مالتودکسترین برای وگان ها (گیاهخواران)

فسفات در صنایع لبنی
فسفات در صنایع لبنی
اکتبر 21, 2021
سیتریک ماده کلیدی در اقتصاد زیستی
سیتریک ماده کلیدی در اقتصاد زیستی
اکتبر 23, 2021

مالتودکسترین برای وگان ها (گیاهخواران)

مالتودکسترین یک قند پرکاربرد در صنایع غذایی و آشامیدنی است. مالتودکسترین علیرغم اینکه از مولکول های قند تشکیل شده است ، مزه شیرینی ندارد. این طعم ملایم و بدون طعم دارد ، اگرچه به همان اندازه کالری قند (4 کالری در گرم) دارد.

مالتودکسترین نوعی کربوهیدرات است که معمولاً از نشاسته های پیچیده مانند ذرت ، سیب زمینی ، برنج ، گندم یا تاپیوکا تهیه می شود. برای ساخت مالتودکسترین ، به آنزیم هایی نیاز دارید. که این نشاسته های پیچیده را تجزیه کنند. در فرآیند هیدرولیز از آب برای تجزیه نشاسته های پیچیده به مواد ساده تر استفاده می شود. محصول نهایی یک پودر سفید و محلول (در غیر این صورت مالتودکسترین نامیده می شود) است.

موارد استفاده از مالتودکسترین

سه هدف اصلی مالتودکسترین شامل عمل به عنوان یک غلیظ کننده، تثبیت امولسیون ها و جلوگیری از ایجاد بافت های دانه دار در طول زمان در محصولات منجمد است.

رایج ترین استفاده از مالتودکسترین به عنوان یک عامل غلیظ کننده است. به این معنی که ویسکوزیته مایع را بدون تغییر خواص دیگر آن افزایش می دهد. به همین دلیل، این ماده افزودنی رایج در شیک های پروتئینی، دسرها، میوه های کنسرو شده، سس ها و پودینگ فوری است.

این پودر سفید همچنین یک تثبیت کننده موثر است زیرا ویژگی های فیزیکی غذایی را که به آن اضافه می شود حفظ می کند. هدف آن حفظ قوام غذا و همچنین جلوگیری از جدا شدن موادی است که توسط امولسیفایرها به یکدیگر متصل شده اند. به عنوان مثال، مالتودکسترین در غذاهای پودری مانند بسته های چاشنی مزرعه برای جلوگیری از اکسیداسیون استفاده می شود. این مواد امولسیون شده را پس از مخلوط شدن با یکدیگر همگن نگه می دارد و عمر مفید آن را افزایش می دهد.

از آنجایی که مالتودکسترین یک کپی دقیق از شکر نیست، خلوص مخلوط را به خطر می اندازد. اگرچه این ممکن است مضر به نظر برسد، اما در واقع مفید است. ناخالصی های موجود در یک مخلوط می تواند تشکیل کریستال را مهار کند. این به نوبه خود، تشکیل بافت های دانه دار را در محصولات منجمد در طول زمان متوقف می کند.

در نوشیدنی های ورزشی

بر خلاف شکر ، مالتودکسترین به سرعت در دهان شما ذوب می شود. در آب حل می شود و ویژگی های غیر هیدروسکوپی را نشان می دهد. همچنین به راحتی قابل هضم است و دارای شاخص گلیسمی بالا است . به این معنی که بدن شما می تواند به راحتی آن را به سرعت به انرژی تبدیل کند. این ترکیب باعث می شود مالتودکسترین در نوشیدنی های ورزشی انتخابی ترجیح داده شود.

محصولات تغذیه ورزشی اغلب حاوی مالتودکسترین هستند. تا از انرژی پایدار در حین ورزش اطمینان حاصل کنند و کربوهیدرات های از دست رفته در حین تمرین شدید را جبران کنند. مصرف مقادیر زیادی کربوهیدراتهای قند خون بالا بعد از تمرین برای کاهش شکست ماهیچه ها بسیار مهم است.

صنعت نوشیدنی از خواص منحصر به فرد مالتودکسترین استفاده می کند. می تواند مقدار قابل توجهی چربی را جذب کند در حالی که شکل سفید ، بی طعم ، بی بو و پودری خود را حفظ می کند. هنگامی که پودر در آب حل می شود ، هنوز طعم اصلی خود را دارد. ، از دست دادن مواد مغذی را کاهش می دهد و طعم مایع را بهبود می بخشد.

آیا مالتودکسترین یک محصول گیاهی است؟


مالتودکسترین یک ماده گیاهی وگان است. هیچ ماده حیوانی در هیچ مرحله ای برای تهیه این پودر بی طعم استفاده نمی شود. این نشاسته از سبزیجات گرفته شده است ، بنابراین مصرف آن برای گیاهخواران و گیاه خواران بی خطر است.

به عنوان مثال ، مالتودکسترین می تواند به عنوان حشره کش استفاده شود! علاوه بر این ، برخی نگرانی های بالقوه بهداشتی مربوط به مصرف مالتودکسترین وجود دارد. که مطمئناً برای کسانی که گیاهخواری را به دلایل بهداشتی انتخاب می کنند ، جالب خواهد بود.

مالتودکسترین یک پلی ساکارید است ، به این معنی که ساختار آن از یک زنجیره مولکولی کربوهیدرات تشکیل شده است. زنجیره مولکولی مالتودکسترین (به طور کلی) از بین سه تا 17 مولکول گلوکز تشکیل شده است که به هم پیوند خورده اند.

دکستروز اصطلاح دیگری برای گلوکز است (گرچه معمولاً به آن چیزی که از ذرت/ذرت تولید شده است اشاره دارد). بنابراین ، در حالی که بین مالتودکسترین و دکستروز رابطه وجود دارد (یعنی اولی از یک زنجیره مولکولی تشکیل شده از دومی است) ، آنها مواد متمایزی هستند. همانطور که مالتوز است ، دی ساکاریدی است که از دو مولکول گلوکز پیوند یافته تشکیل شده است.

چگونه ساخته شده است؟

مالتودکسترین به روش مشابهی با دکستروز تولید می شود ، یعنی از طریق هیدرولیز آنزیمی ذرت ، گندم یا گیاه دیگر. در ایالات متحده ، ذرت تقریباً همیشه برای تولید این ماده استفاده می شود . در حالی که در اروپا ، گندم به عنوان محصول اصلی مورد استفاده قرار می گیرد. هیدرولیز کربوهیدراتهای زنجیره بلند نشاسته منبع را به مالتودکسترین زنجیره کوتاهتر می شکند. در صورت ادامه روند ، مالتودکسترین می تواند بیشتر به گلوکز (دکستروز) تجزیه شود.

همانند تولید دکستروز ، کاتالیزور مورد استفاده در این فرایند آنزیمی (از نوع α- آمیلاز) است. که خود عموماً از باکتری ها ، قارچ ها یا گیاهان (که همه آنها گیاهخواری هستند) تولید می شود. اگرچه می توان آن را از منابع حیوانی نیز تهیه کرد ، اما این مرسوم نیست. مطمئناً در مقیاس صنعتی ، تخمیر میکروارگانیسم ها ، مانند باکتری ها ، بطور فزاینده ای انجام می شود زیرا سریعتر ، آسان تر و ارزان تر است.

Crisps with condiment

رایج ترین غذاهای حاوی مالتودکسترین

مالتودکسترین کاربردهای وسیعی دارد اما کاربرد اصلی آن به عنوان افزودنی غذایی است. می توان آن را با سطوح مختلف شیرینی تولید کرد و اگرچه اغلب به عنوان شیرین کننده به آن اضافه می شود. ، اما اغلب به عنوان عامل غلیظ کننده ، عامل حجیم کننده یا بهبود احساس دهان یک غذای خاص استفاده می شود.

توجه داشته باشید که گاهی مالتودکسترین را می توان در مواد تشکیل دهنده به عنوان نشاسته ذرت اصلاح شده ، آرد ذرت اصلاح شده یا موارد مشابه ذکر کرد.

میله های انرژی/قرص ها/پودرها/نوشیدنی ها – از آنجا که مالتودکسترین به سرعت جذب بدن می شود. از آن در بسیاری از محصولات انرژی زا استفاده می شود ، از قرص های انرژی مانند دکسترو انرژی گرفته تا انواع نوشیدنی های ورزشی ، اغلب در ترکیب با دکستروز (گلوکز).
وعده های غذایی منجمد-به طور منظم در طیف گسترده ای از غذاهای آماده وگان دوستدار گنجانده شده است

مالتودکسترین در برند های معروف


ترد-مالتودکسترین یک ماده رایج در ترد است ، از جمله مارک های تجاری ، مانند Pringles و سایر گزینه های بیش از حد پردازش شده.
ماست و سایر دسرها – ماست ها و دسرهای گیاهی مختلف شامل مالتودکسترین به عنوان عامل ضخیم کننده هستند.
سس ها و چاشنی ها – شامل بسیاری از چاشنی های گیاهی ، از جمله سس مایونز وگان هلمن ، سس HP و انواع دیگر.
شیرین کننده های مصنوعی – بسیاری از شیرین کننده ها شامل مالتودکسترین به عنوان یکی از اجزای اصلی آن هستند زیرا کالری کمتری نسبت به گلوکز یا ساکاروز (شکر روی میز) دارد ، اگرچه نه به این میزان.

چه زمانی مالتودکسترین گیاهی نیست؟

کاربردی که مالتودکسترین می تواند گیاهی نباشد هنگامی است که از آن به عنوان حشره کش استفاده می شود. استفاده از مواد شیمیایی سمی به طرق مختلف ترجیح داده می شود . اما همچنان منجر به کشتن حشرات می شود که به هر حال حیوانات هستند ، بنابراین در این زمینه آن را غیر گیاهی می کند. این نیز به طرز وحشیانه ای عمل می کند ، راه های هوایی حشرات را مسدود کرده و باعث خفگی آنها می شود!

نگرانی های مختلفی در مورد اثرات این ماده بر سلامتی ، حداقل هنگام مصرف بیش از حد آن مطرح شده است. با توجه به اینکه تولید مالتودکسترین اساساً ارزش غذایی مورد نیاز منبع (گندم ، ذرت یا هر چیزی که استفاده می شود) را از بین می برد ، برخی مالتودکسترین را “کالری خالی” می دانند. منبع

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟