10 کاربرد مهم گوارگام در صنایع

نکات نگه داری اسید سیتریک در انبارها
نکات نگه داری اسید سیتریک در انبارها
اکتبر 3, 2021
استفاده حداکثری از مالتودکسترین ها در صنایع
استفاده حداکثری از مالتودکسترین ها در صنایع
اکتبر 6, 2021

10 کاربرد مهم گوارگام در صنایع

مشتقات گوارگام در بسیاری از کاربردهای صنعتی به طور گسترده ای استفاده می شود.

1.داروسازی

گوارگام در داروسازی-در طول تولید ویتامین ها و شربت های ملین ، به عنوان یک چسب و همچنین به عنوان یک عامل تجزیه کننده در ساخت قرص عمل می کند.

چگونه از گوار در محصولات دارویی استفاده می شود؟
موارد زیر دسته های عمده ای هستند که در آنها از صمغ گوار به طور گسترده در صنعت داروسازی استفاده می شود.

استفاده از گوار در تولید قرص
پودر گوارگام درجه دار اغلب در ریز کپسوله سازی داروها استفاده می شود. تولید قرص بخش مهمی از صنعت داروسازی است.

گوارگام هم به عنوان یک ماده اتصال دهنده و هم تجزیه کننده عمل می کند. و قرص را مجبور می کند در صورت تماس با رطوبت تجزیه شده و عملکرد دارویی خود را اعمال کند.

گوار همچنین با افزایش انسجام پودر دارو که در ایجاد قرص استفاده می شود ، ساختار قرص را ضخیم و تثبیت می کند و به عنوان عامل اتصال دهنده ، وقتی گوار به فرمول قرص اضافه می شود ، تضمین می کند که قرص نهایی پس از فشرده سازی دست نخورده باقی می ماند.

White Medication Pills Isolated on Purple background

2.نساجی

در صنعت نساجی – عمدتا در بیشتر پارچه ها استفاده می شود. پنبه ، چاپ فرش نایلون و غیره به کاهش پارگی پارچه ها هنگام چاپ در حین تولید کمک می کند. گوارگام هنگام چاپ پارچه ها به عنوان عامل پراکنده کننده و ضخیم کننده رنگ ها استفاده می شود.

از پودر گوارگام در تولید ضخیم کننده های چاپ استفاده می شود. و کاملاً ایده آل است زیرا ضخیم کننده از پودر گوار یا کربوکسی متیل تمر هندی ساخته شده است. این مخلوط برای استفاده آسان روی سطح نساجی بدون هیچ گونه علائم قابل مشاهده خونریزی یا برآمدگی چسبنده است. ضخیم کننده های چاپ عمدتا در صنایع نساجی عمدتا برای اهداف نقاشی استفاده می شوند. صمغ گواردر نقاشی مستقیم روی پشم ، نایلون و ابریشم و همچنین به عنوان رنگ روی پارچه های پنبه ای ، چاپ روکش اکریلیک ، چاپ سوزاندن ، چاپ فرش و تخلیه مالیات استفاده می شوند. همچنین صمغ گوار به عنوان یک تقویت کننده رنگ عمل می کند ، به همین دلیل ، با رنگهای پراکنده در پلی استر و چاپ پارچه های مشابه به خوبی ترکیب می شود.

از صمغ گوار در چاپ برای جلوگیری از واکنشهای شیمیایی زودرس در فرآیندی که ممکن است ظاهر را خراب کند استفاده می شود. این ضخیم کننده چاپ دارای محتوای گالاکتوز بالایی است و بنابراین به عنوان یک تثبیت کننده خوب عمل می کند. سطح ویسکوزیته بالا در مقایسه با صمغ زانتام قادر به جذب آب و ایجاد خمیر چسبناک است.
هیچ پارچه ای بدون چاپ ضخیم کننده نمی تواند به رنگ کامل برسد. ماکرومولکول های موجود قابلیت جذب آب را دارند. از این رو اکثر شرکت ها مشتقات مختلفی مانند صمغ ، کربوکسی متیل گوار و پودر مغز تمر هندی را برای بازاریابی بهتر در زمینه های متنوع مانند محصولات آرایشی و محلول های شیمیایی تولید می کنند.

Rolled Textile Lot in Shallow Photo

3.حفاری چاه نفت و گاز

همچنین به خنک کننده بیت های حفاری کمک می کند و دارای قابلیت حلالیت عالی با حلالهای مورد استفاده در حفاری روغن است.

صنایع حفاری و استخراج نفت از گوارگام برای غلیظ شدن مایعات حفاری استفاده می کنند که قلمه ها را از بیت مته به سطح منتقل می کند ، زیرا مته به بالا و پایین گودال می چرخد. سیالات حفاری با ضخامت گوار که به سازندهای سنگ تزریق می شوند ، به صورت متقاطع به هم پیوسته و توده ای نیمه جامد را تشکیل می دهند. که با استخراج روغن از دیواره سازندها پشتیبانی می کند. گوار به عنوان یک عامل کنترل کننده در چاه های نفت عمل می کند تا حفاری آسان را تسهیل کرده و از هدر رفتن مایعات جلوگیری کند.

Brown and White Factory Building during Night Time

صمغ گوار در کاربردهای میدان نفتی


پودر صمغ گوار در صنایع نفت و گاز ، تحریک چاه روغن ، حفاری گل و کاربردهای صنعتی و آماده سازی به عنوان تثبیت کننده ، ضخیم کننده و عامل تعلیق استفاده می شود.
این یک آدامس گوار طبیعی طبیعی و سریع هیدراته کننده است و با گاز دیزل قابل شستشو است.
در صنعت میدان نفتی ، صمغ گوار به عنوان یک سورفکتانت ، پلیمر مصنوعی و تغییر شکل دهنده استفاده می شود که برای همه نیازهای رئولوژیکی مایعات حفاری بر پایه آب و آب نمک مناسب است.
از محصولات گوارگام با گرانروی بالا به عنوان ابزارهای حفاری در حفاری چاه های نفت ، حفاری زمین شناسی و حفاری آب استفاده می شود.
این محصولات به عنوان ویسکوسیفایر برای حفظ ویسکوزیته گل حفاری مورد استفاده قرار می گیرند که مایعات حفاری را قادر می سازد ضایعات مته را از سوراخ های عمیق خارج کنند.
محصولات صمغ گوار همچنین اصطکاک را در سوراخ ها کاهش می دهند و بنابراین نیاز به قدرت را به حداقل می رسانند. برخی از محصولات گوار صمغ به منظور به حداقل رساندن هدررفت آب در سازندهای زمین شناسی شکسته عمل می کنند.

4.محصولات ارایشی

گوارگام یک پلی ساکارید است که در فرمول های آرایشی به عنوان ضخیم کننده ، امولسیفایر و تثبیت کننده عمل می کند. گوارگام دارای 8 برابر قدرت غلیظ کننده نشاسته ذرت است ، فقط مقدار کمی برای افزایش ویسکوزیته یک محصول (.5 -1 -1٪) لازم است. به آرامی به آب سرد و گرم اضافه می شود تا ویسکوزیته افزایش یابد.

ویژگی منحصر به فرد گوارگام ، در مقایسه با سایر ضخیم کننده ها ، این است که صمغ گوار برای غلیظ شدن محلول آبی به گرما نیاز ندارد. احتیاط لازم است که از صمغ گوار در دستور العمل های حاوی کلسیم یا بوراکس استفاده نشود. در چند دستور العمل از گوارگام و صمغ گزانتوم برای افزایش ویسکوزیته لوسیون ها و کرم ها استفاده می شود ، در اینجا گوارگام به عنوان یک تثبیت کننده عمل می کند و از نشست بیشتر ذرات جامد در محصولات نهایی جلوگیری می کند. گوارگام جایگزین قابل قبولی برای ژلاتین محسوب می شود و گیاهخواری است. در بیشتر سناریوها ، یک اونس صمغ گوار معادل 6 اونس ژلاتین است (مقادیر بسته به دستور غذا متفاوت است).

صمغ گوار در صابون ها برای دستیابی به امولسیون های بهتر و به عنوان سفید کننده استفاده می شود.


صمغ گوار در دستور العمل های لوسیون ، کرم و پماد به عنوان امولسیفایر ، ضخیم کننده و تثبیت کننده استفاده می شود. میزان پیشنهاد شده برای استفاده در دستور غذا 5/2 تا 2 درصد است.
گوارگام در دستورالعمل های شامپو ، نرم کننده و صابون مایع برای افزایش ویسکوزیته و اجازه معلق شدن ذرات جامد در محصول استفاده می شود.
از گوارگام می توان در دستور العمل های طبیعی خمیر دندان استفاده کرد.
گوارگام به عنوان بهترین افزودنی غلیظ کننده ، تثبیت کننده و امولسیون کننده در نظر گرفته می شود. و توانایی آن در تعلیق جامدات ، کنترل ویسکوزیته محلول های آبی ، اتصال آب از طریق هیدروژن و تشکیل فیلم های قوی از کاربردهای کمی است.

برای تولید تجاری ، دانه های گوارگام تمیز می شوند و قبل از هیدراتاسیون خیس می شوند. دانه های خیس خورده سپس پوسته پوسته شده و پودر شده و خشک می شوند.

5.محصولات یخ زده

صمغ گوار به عنوان کنترل کننده کاهش رطوبت عمل می کند و بنابراین به حفظ غذاهای منجمد کمک می کند. بستنی و دیگر دسرهای منجمد با افزودن صمغ گوار به احتمال زیاد کریستال یخ بزرگی ایجاد نمی کنند.

آیا می توانم گوارگام را فریز کنم؟
نگهداری آردها در فریزر می تواند عمر مفید را بیشتر کند. هر دو تبرید و انجماد به شما این امکان را می دهد که آرد خود را فراتر از تاریخ “بهترین استفاده” نگه دارید و از آن استفاده کنید.

Shiny metallic bowl with frozen strawberry

6.نوشیدنی ها

پودر گوارگام چگونه بافت را بازسازی می کند؟
گوارگام از آندوسپرم گیاه گوار استخراج می شود ، که نصف آن سپس به ظرافت مطلوب متصل می شود. صمغ گوار به دلیل ساختار شیمیایی ، یک غلیظ کننده خالص است که به میزان زیادی به ویسکوزیته و بافت موجود در نوشیدنی های با شکر کم کمک می کند. معمولاً در انواع نوشیدنی های غیر لبنی (آب میوه و غیره) استفاده می شود.

به دلیل وزن مولکولی بالا ، مقدار گوارگام مورد نیاز در فرمولاسیون نوشیدنی ها بسیار کم است ، به طور معمول 0.05 تا 0.1 درصد. نتیجه نهایی یک جلد صاف و پوشاننده دهان است. این خاصیت ضخیم کننده کارآمد بسیار مطلوب است و دلیل محبوبیت پودر صمغ گوار است که به طور خاص توسط Guar Resources تولید می شود.

مهمترین دلیل استفاده زیاد پودر گوارگام در نوشیدنی ها مقاومت آن در برابر شکست در شرایط pH پایین موجود در نوشیدنی ها است.

( به اندازه گیری میزان اسیدی بودن آب اشاره دارد. سطح pH آب یک اندازه گیری مهم در کیفیت آن است.)

گوارگام در آب سرد محلول است ، بنابراین استفاده از آن در گیاهان نوشیدنی به عنوان یک غلیظ کننده خالص و افزودنی طبیعی آسان است و عمر مفید طولانی مدت برای بسیاری از انواع آب میوه ها و نوشیدنی ها را تضمین می کند. رطوبت و محتوای چربی دو عامل تعیین کننده اصلی در ایجاد بافت هستند. اغلب ایجاد بافت در نوشیدنی های دارای قند کم نیاز به ترکیبات متعددی دارد زیرا فرمول های جایگزین قند بسته به نوع نوشیدنی مورد استفاده متفاوت واکنش نشان می دهند.

Pink Liquid in Clear Cocktail Glass

7.صنعت دخانیات

بخش دخانیات اکثر سیگارها (یعنی قسمت داخلی قهوه ای خرد شده) مخلوطی از برگ توتون و یک محصول کاغذی به نام “تنباکو بازسازی شده” است.این قسمت از ساقه های تنباکو و دیگر قسمتهای برگ توتون تشکیل شده است. که در غیر این صورت دور انداخته می شوند. گفته می شود که تولیدکنندگان دخانیات گوارگام(و مشتقات آن) را برای کمک به بستن این تنباکو بازسازی شده در سیگار اضافه می کنند. تولید کنندگان دخانیات نیز از صمغ گوار برای تهیه کاغذ سیگار که توتون را می پیچد استفاده می کنند.همچنین برای تقویت باله های تنباکو از گوارگام استفاده می شود.

میزان صمغ گوار که برای پیوند تنباکو اضافه می شود بین 0.6-1.8 درصد از وزن کل تنباکو استفاده شده در یک سیگار را تشکیل می دهد.

Dry Tobacco Leaf Drying Of Tobacco Leaves Tobacco Growing Stock Photo,  Picture And Royalty Free Image. Image 125431094.

8.صنایع لبنی

پودر صمغ گوار یکی از صمغ های مهم است که به عنوان تثبیت کننده در ساخت بستنی در سطوح مختلف استفاده می شود. مطالعات نشان داد که می توان از صمغ گوار با غلظت 0.2٪ برای تولید بستنی با کیفیت خوب استفاده کرد.
به عنوان پلی ساکارید ، به بهبود بدن ، بافت و خواص ذوب کمک می کند. مقدار این تثبیت کننده بستگی به کل مواد جامد ، میزان چربی مورد نیاز برای بستنی کم چرب دارد
مزیت اصلی استفاده از صمغ گوار در صنعت بستنی هزینه کم ، محلولهای ویسکوزیته بالا ، دسترسی آسان ، بهبود ترکیب هوا ، توزیع سلولهای هوا و ژلها با غلظت پایین است.
ویسکوزیته بستنی از طریق مخلوط کن ترکیب تثبیت کننده و سایر محتویات بستنی حفظ می شود
رفتار رئولوژیکی آن باعث می شود ویژگی های حسی خوبی مانند احساس دهان داشته باشد و به آزاد شدن طعم در بستنی کمک می کند
این برای کنترل کیفیت ، بافت ، پردازش بستنی در صنعت مهم است و بنابراین از صمغ گوار در صنعت استفاده می شود.

پودر صمغ گوار که به عنوان تثبیت کننده در بستنی استفاده می شود ، عملکردی مانند سفتی ، ذوب شدن آهسته و یکنواخت را افزایش می دهد ، توانایی شلاق را افزایش می دهد ، از کوچک شدن جلوگیری کرده و بافت و خامه را حفظ می کند.

این تثبیت کننده همچنین دارای یکنواختی است و همچنین به کنترل رشد بلورهای یخ در طی فرآیند انجماد یا هوادهی کمک می کند.
افزایش تثبیت کننده ، محتوای چربی را کاهش می دهد و در نتیجه غلظت آب در فرمولاسیون افزایش می یابد
همراه با خاصیت غلیظ کننده ، تثبیت کننده ، تشکیل دهنده فیلم و امولسیون کننده ، پودر صمغ گوار در صنایع دیگر نیز استفاده می شود.

برای مطالعه بیشتر به مقاله : کاربرد گوارگام در صنعت بستنی مراجعه نمایید

پودر گوارگام در کفیر

پودر صمغ گوار به عنوان افزودنی در ساخت کفیر استفاده می شود. این یک جزء مهم برای تولید محصولات لبنی است. از آن در تهیه پنیر استفاده می شود و بافت و لطافت آن را بهبود می بخشد. پودر صمغ گوار همچنین به محصولات لبنی احساس دهان می دهد و بنابراین در صنعت بسیار ترجیح داده می شود.

پودر صمغ گوار در کف به عنوان عامل ضخیم کننده استفاده می شود. به غیر از کفیر ، به عنوان غلیظ کننده شیر ، ماست و محصولات پنیر مایع ترجیح داده می شود. و به حفظ همگنی و بافت بستنی ها کمک می کند. ساختار صمغ گوار به آن تعدادی خاصیت می دهد که آن را برای کاربردهای متعدد به عنوان ژل کننده ، ویسکوزیته ، ضخیم کننده ، کدر کننده و اتصال دهنده مناسب می کند.

صمغ گوار تا حدی هیدرولیز شده (در غلظت 2 تا 6 درصد) باعث کاهش سینرسیس شده و خواص بافتی و رئولوژیکی ماست کم چرب را با ماست پر چرب بهبود می بخشد منبع.

9.گوارگام درغذای حیوانات

· غذای حیوانات خانگی – صمغ گوار یک غلیظ کننده خوب است که به عنوان یپروتئین گوار در خوراک دام ، کود و باغبانی استفاده می شود. از آنجا که میزان پروتئین گوار معمولاً بین 5 تا 6 درصد متغیر است و به میزان قابل توجهی در خوراک دام با کیفیت بالا نقش دارد ، متخصصان غذای حاوی پروتئین گوار را برای دوشیدن حیوانات توصیه می کنند. پروتئین گوار همچنین به عنوان منبع غذایی در غذای ماهی استفاده می شود و تثبیت کننده و عامل تعلیق کننده کامل است. اگر تولید کننده غذای حیوانات خانگی یا ماهی هستید یا در صنعت کشاورزی مشغول به کار هستید ، گوار دارای پروتئین بالایی است و عامل ضخیم کننده و تثبیت کننده کامل است.

صمغ گوار علاوه بر اینکه یک ماده ضخیم کننده است ، یک ماده سفت کننده ، امولسیفایر و تثبیت کننده است ، زیرا برای غلیظ کردن مایعات ، افزایش ویسکوزیته و کاهش تشکیل کریستال یخ عمل می کند. به این ترتیب ، فیبر محلول بالای آن به عنوان ضخیم کننده ، تثبیت کننده و عامل تعلیق برای غذای حیوانات خانگی عمل می کند.

10.خمیر دندان

گوارگام نوعی پودر است که می تواند خمیر دندان را غلیظ کرده و تمام موادی را که استفاده می کنید به خوبی مخلوط نگه دارد. همچنین می تواند بافت خمیر دندان شما را تقویت کند.

قیمت گوارگام

شرکت زرین پارسین سپهر تامین کننده گوارگام از معتبر ترین برند های دنیا می باشد . جهت استعلام قیمت و مشاوره با کارشناسان ما در بخش فروش تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟