کاربرد سوربات پتاسیم در صنایع غذایی

کاربرد سیتریک خشک در صنایع غذایی
کاربرد سیتریک خشک در صنایع غذایی
سپتامبر 28, 2021
تفاوت بین گلوکوز و دکستروز چیست؟
تفاوت بین گلوکوز و دکستروز چیست؟
اکتبر 1, 2021

کاربرد سوربات پتاسیم در صنایع غذایی


سوربات پتاسیم به عنوان نمک پتاسیم اسید سربیک نیز شناخته می شود
سوربات پتاسیم چیست؟
سوربات پتاسیم (K-sorbate) یک نگهدارنده غذایی است که معمولاً در صنعت پخت برای جلوگیری از کپک ، مخمر و میکروب ها استفاده می شود.این ماده غالباً در کیک ها و بستنی ها ، نوشیدنی ها ، پنیر ، میوه های خشک ، مارگارین ، پرکننده های پای ، شراب و غیره در غلظت های بسته به کاربرد خاص استفاده می شود.

این ماده محلول در آب با فرمول مولکولی C6H7KO2 است. K-sorbate به صورت پودر یا گلوله در دسترس تجاری است. در pH تا 6 موثر است اما در سطوح بالاتر به سرعت کاهش می یابد.

روشهای کاربرد

نگهدارنده های سوربات ممکن است با روش های مختلفی بر اساس روش های مختلف استفاده شوند
سهولت پردازش و نوع محصول غذایی.
پنج روش متداول کاربرد عبارتند از:
1) افزودن مستقیم به محصولات ؛
2) غوطه ور شدن ؛
3) پاششی ؛
4) به شکل پودر ؛
5)استفاده در بسته بندی.
برای ترکیب کامل Sorbate می توان از بیش از یک روش استفاده کرد
در سراسر محصول در حدود 60 درجه سانتیگراد (140 درجه فارنهایت) ، اسید سوربیک شروع به شروع می کند
توجه داشته باشید که Sorbate قبل از مرحله گرمایش در این فرآیند اضافه شود.

مزایا

موثر در برابر بسیاری از قالب ها و مخمرها، بی ضرر برای انسان ، حیوانات و محیط زیست، خلوص و کیفیت بیش از بالاترین الزامات بین المللی است و
استانداردها ،ثبات فراوری و ذخیره سازی بالا، آسان و مقرون به صرفه بودن ،طعم و بو خنثی ، تأیید شده برای محصولات غذایی ، مناسب و مورد تایید داروسازی ، آرایشی و بهداشتی و شخصی ، محصولات مراقبت ، خوراک دام ، محصولات مصرفی و صنعتی ،کاملاً تجزیه پذیر ، مشابه اسیدهای چرب ، که به طور طبیعی در غذاها یافت می شود.

کاربرد سوربات پتاسیم در صنایع غذایی

استفاده از اسید سوربیک و نمک پتاسیم در مشروبات الکلی

غذاهای الکلی ، نوشابه های گازدار ، آب پرتقال تازه ، آب زالزالک و سایر نوشیدنی ها و سایر نوشیدنی های غیر الکلی با اسید سوربیک به نسبت افزایش طول عمر مفید است.

استفاده از اسید سوربیک و نمک پتاسیم در سس سویا ، محصولات سس و ترشیجات

مانند سس سویا ، محصولات سس ، محصولات ترشی سبزیجات ، کیمچی و غیره ، افزودن غلظت مناسب محلول اسید سوربیک می تواند از مشکل کپک و خراب شدن جلوگیری کند.

کاربرد اسید سوربیک و نمک پتاسیم در آبزیان

اسید سوربیک را می توان به کیک ماهی ، سوسیس ماهی ، محصولات ماهی دودی ، ماهی و میگو پخته شده در سس سویا ، ماهی تازه ، میگو و سایر محصولات آبزی اضافه کرد ، که می تواند به طور موثر از بروز کپک در این محصولات جلوگیری کرده و زمان نگه داری را طولانی کند.

استفاده از اسید سوربیک و نمک پتاسیم در فرآورده های گوشتی

از پتاسیم سوربات میتوان در گوشت خشک ، سوسیس خشک ، یا محصولات مشابه گوشت خشک ؛ سوسیس گاو ، سوسیس خوک ، گوشت خوک و گوشت گاو مخلوط ؛ مرغ پخته شده؛ طیور خام ؛ می توان از پای مرغ خام ، سینه مرغ و غیره استفاده کرد .

استفاده از اسید سوربیک و نمک پتاسیم در حفظ سبزیجات و میوه ها

سبزیجات و میوه ها: ماده ضد زنگ اسید سربیک را اضافه کنید و بیش از یک ماه در دمای 30 درجه سانتی گراد نگهداری کنید تا سبزی سبزیجات و میوه ها بدون تغییر باقی بماند.

سیب: مایع تازه نگهداری شده روی سطح سیب ها پاشیده می شود و به مدت 4 ماه در دمای اتاق نگهداری می شود.

سبزیجات کنسرو شده: می تواند از زنگ زدن ورق قلع جلوگیری کند.

استفاده از اسید سوربیک و نمک پتاسیم در نگهداری کیک

اسید سوربیک را می توان مستقیماً به آرد یا خمیر اضافه کرد. هنگام استفاده از آن ، سوربات پتاسیم باید ابتدا در آب یا شیر حل شود و سپس به آرد یا خمیر اضافه شود. وقتی از اسید سوربیک و نمک پتاسیم در محصولات نشاسته استفاده می شود ، بهتر است مواد را با مقدار کمی سرکه از قبل اسیدی کنید ، تا تاثیر آن بهتر شود.

استفاده از اسید سوربیک و نمک پتاسیم در نگهداری پنیر

در پنیر سخت ، پودر پنیر ، پنیر شور ، پنیر تازه ، پنیر امولسیزه ، پنیر از قبل بسته بندی شده و سایر غذاها استفاده می شود. سه روش برای استفاده از سوربات پتاسیم وجود دارد. یکی این است که سوربات پتاسیم را به محلول نمک اضافه کنید و سپس از این محلول نمک برای تهیه پنیر استفاده کنید. راه دیگر این است که قبل ازاستفاده پنیر آماده ، محلول سوربات پتاسیم را خیس یا اسپری کنید. سوم این است که پنیر را با محلول اسید سوربیک حاوی مقدار مشخصی الکل خیس یا اسپری کنید.

استفاده از اسید سوربیک و نمک پتاسیم در حفظ مارگارین

سوربات پتاسیم را می توان به خامه شیر اضافه کرد. اسید سوربیک و سوربات پتاسیم را به خامه شیر مخلوط با امولسیون و چربی اضافه کنید. منبع

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟