گوارگام صنعتی

لسیتین و کاربرد های مختلف آن در صنایع غذایی
لسیتین و کاربرد های مختلف آن در صنایع غذایی
اکتبر 23, 2021
تفاوت بین سیترات سدیم و اسید سیتریک
تفاوت بین سیترات سدیم و اسید سیتریک
اکتبر 25, 2021

استفاده از گوارگام به دلیل خواص طبیعی غیرعادی آن، که شامل توانایی تشکیل پیوند هیدروژنی با مولکول های آب است. هر روز در صنایع بی شماری در حال گسترش است.

این جنبه به تنهایی باعث می شود گوارگام برای بسیاری از اهداف مختلف مناسب باشد. و به طور فزاینده ای آن را به عنوان یکی از ضروری ترین مواد شیمیایی کشاورزی مورد استفاده در سراسر جهان قرار می دهد.

وبلاگ زیر به بررسی این موضوع می پردازد که چگونه خواص ضخیم کننده، امولسیون کننده، اتصال و ژل کنندگی فوق العاده گوار همچنان به نفع مجموعه ای رو به رشد از محصولات و صنایع کلیدی است.

چه صنایع تولیدی از صمغ گوار استفاده می کنند؟

مواد غذایی، نساجی، کاغذ، لوازم آرایشی، چاه نفت و حفاری، معدن، کاغذ، جنگلداری، داروسازی و بسیاری دیگر.

مروری کوتاه بر گوارگام


یک حبوبات صحرایی مقاوم، نام خود را از کلمه سانسکریت به معنای غذای گاو گرفته است. گوار که در بخش‌های غربی و شمال غربی هند سرچشمه می‌گیرد. هزاران سال است که کشت می‌شود.

با این حال، تنها برای کاربردهای صنعتی خود در طول چند دهه اخیر محبوب شده است.

بیشتر مواقع گوارگام برای آندوسپرم آن کشت می‌شود . و پودری با جریان آزاد و مایل به سفید با بوی خاکی، آندوسپرم آسیاب شده لوبیا است که از دانه‌های گوار پوسته‌زدایی و آسیاب شده به دست می‌آید.

پودر صمغ گوار و صنایع غذایی


از دهه 1950، صمغ گوار برای تولید غذاهای فرآوری شده استفاده می شود. که در آن به عنوان یک غلیظ کننده عمل می کند و از تشکیل کریستال های یخ جلوگیری می کند. که برای جنبه های خامه ای بستنی ضروری است.

Guar Ice Cream Manufacturing

گوارگام همچنین به دلیل توانایی منحصر به فرد آن در بهبود بافت و ساختار خرده نان و کمک به عملکرد خمیر و افزایش ماندگاری، یک ماده ضروری در محصولات پخته شده است.

به عنوان یک عامل اتصال عالی برای مواد مورد استفاده در دستور العمل های بدون گلوتن عمل می کند . و به طور موثر خمیر را غلیظ می کند.

گوار آماده سازی پنیر فرآوری شده را تثبیت می کند. قابلیت ذوب بستنی را بهبود می بخشد. سوپ ها، آبغوره ها، محصولات پخته شده، ماست و شیر و پنیر را غلیظ می کند. بافت و حفظ رطوبت در ماکارونی و خواص جریان در سس ها و سس ها را بهبود می بخشد.

از گوار در تولید غذاهای حیوانات خانگی نیز استفاده می شود. و با توجه به اینکه پوسته صمغ گوار شکافته می شود .و جوانه دانه گوار سرشار از پروتئین است، پودر گوار اغلب به دام هایی مانند گاو، گوسفند، بز، گاومیش، گوزن داده می شود. ، گوزن، زرافه، شتر و مرغ به عنوان جایگزینی طبیعی برای مکمل های پروتئینی.

صمغ گوار و چاه نفت، صنایع حفاری و معدن


پودرگوارگام چندین هدف مهم را در صنعت معدن انجام می دهد. پلی ساکاریدهای طبیعی، مانند صمغ گوار، مقرون به صرفه هستند. ، مقاومت بالایی در برابر تخریب مکانیکی و حرارتی دارند و زیست تخریب پذیر هستند، که تضمین می کند که دوستدار محیط زیست هستند.

گوارگام با عمل به عنوان یک بازدارنده خوردگی سبز رنگ که در غلظت های بسیار کم به آن اضافه می شود، به حمل و تولید روغن کمک می کند و از تماس فلزات و عوامل خورنده با سطح جلوگیری می کند.

یک کلاس جدید از صمغ گوار اصلاح شده باعث کاهش شدید کشش های سطحی و سطحی (IFTs) می شود. و در طی عملیات بازیافت روغن (EOR) می تواند به عنوان وسیله ای موثر برای شکستگی مایعات عمل کند.

Guar Based Gel Friction Reducers

استفاده از صمغ گوار در لوازم آرایشی


پودر صمغ گوار که در لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده می شود. از مواد با کیفیت بالا و پیشرفته ترین تکنیک های فرآوری شناخته شده در علم مدرن تولید می شود.

همچنین گوارگام تضمین می کند که محصول نهایی، خواه صابون، لوسیون پوست، کرم موبر یا شامپو باشد، همیشه با بهترین کیفیت و ایمن برای انواع پوست تولید می شود.

هنگامی که پودر صمغ گوار در ژل ها، شامپوها و کرم ها ترکیب می شود. ، بافت صافی ایجاد می کند و استفاده را آسان می کند.

کشش سطحی مایع را از بین می برد و اغلب در فرمولاسیون کرم های موبر و روان کننده ها گنجانده می شود.

همچنین در ساخت خمیردندان کاربرد فراوانی دارد زیرا اجازه می دهد خمیر به راحتی و بدون هیچ فشاری از لوله خارج شود.

با توجه به اینکه پودر صمغ گوار را می توان بدون گرم کردن قبل به آب اضافه کرد، یک عامل غلیظ کننده ایده آل برای استفاده در لوسیون ها و کرم ها است. که باعث افزایش پایداری امولسیون و جلوگیری از هدر رفتن آب و جدا شدن مایع از ژل می شود.

قوام دهنده برای کرم های صورت

فقط مقدار کمی برای افزایش قوام محصول مورد نیاز است و خاصیت غلیظ کننده عالی آن به ایجاد کف کمک می کند. و آن را برای استفاده در صابون ها عالی می کند.

در مورد محصولات اصلاح، استفاده از ریش تراش آسان تر می شود زیرا پودر صمغ گوار اصطکاک ناشی از بارهای ساکن را کاهش می دهد.

پودر صمغ گوار به عنوان یک امولسیفایر غیر سمی که به مایعات متصل می شود . و مواد غلیظی را تشکیل می دهد، به طور گسترده ای در ساخت رژ لب، شامپو، ماسک صورت و نرم کننده ها استفاده می شود.

ماسک‌های صورت از مواد طبیعی ساخته شده‌اند. که پوست را تغذیه و تمیز می‌کنند و خاصیت ارتجاعی ایجاد می‌کنند.

پودر صمغ گوار به همراه آب ، روغن زیتون و گلیسیرین تقریباً همیشه در فرمولاسیون شامپوها و محصولات مراقبت از پوست گنجانده شده است.

در مورد شامپوها، استفاده از پودر صمغ گوار می تواند نیاز به استفاده از نرم کننده را کاهش دهد.

گوارگام به عنوان ضخیم کننده در بازدارنده های آتش


با توجه به سیستم‌های شیمیایی آتش‌نشانی Wildland (WFCS) وزارت کشاورزی ایالات متحده، زمانی که به‌عنوان قوام‌دهنده برای بازدارنده‌های آتش‌سوزی برای پراکندگی هوایی استفاده می‌شود.، صمغ گوار می‌تواند مایع را به یک «پتو» تبدیل کند .و از تبخیر آن در گرما یا گرما جلوگیری کند. قبل از برخورد به منطقه دراپ از بین می رود.

دو نوع بازدارنده آتش وجود دارد. یعنی آنهایی که وقتی با آب مخلوط یا رقیق می شوند تا غلظت نهایی مصرف شوند، محلول غلیظ صمغی ایجاد می شود . و آنهایی که حاوی غلیظ کننده صمغ نیستند، مانند پودر صمغ گوار، و باعث ایجاد ترکیبات آب مانند می شوند.

کنسانتره های ضد حریق که به صورت سیال یا مایع عرضه می شوند، مانند پودر گوارگام ، ترجیح داده می شوند. زیرا به راحتی با اختلاط، سخت افزار و/یا نیروی انسانی کمی رقیق می شوند.

هنگامی که پودر گوارگام به کنسانتره پودر خشک و آب اضافه می شود آن را به یک ماده متراکم، بسیار چسبناک و الاستیک تبدیل می کند. که جریان مایع محلول بازدارنده آتش انتخابی را افزایش می دهد.

گوار به عنوان ضخیم کننده در کاربردهای نساجی و چاپ


گوارگام به عنوان یک ضخیم کننده به دلایلی جزء مهم در صنعت نساجی است.

با توجه به اینکه ترکیب آن قابلیت جذب آب برای ایجاد خمیر چسبناک را دارد. ، در صورت استفاده برای چاپ پارچه، فرآیند رنگ آمیزی مستقیم روی پشم، نایلون و ابریشم را آسان می کند.

ضخیم‌کننده‌های گوار، تقویت‌کننده‌های رنگ هستند. که با دادن رنگ به رنگ‌های پراکنده در چاپ پلی‌استر و پارچه‌های مشابه، به چاپ نشاط می‌بخشند.

از این ضخیم‌کننده‌ها در چاپ رنگ روی پنبه، فرش، رنگ‌آمیزی پتوی اکریلیک، سوختگی و تخلیه مخمر نیز استفاده می‌شود.

آنها توانایی جلوگیری از واکنش های شیمیایی زودرس را در فرآیند چاپ دارند و با جلوگیری از فرسایش شیمیایی، کیفیت چاپ را افزایش می دهند.

آنها همچنین شکستگی پوشش را کاهش می دهند و آب را خیلی سریع جذب می کنند. و به جلوگیری از ریختن جوهر روی لباس کمک می کند.

گوار و صنعت داروسازی


کاربردهای گوارگام در دنیای داروسازی به دلیل توانایی آن در تولید محلول‌های بسیار چسبناک که از فرمولاسیون محصولات رژیمی، داروها و داروها سودمند است.

این ماده به عنوان یک ماده چسبنده، غلیظ کننده و تثبیت کننده و همچنین یک ضد میکروبی، اشتها آور و ملین عمل می کند. که آن را برای کاربردهای درمانی ایده آل می کند.

گوارگام به دلیل ترکیب شیمیایی متمایز، عدم سمیت و این واقعیت که می توان آن را با سایر مواد به صورت جداگانه و گاهی اوقات به صورت غلیظ نیز پخش کرد، بسیار مطلوب است.

در ساخت قرص‌ها، صمغ گوار هم به‌عنوان یک چسب‌کننده و هم تجزیه‌کننده عمل می‌کند. ، که قرص را مجبور می‌کند در اثر تماس با رطوبت، تجزیه شود و اثر دارویی خود را اعمال کند.

گوارگام همچنین ساختار قرص را غلیظ و تثبیت می کند .و تضمین می کند که قرص تمام شده پس از فشرده سازی دست نخورده باقی می ماند.

به عنوان یک کمک کاهش وزن، ویژگی های ژل ساز صمغ گوار باعث کاهش وزن و پیشگیری از چاقی می شود. به عنوان یک عامل حجیم کننده در روده عمل می کند که با به تاخیر انداختن تخلیه معده، احساس سیری را افزایش می دهد.

کاربرد صمغ گوار در صنعت کاغذ


استفاده از صمغ گوار در تولید کاغذ منجر به یک محصول برتر می شود. زیرا این توانایی طبیعی برای اصلاح خواص سطح الیاف کاغذ خشک را دارد. و سطحی براق تر و متراکم تر را برای چاپ فراهم می کند.

همچنین این توانایی را دارد که به راحتی ترکیب شود و به سایر مواد سازنده واکنش مثبت نشان دهد.، فعل و انفعالات را در مناطق تماس خاص تشدید کند .و حفظ ذرات کوچکتر و سایر مواد شیمیایی را بهبود بخشد.

سایر مزایای گوار در تولید کاغذ عبارتند از: موفقیت آن به عنوان یک عامل پیوند. خواص غلیظ کننده و ژل کنندگی بی نظیر آن؛ توانایی آن در افزایش استحکام کششی، که به حداکثر تنشی اشاره دارد که یک ماده در هنگام کشش یا کشیده شدن قبل از شکستن تحمل می کند. و کیفیت و دوام سطح را بهبود می بخشد. منبع

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟