اسید سیتریک یک ضدعفونی کننده قوی

10 کاربرد مهم گوارگام
10 کاربرد مهم گوارگام
سپتامبر 8, 2021
نکاتی در مورد افزودنی های غذایی
نکاتی در مورد افزودنی های غذایی
سپتامبر 11, 2021

اسید سیتریک یک ضدعفونی کننده قوی

اسید سیتریک دقیقاً چیست؟ این یک ترکیب اسیدی است که به طور طبیعی در آب لیمو یا آناناس یافت می شود ، اما همچنین می تواند از تخمیر قندها با استفاده از اسپور Aspergillus niger گرفته شود.

اسید سیتریک یک عامل شلات کننده ، باکتری کش ، قارچ کش ، ضد انعقاد ، شیمیایی کشاورزی ، عامل درمانی ، ترشح کننده و عامل خون ساز است.

اسید سیتریک برای ضد عفونی


از آنجا که اسید سیتریک باکتری ها ، برخی قارچ ها و کپک را از بین می برد ، برای ضدعفونی عمومی و تمیز کردن عالی است. همچنین ، در بسیاری از محلول های تمیز کننده به عنوان نگهدارنده عمل می کند. از آنجا که آب لیمو دارای 5 تا 8 درصد اسید سیتریک است ، اغلب در تمیز کردن ارگانیک استفاده می شود.

اسید سیتریک در چندین محصول تمیز کننده مانند محصولات تمیز کننده اتومبیل (به عنوان مثال ، تمیز کننده چرخ و شوفاژ) ، تمیز کننده فلز ، تمیز کننده اجاق ، تمیز کننده ماشین ظرفشویی ، پاک کننده همه منظوره ، پاک کننده کف صابون ، پاک کننده حمام ، تمیز کننده حمام و کاشی ، استفاده می شود. تمیز کننده فرش ، صابون ظرف ، مواد شوینده لباس ، خوشبو کننده هوا ، پاک کننده پنجره ، پاک کننده لکه ها.
اسید سیتریک علاوه بر استفاده در محصولات تمیز کننده ، در صنایع مختلف دیگر مانند صنایع مراقبت شخصی ، کشاورزی ، غذا ، داروسازی و آبکاری استفاده می شود. در صنایع غذایی ، به عنوان نگهدارنده ، طعم دهنده و شستشوی سبزیجات عمل می کند.

تاثیرات محیطی


اسید سیتریک به طور طبیعی در غذا و آب یافت می شود و به راحتی در محیط تجزیه می شود ، بنابراین هیچگونه اثر منفی قابل توجهی از استفاده از آن انتظار نمی رود.

اسید سیتریک تمیز کننده چیست و چگونه از آن استفاده کنیم

وقتی از یک مغازه خواربار فروشی دیدن می کنید ، انواع مختلفی از سرکه ها را در راهرو چاشنی ها پیدا خواهید کرد – سرکه بالزامیک ، سرکه برنج ، سرکه سیب ، سرکه شراب قرمز ، سرکه شامپاین و سرکه سفید مقطر. همه اینها روشنایی و اسیدیته را به دستور غذا اضافه می کنند. بسیاری از ما همچنین از سرکه برای شستن لباس ها و تمیز کردن خانه استفاده می کنیم. با این حال ، برای سرکه تمیز کردن واقعی ، باید به راهرو محصولات تمیز کننده یا فروشگاه صنعتی مراجعه کنید.

سرکه تمیز کننده چیست

تنها تفاوت بین سرکه تمیز کننده و سرکه سفید مقطر سطح اسیدیته است. هر دو از طریق فرآیندی ساخته می شوند که الکلها از دانه تقطیر می شوند و اجازه تخمیر داده می شوند زیرا میکروارگانیسم ها الکل را به اسید استیک و آب یا سرکه تبدیل می کنند.

سرکه سفید مقطر که در راهرو چاشنی مشاهده می کنید حاوی حدود پنج درصد استیک اسید و 95 درصد آب است. سرکه پاک کننده حاوی حدود شش درصد استیک اسید است. این تفاوت چندانی ندارد ، اما تمیز کردن سرکه برای رسیدگی به کارهای نظافت 20 درصد قوی تر از سرکه سفید مقطر است.

در حالی که می توانید از سرکه سفید مقطر برای تمیز کردن استفاده کنید ، از سرکه تمیز کننده برای سس سالاد یا ترشی استفاده نکنید. این محصول ممکن است حاوی ناخالصی هایی باشد که برای مصرف تأیید نشده اند و میزان اسیدیته آن بسیار قوی است تا خوشمزگی آن.

چرا از سرکه تمیز کننده استفاده کنیم؟


سرکه تمیز کننده برای محیط زیست سمی کمتر و هزینه کمتری نسبت به بسیاری از محصولات تمیز کننده تجاری دارد. این ماده در از بین بردن بوها و سفید شدن سفیدی در لباس های شسته شده ، برطرف کردن چربی های سخت مانند کف صابون و رفع گرفتگی لوله های سینک موثر است.

با سرکه تمیز کننده ، می توانید محصولات تمیز کننده خود را با رقیق کردن آن با آب یا اضافه کردن مقداری مایع ظرفشویی تهیه کرده و تقریباً تمام سطوح اطراف خانه خود را تمیز کنید.

نحوه استفاده از سرکه تمیز کننده برای شستشو

تمیز کردن سرکه به از بین بردن بوهای سخت مانند کپک ، ادرار ، بوی آشپزی و عرق از لباس های قابل شستشو کمک می کند. برای بار زیاد لباس ، فقط 1/2 فنجان را به چرخه شستشو نهایی اضافه کنید. اگر مقدار کمی لباس می شویید مقدار را تنظیم کنید.
برای وسایل سفید ، صد در صد پنبه ، می توان از سرکه تمیز کننده برای از بین بردن خاک خاک شده و روشن شدن پارچه ها استفاده کرد. یک قابلمه بزرگ آب را بجوشانید و سپس آن را از روی حرارت بردارید. 1 فنجان سرکه تمیز کننده و جوراب سفید ، لباس زیر یا حوله اضافه کنید. اجازه دهید مواد یک شب خیس بخورند و خوب بشویید.

نحوه استفاده از اسید سیتریک تمیز کننده برای تمیز کردن


برای از بین بردن کف صابون از کاشی و سرامیک ، تمیز کردن سطوح چینی (وان و توالت) و آلودگی از روی چوب رنگ شده ، یک بطری اسپری را با یک قسمت سرکه تمیز کننده ، یک قسمت مایع ظرفشویی و دو قسمت آب پر کنید. روی سطوح کثیف اسپری کنید و اجازه دهید به مدت پنج دقیقه بماند تا آلودگی را شروع کرده و سپس با یک برس نایلونی بشویید یا با یک پارچه میکروفیبر پاک کنید.

نکته

هنگام کار با سرکه تمیز کننده ، دستکش لاستیکی بپوشید. اسید استیک قوی می تواند باعث تحریک پوست و ناخن شود.

برای رفع گرفتگی زهکشی های کند ، حداقل یک چهارم آب جوش را در تخلیه بریزید. در یک کاسه متوسط ، یک فنجان آب داغ ، یک فنجان جوش شیرین و یک فنجان سرکه تمیزکننده مخلوط کنید (هشدار: گاز می گیرد!). مخلوط سرکه را در آبکش بریزید و بگذارید حداقل 10 دقیقه کار کند. کار را با شستن تخلیه با یک چهارم آب جوش دیگر خاتمه دهید.
برای تمیز کردن پنجره ها و شیشه ها ، قسمت مساوی سرکه تمیز کننده و آب را در یک بطری اسپری مخلوط کنید.

چه زمانی از سرکه تمیز کننده استفاده نکنید

برای تمیز کردن سنگ مرمر ، گرانیت ، سنگ آهک یا هر میز یا سنگ طبیعی از تمیز کردن سرکه یا هر نوع اسیدی استفاده نکنید.
برای تمیز کردن تابه ها یا سطوح چدنی یا آلومینیومی از سرکه تمیز کننده استفاده نکنید. می تواند فلز را سوراخ کند.
چاقوها را با سرکه تمیز نکنید. این می تواند باعث ایجاد سوراخ در لبه های نازک فولاد ضد زنگ شود، حتی می تواند لوازم استیل ضد زنگ را سوراخ کند.
در سطوح چوبی تمام شده یا مومی استفاده نکنید. می تواند پایان را حذف کند.
از سرکه تمیز کننده ، حتی به صورت رقیق شده ، در صفحه های الکترونیکی مانند تلویزیون و لپ تاپ استفاده نکنید. اسید می تواند به خواص ضد تابش نور خسارت وارد کند.

منبع

مقالات مرتبط :نقش اسید سیتریک در صنایع غذایی و آشامیدنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟