نقش زانتان در سلامتی

5 نکته در مورد اسید سیتریک
5 کاربرد جالب اسید سیتریک
آگوست 30, 2021
لیست افزودنی های غذایی
لیست افزودنی های غذایی
سپتامبر 1, 2021


صمغ زانتان یک ضخیم کننده غذایی است که از باکتری هایی ساخته شده است که گیاهان متعددی را آلوده می کند. این ماده در طیف گسترده ای از غذاها و همچنین محصولاتی مانند خمیردندان وجود دارد. اگرچه ممکن است مزایایی نیز برای سلامتی داشته باشد ، اما در درجه اول برای تغییر بافت غذا مورد استفاده قرار می گیرد ، نه برای هر گونه نیاز خاص بهداشتی.

این ماده یک پلی ساکارید است ، نوعی قند است که از یک باکتری به نام Xanthomonas campestris و از طریق فرآیند تخمیر ساخته می شود. Xanthomonas campestris طیف وسیعی از گیاهان چلیپایی مانند کلم ، گل کلم و جوانه بروکسل را آلوده می کند و باعث بیماری هایی مانند پوسیدگی سیاه و منبع پژمردگی باکتریایی می شود.

تولید کنندگان با کشیدن باکتری ها از گیاهان مختلف صمغ زانتان را تولید می کنند. محصول نهایی حاوی هیچ گونه باکتری زنده نیست ، بنابراین هیچگونه خطر عفونی شدندر این ماده وجود ندارد.

صمغ زانتان یک پلی ساکارید است ، نوعی قند است که از یک باکتری به نام Xanthomonas campestris و از طریق فرآیند تخمیر ساخته می شود. Xanthomonas campestris طیف وسیعی از گیاهان چلیپایی مانند کلم ، گل کلم و جوانه بروکسل را آلوده می کند و باعث بیماری هایی مانند پوسیدگی سیاه و منبع پژمردگی باکتریایی می شود.

تولید کنندگان با کشیدن باکتری ها از گیاهان مختلف صمغ زانتان را تولید می کنند. محصول نهایی حاوی هیچ گونه باکتری زنده نیست ، بنابراین هیچگونه خطر عفونی شدن صمغ زانتان وجود ندارد.

نکاتی در مورد زانتان


صمغ زانتان مواد غذایی و سایر محصولات را غلیظ می کند و همچنین از جدا شدن مواد جلوگیری می کند.
محصولات غیر غذایی مانند روغن و لوازم آرایشی نیز حاویاین صمغ هستند.
صمغ زانتان ممکن است به کاهش یا تثبیت قند خون کمک کند.
مانند هر ماده غذایی یا افزودنی غذایی ، برخی افراد ممکن است آن را تحمل نکنند.

مزایای بالقوه سلامتی

برخی تحقیقات نشان می دهد که صمغ زانتان می تواند سلامت را به روش های زیر بهبود بخشد

کاهش یا تثبیت قند خون


مطالعات نشان می دهد که در صورت پوشاندن صمغ زانتان ، شاخص قند خون برنج کاهش می یابد.
یک مطالعه در سال 2016 نشان داد که این ماده می تواند شاخص گلیسمی برنج را کاهش دهد. پس از خوردن گروهی از مردم برنج با این ماده ، سطح قند خون آنها پایین تر بود.

مزایای آن زمانی بیشتر بود که شرکت کنندگان برنج را با زانتان پوشانده بودند.

بنابراین غذاهای حاوی این ماده ممکن است قوی ترین مزایای کاهش قند خون را داشته باشند.

صمغ زانتان همچنین ممکن است قند خون را تثبیت کند. یک منبع معتبر در سال 2013 دریافت که صمغ زانتان مخلوط با بتا گلوکان (نوعی قند موجود در گیاهان) می تواند از افزایش قند خون جلوگیری کند.

کاهش کلسترول


برخی تحقیقات نشان می دهد که صمغ زانتان در دوزهای بسیار بالا ممکن است سطح کلسترول را کاهش دهد. به عنوان مثال ، در سال 1987 یک منبع معتبر مطالعه کرد که مردانی که صمغ زانتان را به مدت 3 هفته مصرف کردند ، 10 درصد کاهش کلسترول را تجربه کردند.

شواهد کمی وجود دارد که صمغ زانتان به تنهایی در درمان کلسترول بالا مفید است. هنوز مطالعه جدیدی برای تأیید این نتایج انجام نشده است.

جایگزین بزاق و درمان خشکی دهان
صمغ زانتان ممکن است جایگزین مفید و بی خطر بزاق افرادی باشد که دچار خشکی دهان مزمن می شوند. برخی از انواع خمیردندان منبع معتبر برای خشکی دهان حاوی صمغ زانتان برای کمک به رطوبت است.

ملین


از آنجا که صمغ زانتان به چسباندن آب کمک می کند ، ممکن است به عنوان ملین نیز عمل کند. غلیظ کننده غذا در دستگاه گوارش متورم شده و به مرطوب ماندن روده ها کمک می کند و از عملکرد دستگاه گوارش حمایت می کند.

بلع را آسان تر می کند

برخی بیماریها می توانند بلع را دشوار کنند ، به ویژه هنگامی که دهان و گلو خشک است. یک مطالعه معتبر در سال 2014 نشان داد که صمغ زانتان می تواند به افراد مبتلا به دیسفاژی ، یک اختلال بلع ، کمک کند تا غذای خود را با خیال راحت بلعند.

صمغ زانتان این کار را با غلیظ شدن غذا و بزاق انجام می دهد و حرکت هر دو را برای گلو راحت تر می کند. این می تواند خطر خفگی را کاهش دهد و غذا را ایمن تر کند.

درمان سرطان

صمغ زانتان ممکن است با کند کردن رشد ، به درمان برخی از انواع سرطان کمک کند. به عنوان مثال ، یک مطالعه معتبر در سال 2009 ، موشهای مبتلا به ملانوم ، نوعی سرطان پوست را مورد بررسی قرار داد. موشهای تحت درمان با صمغ زانتان عمر طولانی تری داشتند و تومورهای آنها کندتر رشد می کردند

نقش در غذای بدون گلوتن

برای افراد مبتلا به بیماری سلیاک و حساسیت به گلوتن ، غذاهای حاوی گلوتن می توانند باعث درد شدید معده ، اسهال و سایر علائم ناخوشایند شوند. آرد و سایر مواد موجود در بسیاری از محصولات پخته شده حاوی گلوتن است.

محصولات بدون گلوتن به جایگزین هایی وابسته هستند که می توانند آنها را شبیه به بافت ، خرده و انعطاف پذیری نان حاوی گلوتن کنند. صمغ زانتان مواد غذایی را غلیظ کرده و رطوبت را متصل می کند و به طور بالقوه خواص محصولات پخته شده بدون گلوتن را بهبود می بخشد.

منیع:https://www.medicalnewstoday.com/articles/320272

مقاللات مرتبط : زانتان گام چیست؟

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟