اینکه باکتری ها اثر پروبیوتیکی داشته باشند، باید بتوانند هم از اسیدهای معده (pH کمتر از 1.5) و هم از اسیدهای صفراوی (pH کمتر از 2) زنده بمانند. این در مورد اکثر لاکتوباسیل ها صادق است.

ثانیاً، باکتری ها باید به مقدار کافی وارد روده شوند تا تأثیر بگذارند. مقدار مورد نیاز بستگی به سویه و مزایای سلامتی مورد مطالعه دارد. حداقل سطح موثر برای باکتری های فردی و مزایای سلامتی خاص به طور فعال تحت تحقیق است.

ممکن است لازم باشد باکتری به دیواره روده (یعنی “ایمپلنت”) بچسبد و کلونیزه شود تا اثری داشته باشد. شروود گورباخ، یکی از کاشفان لاکتوباسیلوس GG، می گوید: «تحقیقات ما در 20 سال گذشته بدون شک ثابت کرده بود که لانه گزینی در روده ویژگی مهمی است که یک سویه برای تأثیرگذاری بر محیط روده باید داشته باشد…» . با این حال، دیگران معتقدند که حمل و نقل مداوم (مثلاً خوردن مداوم یک غذای پروبیوتیک) جایگزینی برای ارگانیسم در حال کاشت و استعمار است .

در نهایت، باکتری باید برخی از اثرات مفید بر سلامت انسان نشان دهد. برخی از نمونه‌های اثرات مفید تحت بررسی عبارتند از: کاهش عدم تحمل لاکتوز، پیشگیری و درمان اسهال، حفظ فلور طبیعی روده، تضاد با عوامل بیماری‌زا، تحریک سیستم ایمنی، فعالیت ضد سرطان‌زایی و کاهش سطح کلسترول سرم.

اثرات پروبیوتیک ها

مزایای تثبیت شده
هضم لاکتوز
به خوبی شناخته شده است که وجود باکتری های اسید لاکتیک، به ویژه L bulgaricus و S thermophilus در ماست، هضم لاکتوز را بهبود می بخشد. به نظر می رسد که دیواره های سلولی باکتری ها باید دست نخورده باشند (همانطور که در زمانی که باکتری ها زنده هستند) تا موثر باشد. برخی مکانیسم های ممکن برای بهبود هضم لاکتوز عبارتند از:

فعالیت لاکتاز باکتری در واقع کار هضم لاکتوز موجود در محصول را پس از رسیدن به روده انجام می دهد.
زمان انتقال آهسته‌تر ماست ممکن است زمان بیشتری را برای لاکتاز باقی‌مانده روده و باکتری‌های ماست برای هضم لاکتوز فراهم کند .
چیزی در ماست ممکن است تخمیر لاکتوز را مهار کند و در نتیجه علائم را کاهش دهد .
شیر اسیدوفیلوس شیرین (شیر با L. acidophilus که اجازه تخمیر داده نشده است. به نظر نمی رسد علائم سوء هضم لاکتوز را کاهش دهد.

اسهال

باکتری های اسید لاکتیک ممکن است در پیشگیری و کوتاه کردن مدت زمان چندین نوع اسهال مفید باشند .

تعدادی از مطالعات به خوبی طراحی شده اشاره کرده اند که فرآورده های شیر تخمیر شده به طور موثری از اسهال کودکان پیشگیری یا درمان می کنند . اثرات با L. casei و B. bifidum مشخص شده است.

چند مطالعه کوچک نشان می دهد که باکتری های اسید لاکتیک می توانند بروز اسهال مرتبط با آنتی بیوتیک را کاهش دهند . این نشان دهنده نقش باکتری های اسید لاکتیک در بیماران مبتلا به سرکوب سیستم ایمنی است که به طور معمول از آنتی بیوتیک ها استفاده می کنند .

چند مطالعه در مورد اسهال مسافرتی اثربخشی باکتری های اسید لاکتیک را در کاهش بروز اسهال نشان داده است .

باکتری های اسید لاکتیک می توانند اسهال را به روش های مختلفی کاهش دهند:

باکتری های اسید لاکتیک برای یافتن مواد مغذی و فضای موجود در روده ها با پاتوژن ها رقابت می کنند .
محصولات جانبی متابولیسم ممکن است اثر مستقیمی بر روی پاتوژن ها داشته باشند. به عنوان مثال، کار آزمایشگاهی نشان می دهد که L. casei، L. acidophilus و L. bulgaricus همگی می توانند عوامل ضد میکروبی مانند اسیدوفیلین و bulgarican تولید کنند که می توانند رشد پاتوژن ها را مهار کنند .
باکتری های اسید لاکتیک ممکن است در برابر اسهال به دلیل تأثیرات روی سیستم ایمنی موثر باشند.

اثرات بر روی سیستم ایمنی بدن

باکتری های اسید لاکتیک عملکرد سیستم ایمنی را در سطوح روده ای و سیستمیک تقویت می کنند. در انسان، باکتری‌های اسید لاکتیک افزایش می‌یابند:

لنفوسیت های B یا سلول های B که مواد خارجی را تشخیص می دهند .
سلول های ترشح کننده IgA-، IgG- و IgM و سطوح سرمی IgA، که باعث افزایش فعالیت آنتی بادی می شود. و سطوح γ-اینترفرون، که به گلبول های سفید خون در مبارزه با بیماری کمک می کند .
روش دیگری که دفاع بدن کار می کند، سدی است که توسط لایه های مخاطی روده ایجاد می شود. مخاط یک مانع فیزیکی ایجاد می کند که معمولاً از عبور مواد خارجی از روده جلوگیری می کند. همچنین، انواع زیادی از سلول های ایمنی در مخاط روده یافت می شود. این به روده اجازه می دهد تا با سیستم ایمنی تعامل کند. باکتری های اسید لاکتیک می توانند فعالیت ایمنی را در مخاط روده تحریک کنند .

در شرایطی مانند آلرژی یا سندرم آبجوسازی خودکار (تخمیر غیر طبیعی روده که منجر به افزایش سطح اتانول خون می شود)، نفوذپذیری روده کوچک می تواند افزایش یابد و به مولکول های پروتئین هضم نشده اجازه عبور دهد . نشان داده شده است که لاکتوباسیلوس GG نفوذپذیری روده را معکوس می کند .

باکتری های پروبیوتیک ممکن است بتوانند در درمان آلرژی غذایی نقش داشته باشند. این امر در آزمایشی با نوزادانی که به دلیل حساسیت به شیر گاو اگزما دارند نشان داده شد. نوزادان گروه آزمایش شیر خشک آب پنیر غنی شده با LGG دریافت کردند، در حالی که نوزادان گروه کنترل فقط شیر خشک آب پنیر را دریافت کردند. وضعیت پوست نوزادان دریافت کننده LGG در مقایسه با گروه کنترل به طور قابل توجهی بهبود یافت. علاوه بر این، گروه آزمایش سطوح عوامل مرتبط با التهاب روده را بهبود بخشیده بود.

مزایای بالقوه

اثرات هیپوکلسترولمی
برخی از سویه های L. acidophilus می توانند در حضور صفرا کلسترول را جذب کنند . سایر تحقیقات آزمایشگاهی نشان می دهد که کلسترول می تواند با نمک های صفراوی آزاد در حضور L رسوب کند. اسیدوفیلوس، به ویژه در محیط اسیدی . بنابراین، فرض شده است که یک یا هر دوی این اقدامات در داخل بدن انجام می شود و به کاهش کلسترول سرم در انسان کمک می کند.

مطالعات مختلف در مورد محصولات شیر تخمیر شده یا هیچ تاثیری یا کاهش سطح کلسترول را نشان داده است. در نتیجه، هنوز شواهد خوبی برای تایید اثر کاهش دهنده کلسترول محصولات شیر تخمیر شده وجود ندارد.

یبوست

محصولات شیر ​​تخمیر شده با برخی از سویه های L. acidophilus و bifidobacteria زمان عبور روده را کوتاه می کند. این اثر ممکن است برای افراد مبتلا به یبوست مانند افراد مسن مفید باشد .

سرطان روده بزرگ

چندین باکتری اسید لاکتیک ممکن است به جلوگیری از شروع سرطان روده بزرگ کمک کنند. همچنین نشان داده شده است که باکتری‌های اسید لاکتیک رشد سرطان‌های تجربی را کند می‌کنند. اگرچه نتایج طولانی‌مدت نیستند.

به نظر می رسد که باکتری های اسید لاکتیک می توانند سطح آنزیم های روده بزرگ را که مواد پروکارسینوژن را به سرطان زا تبدیل می کنند، کاهش دهند. به طور خاص، باکتری های اسید لاکتیک می توانند سطح آنزیم های β-گلوکورونیداز، نیترو ردوکتاز و آزوردوکتاز را کاهش دهند . باکتری های اسید لاکتیک نیز ممکن است در کاهش مستقیم پروسرسینوژن ها نقش داشته باشند، به عنوان مثال، با جذب نیتریت ها و با کاهش سطح نمک های صفراوی ثانویه. در بیشتر گزارش‌ها، این اثرات تنها در طول مدت زمانی که باکتری مصرف می‌شود رخ می‌دهد.

تغییرات در فعالیت آنزیم در انسان با L. acidophilus و B. bifidum (29) و LGG مشاهده شده است. مطالعات حیوانی تومورهای کمتری را در آنهایی که در حضور LGG در معرض یک ماده سرطان زا قرار گرفته اند. در مقایسه با حیواناتی که در معرض سرطان زا بدون بهره مندی از LGG قرار گرفته اند، نشان می دهد. در انسان، گزارش های اپیدمیولوژیک نشان می دهد که جمعیت هایی که محصولات لبنی تخمیر شده مصرف می کنند. خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش می دهند . با این حال، هنوز رابطه روشنی بین مصرف باکتری اسید لاکتیک و پیشگیری از سرطان وجود ندارد.

عفونت های دستگاه تناسلی

باکتری‌های اسید لاکتیک ممکن است عفونت‌های کاندیدیایی واژینال را کاهش دهند. یک مطالعه کوچک نشان داد که زنان مبتلا به کاندیدیازیس عود کننده واژن که 8 اونس خورده بودند. روزانه یک ماست حاوی اسیدوفیلوس L نسبت به دوره کنترلی که در آن ماست نخوردند، کمتر کاندیدیازیس واژینال داشتند. این یک مطالعه متقاطع بود که با 21 زن شروع شد. هشت نفر از کسانی که در گروه درمان شروع کردند، از انتقال به مرحله کنترل خودداری کردند، زیرا عفونت های بسیار کمتری را تجربه کردند. بنابراین تنها 13 زن مطالعه را تکمیل کردند.

زخم ها

باکتری های اسید لاکتیک تا حدودی در برابر زخم معده موثر هستند. کار با یک سویه خاص از L. acidophilus نشان داد که L. acidophilus به طور موثر (در شرایط آزمایشگاهی) با هلیوباکتر پیلوری برای مکان‌های اتصال رقابت می‌کند و تعداد هلیکوباکتر پیلوری را که می‌تواند به دیواره سلولی بچسبد محدود می‌کند . عفونت با هلیکوباکتر پیلوری یک عامل خطر برای زخم معده است. یک مطالعه کوچک روی بیماران مبتلا به زخم نشان داد که Bifidobacteria bifidum باعث بهبود زخم معده در 50٪ از بیماران و ریشه کنی هلیکوباکتر پیلوری از غشاهای مخاطی در 30٪ از بیماران شد . منبع

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟