کاربرد گوارگام در صنایع غذایی

کاربرد دکستروز در صنایع
کاربرد دکستروز در صنایع
سپتامبر 20, 2021
نقش اسید سیتریک درتولید نوشیدنی ها
نقش اسید سیتریک درتولید نوشیدنی ها
سپتامبر 22, 2021

کاربرد گوارگام در صنایع غذایی

پودر گوارگام یک افزودنی ارزشمند است که در بسیاری از کاربردها در صنایع غذایی استفاده می شود. این پودر سفید و ریز شده که در صنایع در محیطی بهداشتی با کمک ماشین آلات پیشرفته تحت اقدامات کنترل کیفیت پردازش می شود. از دانه های گیاه حبوبات به نام گوار که به طور گسترده در مناطق خشک مانند هند ، پاکستان و غیره رشد می کند به دست می آید. دانه ها تحت فرآیندهایی مانند برشته شدن ، آسیاب کردن ، صیقل دادن و غیره قرار می گیرند. تا گوارگام پودری با کیفیت خوب به دست آید

دلایل استفاده از گوارگام

صمغ گوار پودری دارای خواص ارزشمندی است که آن را به یک افزودنی مفید در آماده سازی غذا تبدیل می کند. این پودر برای مزایای زیر اضافه می شود.
کنترل ویسکوزیته
چسباندن و ضخیم شدن آب
تثبیت و تعلیق
بهبود عمر مفید

پودر گوارگام در صنایع غذایی چگونه استفاده می شود؟
صمغ گوار به طور گسترده در قالب مواد ضخیم کننده ، متصل کننده و معلق کننده در صنایع غذایی استفاده می شود.

نقش گوارگام درپختن

گوارگام پودر شده یک افزودنی ارزشمند برای تهیه محصولات پخته است. گوارگام برای پخت با جذب آب اضافی در آنها ، عمر مفید کیک ها ، پرکردن پای و سایر آماده سازی های پخته شده را افزایش می دهد. وقتی به نان اضافه می شود ، نرمی و کیفیت نان را افزایش می دهد. با افزودن پودر گوار ، زمان مخلوط شدن خمیر تا حد زیادی کاهش می یابد. و بنابراین می توان محصولات پخته را بدون زحمت و سریعتر آماده کرد.

چرا باید از گوارگام و تثبیت کننده در فرمولاسیون کیک خود استفاده کنم؟
در کیک ها ، صمغ ها عمدتا برای بهبود ویژگی های خمیر عمل می کنند. که بر بافت و ظاهر نهایی تأثیر می گذارد. ویسکوزیته خمیر را ایجاد کرده ، میزان رطوبت را افزایش داده و ساختار خرده ای منسجم تری ایجاد کنند.

برخی از صمغ هایی که معمولاً در فرمولاسیون کیک استفاده می شوند عبارتند از:

آلژینات-دارای عملکرد “ژل مانند” است که بافت نرم تری را ایجاد می کند
آدامس سلولزی (CMC)-خمیر را غلیظ می کند. ثبات خمیر را بهبود می بخشد که به یک خرده خوب و یکدست در طول کیک کمک می کند. ظرفیت نگهداری آب را افزایش می دهد که باعث کند شدن می شود
صمغ اقاقیا-ویسکوزیته کمی اضافه می کند ، امولسیفایر طبیعی* یک فیلم ساز عالی است. که برای حفظ قله های سفت در فرمولاسیون غذای فرشته مفید است.
صمغ زانتان-افزایش میزان کیک با جذب گازهای مخمر و تعلیق هرگونه افزودنی به خمیر کیک

غذای یخ زده

غذاهای یخ زده مانند بستنی ، دسرها و محصولات نرم ، هنگام مصرف ، حالت دهان متفاوتی را ایجاد می کنند. این به دلیل صمغ گوار است. صمغ گوار بافت را می بخشد و با نرم شدن بستنی ها و همچنین جلوگیری از تشکیل کریستال ، حس دهان آنها را بهبود می بخشد.

گوارگام صنعت گوشت

کنترل گرانروی گرانبهای گوارگام آن را به افزودنی ارزشمندی برای فرآیند کنسرو و دودی کردن گوشت تبدیل می کند. ویسکوزیته را افزایش می دهد و در نتیجه پاشش را کاهش می دهد و در عین حال سرعت فرآیند آماده سازی گوشت را افزایش می دهد.

این پودر به رنگ زرد کم رنگ با بوی قابل تشخیص است. به راحتی در آب گرم حل می شود و در خنک شدن مایع چسبناکی ایجاد می شود. این گروه از پودرها هیدروکلوئید نامیده می شوند و به عنوان عوامل ژل ساز در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند.

غذای حیوانات خانگی


گوارگام در مقایسه با سایر محصولات آدامس جایگزین مقرون به صرفه است . و بنابراین در تهیه غذای حیوان خانگی یا غذای کنسروی برای سگ ، گربه و غیره ترجیح داده می شود.

چاشنی ها و مخلوط های بسته بندی شده

محصولاتی مانند سس های بطری ، کنسرو گراوی ، محصولات بسته بندی شده مخلوط فوری نیز با استفاده از پودر گوار به عنوان افزودنی تهیه می شوند. ماندگاری چاشنی ها مانند سس ها ، سس ها را افزایش می دهد ، در حالی که ضخامت بهتر و بی حرکتی رطوبت را برای ذخیره بهتر مخلوط های بسته بندی شده افزایش می دهد منبع

مقالاات مرتبط: کاربرد گوارگام در صنعت بستنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟