کاربرد متنوع اسید سیتریک در صنایع

5 کاربرد مالتودکسترین در صنایع غذایی
5 کاربرد مالتودکسترین در صنایع غذایی
سپتامبر 13, 2021
کاربرد اسید اسکوربیک
کاربرد اسید اسکوربیک
سپتامبر 15, 2021

کاربرد متنوع اسید سیتریک در صنایع

اسید سیتریک یکی از رایج ترین افزودنی های غذایی است . و همچنین در پاک کننده ها و لوازم آرایشی نیز یافت می شود. این اسید آلی به طور طبیعی در سبزیجات و میوه ها وجود دارد . و بیشترین غلظت آن در مرکبات وجود دارد. تا اوایل قرن بیستم ، تولید این ماده برای کاربردهای تجاری شامل استخراج از مرکبات مانند لیمو بود. هنگامی که مشخص شد این اسید می تواند با هزینه کمتری از طریق تخمیر به دست آید. این روش استاندارد تولید شد. امروزه قالب Aspergillus niger معمولاً برای تولید تجاری استفاده می شود.

اسید سیتریک طبیعی موجود در غذاهایی مانند پرتقال ، لیمو یا لیمو به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند. و به محافظت از سلول ها در برابر آسیب ناشی از رادیکال های آزاد کمک می کند. بنابراین، این اسید به احتمال زیاد در پیشگیری از سرطان، بیماریهای قلبی و سایر بیماریهای مرتبط با تخریب سلولی رادیکالهای آزاد مفید است. علاوه براین به عنوان یک عامل قلیایی کننده می تواند به حفظ سطح pH سالم در بدن و جلوگیری از سنگ کلیه کمک کند.همچنین می تواند به جذب مواد مغذی کمک کند و مکمل های مختلف معدنی از اسید سیتریک برای این منظوراستفاده می کنند.

اسید سیتریک تولید تجاری معمولاً به عنوان نگهدارنده در طیف گسترده ای از غذاها استفاده می شود. همچنین به عنوان طعم دهنده در نوشابه ها به دلیل طعم مرکبات و همچنین آب نبات های مختلف استفاده می شود. و به عنوان عامل امولسیون کننده در بستنی استفاده می شود. این ماده برای جلوگیری از بوتولیسم در محصولات کنسرو شده با افزایش سطح pH مفید است و یک عامل مفید در تولید پنیر ، آبجو و شراب است.

کاربرد اسید سیتریک در شوینده ها

اسید سیتریک با تجزیه مقدار کمی از فلز موجود در آب سخت به عنوان نرم کننده عمل می کند. و به عنوان یک ماده در پاک کننده های مختلف خانگی برای کمک به تمیز کردن لکه های آب سخت یافت می شود. به عنوان ضدعفونی کننده ، در برابر بسیاری از انواع ویروس ها و باکتری ها موثر است. و جایگزین ایمن تری برای محصولات تمیز کننده سخت مانند سفید کننده ها فراهم می کند.

محصولات آرایشی اغلب از اسید سیتریک برای کمک به تعادل سطح pH استفاده می کنند. شامپوها ، شستشوی بدن و صابون دست از این اسید برای این منظور استفاده می کنند ، در حالی که همچنین به عنوان یک ماده فعال در محصولات مراقبت از پوست آلفا هیدروکسی اسید عمل می کند. به عنوان یک نگهدارنده ، این اسید در طیف گسترده ای از برنامه های آرایشی استفاده می شود.

کاربرد اسید سیتریک در صنایع غذایی


در صنایع غذایی ، اسید سیتریک عمدتا به عنوان تنظیم کننده اسیدیته ، نگهدارنده و طعم دهنده استفاده می شود. از آنجایی که استیک ملایم با طعم کمی ترش و سازگاری زیستی خوب است ، ترجیح داده می شود در صنایع غذایی استفاده شود.

همچنین به عنوان نگهدارنده به غذاهای فرآوری شده و بسته بندی شده اضافه می شود.
از آن به عنوان طعم دهنده ترش در بسیاری از نوشیدنی ها ، از جمله بستنی ، سوربات ، نوشابه و شراب استفاده می شود.
این اسید به بسیاری از غذاهای کنسرو شده و خرد شده اضافه می شود تا از مسمومیت غذایی جلوگیری کند.
مشتقات این اسید به عنوان امولسیفایر طبیعی برای استفاده در محصولات لبنی استفاده می شود.
سیتریک به طور طبیعی در لیمو ، لیمو ، آناناس ، گریپ فروت ، انواع توت ها نه در زغال اخته ، گوجه فرنگی ، کلم بروکلی ، هویج و چند نوع فلفل وجود دارد.

استفاده از اسید سیتریک در پزشکی

اسید سیتریک به دلیل اسیدیته ملایم به از بین بردن باکتری های مضر کمک می کند. در درمان عفونت های پوستی استفاده می شود.
این اسید با سیترات سدیم و سیترات پتاسیم برای کاهش سطح اسید در ادرار کمک می کند تا از نقرس جلوگیری شود.
سدیم سیترات مشتق ازاین اسید برای جلوگیری از لخته شدن در طول ذخیره سازی استفاده می شود.
مکمل های غذایی حاوی این اسید به عنوان عوامل تثبیت کننده هستند.

اسید سیتریک در خانه های ما چه کاربردهایی دارد؟

پاشیدن آب لیمو (که حاوی) سیتریک روی میوه ها مانند سیب است می تواند از قهوه ای شدن آنها جلوگیری کند.
محلول اسید سیتریک به عنوان یک ماده پاک کننده ملایم استفاده می شود. لیمو معمولاً برای درمان ظروفی استفاده می شود که تمیز کردن آنها با آب ساده دشوار است.
اسید سیتریک به عنوان طعم دهنده به آب میوه ها اضافه می شود تا مزه آن را ترش کند.
اسید سیتریک را می توان در فرمولاسیون شامپو برای حذف موم استفاده کرد.

کاربرد های جدید اسید سیتریک در مرحله تحقیقاتی


اسید سیتریک به مدت دو قرن در حال تولید است. اما هنوز بسیاری از گروه های تحقیقاتی روی برنامه های مختلف جدید آن کار می کنند. موارد استفاده زیر بیشتر در مرحله تحقیقاتی خود هستند و در سالهای آینده تجاری خواهند بود.

این ماده به عنوان کاتالیزور بسیاری از واکنش های شیمیایی استفاده می شود. از آن برای کاتالیزاسیون کربناسیون گرمابی نانوالیاف سلولز استفاده شده است. اسید سیتریک به عنوان کاتالیزور در سنتز شیمیایی سازگار با محیط زیست استفاده می شود. سایر کاتالیزورها عموماً برای محیط زیست خطرناک هستند.
این اسید در بسیاری از واکنش های شیمیایی به عنوان عامل تثبیت کننده استفاده می شود. تولید نانوساختارها و تخلخل های خاص در طول واکنش های شیمیایی بسیار دشوار است. اسید این اسید قادر به ایجاد چنین ساختارهایی در طول سنتز است.
متابولیسم این اسید در میوه ها عامل مهمی در کیفیت نگهداری آنها است. این ماده بر طعم و مزه میوه تأثیر می گذارد. دمای بالا ممکن است باعث تجزیه این ماده در میوه ها شود.
اسید سیتریک به عنوان یک عامل کلات تجزیه پذیر برای کاربردهای ضد عفونی خاک استفاده می شود. این یک انتخاب خوب برای حذف فلزات از خاکهای آلوده است ، زیرا هیچ گونه مشکل زیست محیطی عمده ای ایجاد نمی کند. این می تواند فلزاتی مانند روی ، مس و سایر فلزات سنگین را حذف کند.
اسید سیتریک در تثبیت مواد معدنی در طول غنی سازی شیر و سایر ترکیبات استفاده می شود.

سایرکاربرد های جالب اسید سیتریک که نمیدانستید

نشان داده شده است که اسید سیتریک همراه با اتانول طول عمر گلهای بریده شده را افزایش می دهد.
نشان داده شده است که این اسید تحمل به خشکی و وضعیت آب در گیاهان لوبیا را بهبود می بخشد.
اسید سیتریک برای بازیابی کبالت و نیکل از باتری های لیتیوم یون استفاده می شود. باتری های لیتیوم یونی امروزه استاندارد صنعت هستند. آنها قابل شارژ هستند و حاوی فلزاتی مانند کبالت و نیکل هستند که می توانند مسائل زیست محیطی جدی ایجاد کنند. بنابراین ، قبل از دور انداختن باتری ها مهم است که آنها را درمان کنید.
ازاین اسید می توان برای اصلاح یا عملکرد سطوح برای بهبود کارایی جاذب ها استفاده کرد.
از این اسید می توان به عنوان چسبنده چوب استفاده کرد. برای جزئیات بیشتر می توانید این مقاله مروری با عنوان “مروری بر اسید سیتریک به عنوان عامل اصلاح کننده سبز و چسب برای چوب” را مطالعه کنید.

منبع

مقلات مرتبط : حساسیت به اسید سیتریک

2 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟