مواد اولیه صنایع غذایی و نقش های آنها

صنایع غذایی چیست
صنایع غذایی چیست؟
آگوست 12, 2021
تاثیر کرونا بر صنایع غذایی
تاثیر کرونا بر صنایع غذایی
آگوست 15, 2021

مواد اولیه صنایع غذایی و مهم ترین نقش های آن


هزاران سال است که مردم از افزودنی ها و مواد اولیه صنایع غذایی استفاده می کنند. امروزه حدود 2800 ماده به عنوان افزودنی های غذایی استفاده می شود. نمک ، شکر و شربت ذرت تا کنون بیشترین افزودنی مورد استفاده در مواد غذایی در این کشور هستند.

“افزودنی غذایی” توسط سازمان غذا و دارو (FDA) به عنوان هر ماده ای که برای ایجاد یک اثر فنی در غذاها استفاده می شود ، تعریف شده است. استفاده از افزودنیهای غذایی در سالهای اخیر به دلیل افزایش تولید غذاهای آماده ، فرآوری شده و راحت ، بیشتر نمایان شده است. مواد اولیه صنایع غذایی برای طعم و جذابیت ، تهیه و پردازش غذا ، طراوت و ایمنی استفاده می شود.

موارد استفاده از افزودنی ها و مواد اولیه صنایع غذایی


از آنجا که افزودنی های غذایی توسط FDA تحت نظارت دقیق قرار می گیرند ، نمی توان از آنها برای سرپوش گذاشتن یا فریب مصرف کننده استفاده کرد. افزودنی غذایی که برای استفاده در یک محصول در نظر گرفته شده است باید دارای هدف باشد. در اینجا عمده استفاده از افزودنی های غذایی آورده شده است.

حفظ و نگه داری


یکی از وظایف اصلی مواد اولیه صنایع غذایی و افزودنی ها حفظ مواد غذایی است. بدون افزودن این مواد افزودنی ، محصولات با سرعت بیشتری از آنچه مصرف کننده انتظار می رود خراب می شوند.

به منظور دستیابی به “طراوت” ، مواد افزودنی به آن اضافه می شود تا اطمینان حاصل شود که نان کپک زده به بقالی نمی رسد یا شیر دارای طعم ترش یا بدون طعم نیست.

نگهدارنده های مورد استفاده برای کنترل رشد میکروبی شامل اسیدهای آلی و نمک های آنها ، سولفیت ها ، نیتریت ها ، پارابن ها و موارد دیگر است.

غنی سازی


غلات غنی سازی مواد غذایی با مواد مغذی یکی دیگر از عملکردهای افزودنی های غذایی است. مواد مغذی به مقداری اضافه می شوند که قبل از فرآوری از مقدار موجود در غذا بیشتر نباشد. محصولات غلات نمونه بارز یک غذای غنی شده برای بازگرداندن مقدار اولیه مواد مغذی قبل از پردازش هستند. نان نمونه دیگری است که در آن ویتامین های کمپلکس تیامین (B1) ، ریبوفلاوین (B2) و نیاسین (B3) اضافه می شوند تا نسبت مناسب این مواد مغذی در محصول نهایی وجود داشته باشد.

بهبود رنگ


رنگ غذا ممکن است طبیعی یا مصنوعی باشد. رنگدانه های گیاهی طبیعی – مانند کاروتن ، کلروفیل و لیکوپن – به ترتیب به رنگ های نارنجی ، سبز و قرمز کمک می کنند. بدون افزودن رنگ گیاهی ، پنیر چدار رنگ نارنجی خود را نخواهد داشت. رنگدانه های حیوانی ، شامل میوگلوبین و هم ، وجود دارند و برای ترکیب رنگ در محصولاتی مانند گوشت وجود دارند.

منابع زیادی برای رنگهای طبیعی وجود دارد ، اما بسیاری از آنها مقرون به صرفه نیستند. استفاده از رنگ های مصنوعی ممکن است مقرون به صرفه تر باشد. رنگهای مصنوعی به طور کلی در قدرت رنگ آمیزی ، یکنواختی رنگ و ثبات رنگ برتر هستند.

اصلاح بافت


اصلاح دستور العمل ها می تواند یک پروژه چالش برانگیز باشد. به عنوان مثال جایگزینی مواد برای کاهش چربی و کالری ، می تواند بافت ، طعم و دیگر خواص حسی را به شدت تغییر دهد.

تولید کننده مواد غذایی از مواد شیمیایی تأیید شده بیشماری برای کمک به اصلاح بافت استفاده می کند. می توان از ترکیب ساده ای مانند ساکارز یا شکر رومیزی در غلظت های مختلف برای دستیابی به نتایج متنوع استفاده کرد. شکر بر اساس غلظت آن می تواند بر یک محصول تأثیر بگذارد. یک محلول شکر رقیق بدن و احساس طعم بهتر را به نوشابه ها می افزاید ، در حالی که در غلظت بالاتر حالت متبلور و شکننده به آب نبات های سخت می دهد.https://www.ksre.k-state.edu/kvafl/ingredients/additives.html

تامین مواد اولیه صنایع غذایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟