5 کاربرد جالب اسید سیتریک

فراوری در صنایع غذایی
فراوری در صنایع غذایی
آگوست 29, 2021
نقش زانتان در سلامتی
نقش زانتان در سلامتی
آگوست 31, 2021

5 نکته در مورد اسید سیتریک

ظاهر غذا را تازه نگه می دارد

بسیاری از میوه های بریده شده، مانند سیب یا آووکادو، پس از مدتی اکسید شده و قهوه ای می شوند. احتمالاً شنیده اید که لیمو یا آهک را روی میوه فشار دهید تا از اکسیداسیون جلوگیری کند.اما اسید سیتریک یک ترفند سطح بعدی است که مورد پسند سبک شناسان مواد غذایی است. رودا ، مدیر غذا Epi ، می گوید: “اگر بخواهم محصولاتی مانند سیب و آووکادو را برای دوربین تازه نگه دارم. مخلوطی ازاین ماده و آب تهیه می کنم .و آن را در قسمت های بریده شده میوه می کشم تا قهوه ای نشوند.

حتی اگر با محصولات خود یک عکاسی کامل انجام نمی دهید. ، این اسید می تواند مفید واقع شود.

با آن پنیر درست کنید

فقط 1/2 قاشق چایخوری اسید سیتریک (حل شده در 2 قاشق غذاخوری آب) می تواند 2 قاشق غذاخوری آب لیمو یا سرکه را هنگام تهیه پنیرهای تازه مانند ریکوتا (پنیر خوشمزه عجیب و غریب که در تن غذاهای هندی یافت می شود) جایگزین کند. به همین دلیل این ماده ، معروف به “نمک ترش” را در بسیاری از خواربارفروشی های هند پیدا خواهید کرد. اسید سیتریک در pH نسبت به آب لیمو سازگارتر است. بنابراین هنگام تهیه پنیر می تواند تعادل اسید کامل را تضمین کند. در حالی که طعم لیمو یا سرکه را اضافه نمی کند.

اسید سیتریک به عنوان نگه دارنده

pH اسیدی اسید سیتریک آن را به عنوان نگهدارنده غذا مفید می کند. و رنگ غذا را حفظ می کند زیرا اکسیداسیون را به میزان قابل توجهی کند می کند. از آنجا که بسیاری از باکتری ها قادر به رشد در محیط اسیدی نیستند.اسید سیتریک اغلب به مربا ، ژله ، آب نبات ، غذاهای کنسرو شده و حتی محصولات گوشتی به عنوان نوعی نگهدارنده اضافه می شود. اسید سیتریک همچنین برای تسهیل فرآیند رسیدن هنگام تهیه پنیر ، به ویژه موتزارلا استفاده می شود. از آن برای تنظیم pH محلول ها در هنگام دم کردن آبجو و شراب استفاده می شود.

و از جدا شدن چربی ها در بستنی خانگی جلوگیری می کند. همچنین از متبلور شدن شکر در کارامل جلوگیری می کند. مقدار کمی از این ماده می تواند قدرت مخمر جوش شیرین را افزایش دهد. و آن را به یک ماده مخفی ایده آل برای کیک و بیسکویت تبدیل کند. کسانی که رژیم کم سدیم دارند ممکن است هنگام چاشنی ، اسید سیتریک دریافت کنند.

اسید سیتریک به عنواد بهبود دهنده طعم و رنگ

همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید ، یکی از بزرگترین کاربردهایاین ماده ترش کردن طعم مواد است. در آب نبات های ترش ، نوشابه ها ، آب میوه ها و بسیاری از غذاهای از پیش تهیه شده یافت می شود. این ماده همچنین یک نگهدارنده طبیعی و تقویت کننده رنگ نسبتاً کارآمد است. به همین دلیل در بسیاری از محصولات کنسرو شده و نگهداری شده ذکر شده است.

نحوه طبخ با اسید سیتریک

اسید سیتریک را می توان اندازه گیری کرد. و به دستور العمل ها اضافه کرد یا به عنوان یک ترکیب یا جایگزین اسیدهای دیگر مانند آب لیمو یا سرکه. به عنوان مثال ، هنگام کنسرو گوجه فرنگی ، برای هر چهارم گوجه فرنگی می توانید از 1/2 قاشق چایخوری پودر اسید سیتریک استفاده کنید. برای حفظ رنگ ، پودر این اسید را می توانید روی دستور العمل های آماده مانند گوآکامول یا میوه های خام مانند سیب بپاشید.

در صورت تهیه پنیر مانند ریکوتا یا پنیر ، این ماده تعادل کامل اسیدیته را بدون افزودن طعم اضافی تضمین می کند. 1/2 قاشق چایخوری اسید سیتریک را در 2 قاشق غذاخوری آب حل کرده و به جای 2 قاشق غذاخوری آب لیمو یا سرکه استفاده کنید.

اسید سیتریک را می توان به جای نمک در دستور العمل های نان ترش مانند خمیر ترش و چاودار استفاده کرد. بیشتر اوقات ، بیش از 1 قاشق غذاخوری اسید سیتریک مورد نیاز نیست. همچنین می تواند هنگام آماده سازی گوشت شکار برای از بین بردن هرگونه باکتری استفاده شود: قبل از پخت ، محلول 1 اونس این ماده را با 1 لیتر آب اسپری کنید.

توجه داشته باشید که این اسید برای چشم و همچنین پوست با یک تماس طولانی مدت تحریک کننده است. بنابراین هنگام استفاده احتیاط کنید.https://www.thespruceeats.com/what-is-citric-acid-1328465

مقالات مرتبط: نحوه تهیه پنیر موزارلا با اسید ستریک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟