تفاوت بین سیترات سدیم و اسید سیتریک

گوارگام صنعتی
گوارگام صنعتی
اکتبر 25, 2021
اثرات پروبیوتیکی اسید لاکتیک
اثرات پروبیوتیکی اسید لاکتیک
اکتبر 27, 2021

تفاوت بین سیترات سدیم و اسید سیتریک

سیترات سدیم چیست؟

سیترات سدیم یک ترکیب معدنی است که کاتیون های سدیم و آنیون های سیترات نسبت های مختلف دارد. سه نوع عمده از مولکول های این ماده وجود دارد که شامل مونو سدیم سیترات، دی سدیم سیترات و مولکول تری سدیم سیترات می باشد. در مجموع، این سه نمک با شماره E 331 شناخته می شوند. با این حال، رایج ترین شکل نمک تری سدیم سیترات است.

Key Difference - Sodium Citrate vs Citric Acid

تری سدیم سیترات دارای فرمول شیمیایی Na3C6H5O7 است. اغلب اوقات، این ترکیب را معمولاً سیترات سدیم می نامند زیرا فراوان ترین شکل نمک این ماده است. این ماده دارای طعم ملایم شور است. علاوه بر این، این ترکیب نسبتاً بازی است و می‌توان از آن برای ساخت محلول‌های بافر همراه با اسید سیتریک استفاده کرد. این ماده به صورت پودر کریستالی سفید رنگ ظاهر می شود. به طور عمده، این ماده در صنایع غذایی به عنوان یک افزودنی غذایی استفاده می شود. هدف از استفاده از این ترکیب به دست آوردن طعم یا به عنوان نگهدارنده است.

اسید سیتریک چیست؟

اسید سیتریک یک اسید آلی ضعیف است که به طور طبیعی در مرکبات یافت می شود. کاربردهای زیادی از این ترکیب وجود دارد، بنابراین تولیدکنندگان تمایل دارند سالانه مقدار زیادی اسید سیتریک تولید کنند. برخی از کاربردهای مهم عبارتند از استفاده به عنوان اسیدی کننده، به عنوان طعم دهنده و عامل کیلیت. دو شکل اصلی این ترکیب به نام های بی آب و فرم تک هیدراته وجود دارد.

شکل بی آب اسید سیتریک شکل بدون آب است. به عنوان یک ماده بی رنگ ظاهر می شود و همچنین بی بو است. ما می توانیم این ترکیب را از طریق کریستالیزاسیون از آب گرم تولید کنیم.

اسید سیتریک بی آب از فرم مونوهیدرات در دمای 78 درجه سانتی گراد تشکیل می شود. چگالی فرم بی آب 1.665 گرم بر سانتی متر مکعب است. در دمای 156 درجه سانتی گراد ذوب می شود و نقطه جوش این ترکیب 310 درجه سانتی گراد است. فرمول شیمیایی این ترکیب C6H8O7 و جرم مولی آن 192.12 گرم بر مول است.

Difference Between Sodium Citrate and Citric Acid

اسید سیتریک مونوهیدرات شکل حاوی آب اسید سیتریک است. دارای یک مولکول آب است که با یک مولکول اسید سیتریک مرتبط است. ما این آب را آب تبلور می نامیم. این شکل از اسید سیتریک از طریق کریستالیزاسیون از آب سرد تشکیل می شود.

تفاوت بین سیترات سدیم و اسید سیتریک چیست؟

این ماده از اسید سیتریک منشا می گیرد. با این حال، تفاوت اصلی بین این ماده و اسید سیتریک این است که سیترات سدیم حاوی سدیم به عنوان کاتیون است، در حالی که اسید سیتریک حاوی هیدروژن به عنوان کاتیون است. علاوه بر این،این ماده به عنوان یک پودر کریستالی سفید ظاهر می شود در حالی که اسید سیتریک یک مایع بی رنگ در دمای اتاق است. علاوه بر این، سیترات سدیم کمی بازی است در حالی که اسید سیتریک اسیدی است. با این وجود، هر دو این ترکیبات به عنوان طعم دهنده های غذا و به عنوان نگهدارنده مهم هستند.

اینفوگرافیک زیر تفاوت های بیشتر بین این ماده و اسید سیتریک را به صورت جدولی فهرست می کند.

Difference Between Sodium Citrate and Citric Acid in Tabular Form

سیترات سدیم در مقابل اسید سیتریک

هم سیترات سدیم و هم اسید سیتریک حاوی یک بخش شیمیایی آلی هستند. این ماده از اسید سیتریک منشا می گیرد. تفاوت اصلی بین سیترات سدیم و اسید سیتریک این است که سیترات سدیم حاوی سدیم به عنوان کاتیون است، در حالی که اسید سیتریک حاوی هیدروژن به عنوان کاتیون است. منبع

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟