کاربرد گوارگام در صنعت بستنی

مهم ترین افزودنی ها و مواد اولیه صنایع غذایی
مهم ترین افزودنی ها و مواد اولیه صنایع غذایی
آگوست 20, 2021
نقش اسید سیتریک در صنایع غذایی و آشامیدنی
نقش اسید سیتریک در صنایع غذایی و آشامیدنی
آگوست 22, 2021

کاربرد گوارگام در صنعت بستنی

گوارگام چیست

پودر گوارگام ارگانیک به عنوان چسباننده ، ضخیم کننده و افزایش دهنده حجم در آماده سازی غذا استفاده می شود. گوارگام عمدتاً از دانه داخلی آسیاب شده دانه های گوار پس از جدا شدن ، آسیاب و غربالگری تشکیل شده است. صمغ گوار بسیار محلول در آب است و در واقع به طور طبیعی با مولکول های آب متصل می شود.

این ماده به عنوان یک عامل ضخیم کننده اقتصادی شناخته می شود زیرا تقریباً هشت برابر قدرت غلیظ کننده آب نشاسته ذرت دارد و فقط مقدار بسیار کمی برای تولید ویسکوزیته کافی مورد نیاز است. صمغ گوار همچنین با کاهش سرعت انتقال جرم در سطح مشترک جامد/مایع ، رشد بلورهای یخ را به طور غیرمستقیم کند. به عبارت دیگر ، پایداری خوبی را در چرخه یخ زدایی و ذوب نشان می دهد و آن را به یکی از مواد محبوب بستنی تبدیل می کند. همچنین در دستور العمل های بدون گلوتن و محصولات بدون گلوتن بسیار محبوب است.

گوارگام در بستنی

بستنی ، یکی از دسرهای محبوب جهان است
بستنی ممکن است یکی از دسرهای مورد علاقه جهان باشد ، اما همانطور که تولید کنندگان آن را خیلی خوب می دانند ، تقاضا برای تازگی بی امان است. نوآوری در محصول ضروری است و این فقط مربوط به طعم های جدید نیست. محصول نیز باید غیرقابل مقاومت به نظر برسد. تغییرات منظم در شکل ، فرورفتن ، روکش و پیچیدن همه به جلب توجه کمک می کند.

گوارگام از دانه های گوار مشتق شده است که ویسکوزیته بالایی در مقایسه با سایر هیدروکلوئیدها دارد. گوارگام یک پلی ساکارید است که دارای گالاکتوز و مانوز بالا است. و در صنایع مختلف به عنوان ، پلاستیسایزر ، تثبیت کننده و امولسیفایر موثر بوده است. صنایع مختلف مانند غذا ، خوراک دام ، نساجی ، داروسازی ،صنایع بهداشتی و ارایشی از پودر صمغ گوار به عنوان تثبیت کننده و ضخیم کننده استفاده می کنند.
هدف اصلی پودر صمغ گوار در بستنی افزایش ویسکوزیته مخلوط است که به ایجاد ساختار صاف و خامه ای کمک می کند. و باعث افزایش ویسکوزیته بستنی می شود.
.با افزایش ویسکوزیته در بستنی ، نرمی بافت و مقاومت در برابر ذوب شدن افزایش می یابد.

مزیت های استفاده از گوارگام در صنعت بستنی

تثبیت کننده ها در بستنی به بهبود کرمی و کاهش حالت آبکی در بستنی کمک می کنند
صمغ گوار نیز از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است. زیرا دارای پتانسیل غلیظ شدن آب تا هشت برابر بیشتر از نشاسته ذرت است
در برابر ذوب مقاومت ایجاد می کند و رشد یخ و بلور لاکتوز را در حین ذخیره سازی کاهش می دهد
از آب کشیدن و همچنین جمع شدن در حین نگهداری جلوگیری می کند.

آب کشیدن را می توان نشت لایه سرمی آبکی در حین ذوب بستنی تعریف کرد.
تحقیقات نشان داد که گوارگام به عنوان پلی ساکارید با غلظت 0.2٪ از بستنی با کیفیت خوب تولید می کند.
مخلوط کن از ترکیب تثبیت کننده و سایر محتویات به حفظ ویسکوزیته بستنی کمک می کند
گوارگام به ویژگی های حسی خوبی کمک می کند و به آزاد شدن طعم در بستنی کمک می کند.
عملکردهای دیگری مانند ذوب شدن آهسته و یکنواخت ، سفتی ، جلوگیری از کوچک شدن ، افزایش توانایی شلاق و غیره را اضافه می کند.
همچنین با افزایش غلظت آب در فرمولاسیون ، میزان چربی را کاهش می دهد.

عوامل تثبیت کننده دقیقاً چیست؟


تثبیت کننده ها هیدروکلوئید هستند ، به این معنی که هنگام پراکندگی در مایع ، به مولکول های آب متصل می شوند و در نتیجه حرکت آنها کاهش می یابد. این در چشم انسان با افزایش ویسکوزیته یا ضخیم شدن ظاهر می شود.

آنها همچنین پلی ساکاریدها هستند. (مولکولهای بزرگی که از گیاهان و جلبکها استخراج شده یا با سنتز میکروبی تولید شده اند که از قندهای ساده مانند گلوکز ساخته شده اند).

یکی از نمونه های قدیمی استفاده از تثبیت کننده در آشپزی استفاده از آرد برای غلیظ شدن آب میوه است. صدها سال است که بیشتر تثبیت کننده ها در آشپزی استفاده می شوند.

چگونه تثبیت کننده ها اندازه کریستال یخ را در بستنی کاهش می دهند؟


ابتدا باید بدانیم، چرا می خواهیم رشد کریستال یخ را در بستنی خود کاهش دهیم؟ خب، کریستال های یخ بخش مهمی از بستنی هستند. اما اگر کریستال‌ها خیلی بزرگ شوند، با زبان قابل تشخیص هستند و به بستنی بافتی درشت و دانه‌دار و احساس سردی در دهان می‌دهند. بنابراین، کریستال های کوچکتر = بستنی نرم تر!

کریستال های یخ فقط در بستنی ساز تشکیل می شوند. هنگامی که بستنی به فریزر منتقل می شود، کریستال های یخ موجود ممکن است بزرگتر شوند، اما کریستال های جدید تشکیل نمی شوند.

اما کریستال های یخ می توانند در هر جایی رشد کنند که نوسانات دما وجود داشته باشد که باعث ذوب شدن کریستال های موجود و سپس یخ زدن مجدد شود. زیرا هنگامی که آنها دوباره منجمد می شوند، به جای ایجاد کریستال های جدید، آب برای پیوستن به کریستال های موجود مهاجرت می کند، بنابراین اندازه آنها افزایش می یابد.

نحوه استفاده گوارگام در بستنی

برای جلوگیر ی از سفت شدن و تشکیل کریستال های یخی زیاد باید بستنی را سریعتر منجمد کنیم تا اندازه بلورهای یخ کاهش یابد، اما پیشنهاد بهتری وجود دارد که از گوارگام برای کمک استفاده کنیم. در ابتدا ممکن است جمع شود (مثل آدامس جای تعجب نیست) پس باید کمی شیر در حال جوش بریزیم تا حل شود یا ممکن است بعد از افزودن به بستنی کمی رشته یا شربتی شود.

مقدار استفاده از گوارگام در صنعت بستنی

چقدر از پودر صمغ گوار در بستنی استفاده می شود؟

به منظور به دست آوردن خاصیت موثر بدن ، بافت ، ذوب و ثبات ، مطالعات نشان می دهد که 0.2-0.5 of از پودر صمغ گوار به عنوان تثبیت کننده در مخلوط بستنی استفاده می شود.
خواص ویژه پودر صمغ گوار در صنایع غذایی : ضخیم کننده ، گرانروی ، تثبیت کننده ، امولسیفایر

عوارض جانبی


مواد اولیه گوارگام فقط برای استفاده خارجی است. قبل از استفاده از این صمغ برای اهداف درمانی ، مشورت با پزشک ضروری است. به زنان باردار و شیرده و همچنین افرادی که دارای پوست حساس ، انسداد دستگاه گوارش ، حساسیت به سویا یا تحت عمل جراحی هستند توصیه می شود از مواد اولیه صمغ گوار بدون توصیه پزشک استفاده نکنند. این محصول همیشه باید در محلی نگهداری شود که دسترسی به آن برای کودکان ، به ویژه افراد زیر 7 سال ، غیر ممکن باشد.

قبل از استفاده از گوارگام ، آزمایش پوست توصیه می شود. این کار را می توان با حل کامل 1 قاشق چای خوری گوار در 1 قاشق چایخوری آب و استفاده از مقدار کمی از این مخلوط در ناحیه کوچکی از پوست که حساس نیست ، انجام داد. صمغ گوار هرگز نباید در نزدیکی چشم ، بینی داخلی و گوش و یا در سایر نواحی حساس پوست استفاده شود. عوارض جانبی احتمالی صمغ گوار شامل قند خون پایین ، سوزش پوست ، نفخ ، نفخ ، گرفتگی شکم و اسهال است. در صورت بروز واکنش آلرژیک ، استفاده از محصول را متوقف کرده و بلافاصله به پزشک ، داروساز یا متخصص آلرژی جهت ارزیابی سلامت و اقدامات درمانی مناسب مراجعه کنید. برای جلوگیری از عوارض جانبی ، قبل از استفاده با پزشک متخصص مشورت کنید.

سلامت دستگاه گوارش


صمغ گوار منبع غنی از فیبر است و از سلامت دستگاه گوارش شما حمایت کند.

تحقیقات نشان داد که با تسریع حرکت در مجرای روده به رفع یبوست کمک می کند. مصرف صمغ گوارنیز باعث بهبود بافت مدفوع و دفعات حرکت روده می شود.

همچنین ممکن است با ترویج رشد باکتری های خوب و کاهش رشد باکتری های مضر در روده، به عنوان یک پری بیوتیک عمل کند

به لطف توانایی بالقوه اش در ارتقای سلامت گوارش، ممکن است به درمان سندرم روده تحریک پذیر (IBS) نیز کمک کند.

یک مطالعه 6 هفته ای که بر روی 68 فرد مبتلا به IBS انجام شد، نشان داد که صمغ گوار که نیمه هیدرولیز شده است علائم IBS را بهبود می بخشد. به علاوه، در برخی از افراد، نفخ را کاهش داد و در عین حال دفعات مدفوع را افزایش داد .

گوارگام در سایر محصولات غذایی

به عنوان عامل حفظ رطوبت و کم کننده چربی در نانوایی استفاده می شود
به کاهش جداسازی آب و روغن در سس و سالاد کمک می کند
بالاترین درجه قنادی را تولید می کند
کالری کمتر در نوشیدنی ها
به عنوان ضخیم کننده در غذای حیوانات خانگی استفاده می شودمنبع

انواع مختلف تثبیت کننده های دیگر نیز در بازار موجود است ، اما یکی از رایج ترین آنها گوارگام است. علاوه بر این ، پودر گوارگام نیز در اهداف دارویی مورد استفاده قرار می گیرد که شامل محصولات لاغری ، ترکیبات ضد اسید ، سوسپانسیون و غیره است و همچنین در صنایع دیگر نیز استفاده می شود. زرین پارسین سپهر با ارائه پودر گوارگام با کیفیت بالا به عنوان تثبیت کننده در تولید بستنی سعی در بهبود کیفیت محصول شما دارد. . برای آشنایی بیشتر با پودر گوارگام همین امروز با ما تماس بگیرید و با سایر محصولات ما آشنا شوید.

Dog Food in a Stainless Steel Bowl

فروش گوارگام

شرکت زرین پارسین سپهر تامین کننده گوارگام از معتبرترین برند ها با رقابتی ترین قیمت می باشد . برای استعلام قیمت این محصول با کارشناسان ما در بخش فروش تماس حاصل فرمایید

سوالات متداول

کاربردهای صنعتی صمغ گوار چیست؟
کاربردهای صنعتی صمغ گوار به دلیل توانایی آن در ایجاد پیوند هیدروژنی با مولکول آب امکان پذیر است. بنابراین، عمدتا به عنوان قوام دهنده و تثبیت کننده استفاده می شود. همچنین در کنترل بسیاری از مشکلات سلامتی مانند دیابت، حرکات روده، بیماری قلبی و سرطان روده بزرگ مفید است.

گوارگام یا صمغ زانتان برای بستنی بهتر است؟
به طور کلی، صمغ گوار برای غذاهای سرد مانند بستنی یا پر کردن شیرینی خوب است، در حالی که صمغ زانتان برای محصولات پخته شده بهتر است. صمغ زانتان انتخاب مناسبی برای نان های مخمر شده است. غذاهایی با محتوای اسید بالا (مانند آب لیمو) می توانند باعث شوند که صمغ گوار توانایی غلیظ شدن خود را از دست بدهد.

آیا صمغ گوار سمی است؟
درمقدارزیاد، گوارگام ممکن است مضر باشد و می تواند عوارض جانبی منفی ایجاد کند. با این حال، مقدار موجود در غذاهای فرآوری شده استاندارد است. ممکن است فیبر مانند صمغ گوار فوایدی برای سلامتی داشته باشد.

7 دیدگاه

  1. […] مطالعه بیشتر به مقاله : کاربرد گوارگام در صنعت بستنی مراجعه […]

  2. […] بیشتر در مورد بهبود بافت بستنس می توانید به مقاله کاربرد گوارگام در صنعت بستنی مراجعه […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟