3 روش نوین در بهبود فرایند های صنایع غذایی

کاربرد گلیسیرید مونو استئارات
کاربرد گلیسیرید مونو استئارات
جولای 11, 2021
نحوه تولد یک محصول غذایی جدید
نحوه تولد یک محصول غذایی جدید
جولای 13, 2021

بهبود فرایند های صنایع غذایی

1- طیف سنجی

طیف سنجی یکی از روش های نوین و بسیار موفق و مطلوب دربهبود فرایند های صنایع غذایی بوده زیرا در این روش از روش های بهبود فرایند های صنایع غذایی نیاز به آماده سازی نمونه نیست .سریع و انلاین است. و امکان انجام چندین آزمایش روی یک نمونه را فراهم می کند. و میزان صدمه به نمونه به حداقل می رسد.

از روش طیف سنجی در شناسایی روش های تخلفات درصنایع گوشت نیز استفاده می شود.

کیفیت غذا و درجه بندی

توانایی درجه بندی محصولات غذایی بر اساس طبقه بندی های هندسی و طیفی متعدد است. بر اساس شکل و نوع مواد غذایی تمایز هایی بین دستگاه های طیف سنجی است. آجیل و محصولات ویژه را باید با روش های طیف سنجی دقیق و ظریف تر مورد بررسی قرار داد.

ایمنی مواد غذایی و تشخیص پاتوژن

تصویربرداری فوق طیفی مادون قرمز گام بزرگی به جلو در تشخیص موفقیت آمیز مواد خارجی و عوامل بیماری زا است. که از نظر بصری قابل شناسایی نیستند. اما بر ایمنی غذاهایی که می خوریم تأثیر می گذارد. از طیور و غذاهای دریایی گرفته تا محصولات بره ، گوشت گاو و محصولات ویژه ، تصویربرداری طیفی سطحی از طبقه بندی مواد را ارائه می دهد که بسیار بیشتر از دوربین های رنگی معمولی RGB است.

تولید دارویی

از آنجا که سیستم های تصویربرداری ابر طیفی با وضوح طیفی بالایی می توانند ببینند ، تولیدکنندگان دارو می توانند محصولات خود را از نظر کیفیت در زمان واقعی کنترل و بازرسی کنند.

بازخورد مداوم داده های فراطیفی به مهندسان کمک می کند. تا درک کنند که پارامترهای تولید در شرایط مختلف چگونه تغییر می کنند.

در عملیات بسته بندی و بازرسی ، داده های ابر طیفی می تواند به تشخیص ناهنجاری های فرآیند و اجسام خارجی کمک کند.

2-فشار هیدرواستاتیک بالا

یکی از روش های بهبود فرایند های صنایع غذایی فشار هیدرواستاتیک بالا است.

فشار هیدرواستاتیک بالا یا High Pressure Processing و به اختصار HPP یک فرآیند غیر حرارتی است که در آن مواد غذایی جامد یا مایع، در دمای معمولا پایین در معرض فشار بالا ، عموما در گستره 100تا 800 مگا پاسکال قرار می گیرند . درجه حرارت فرایند می تواند کمتر از صفر یا بالاتر از 100 درجه سانتیگراد باشد.https://fooda.ir/

فشار هیدرواستاتیک بالا نشان دهنده موفق ترین مورد در صنعت برای اجرای یک فناوری غیر حرارتی جدید است. که بر اساس تحقیقات اساسی و کاربردی طی سه دهه گذشته انجام شده است.

فشار بالا (HP) به دلیل استفاده نکردن از فرایند های حرارتی باعث افزایش ایمنی مواد غذایی و کنترل پارامترهای مربوط به کیفیت بدون عوارض جانبی مخرب در دمای بالا دست می اید. هدف کلی محصولات با کیفیت برتر از نظر خواص حسی ، تغذیه ای و عملکرد بیولوژیکی است. از موفق ترین برنامه های تجاری این فرایند می توان از پاستوریزاسیون غیر حرارتی نام برد که در آن HP جایگزین پاستوریزاسیون حرارتی معمولی می شود. که به شما اجازه می دهد تا به طور همزمان بهینه سازی کیفیت و ماندگاری در کیفیت را برای محصولات غیر قابل پردازش گرما انجام دهید.

فراتر از پاستوریزاسیون ، HP با دمای بالا یا عقیم سازی حرارتی با فشار است که بر اصلاح ساختاری هدفمند ماکرومولکول های غذایی ، عملکرد زیستی و پایداری متمرکز است.

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/B9780128153536000045

3-میدان الکتریکی پالسی

میدان الکتریکی پالسی فرایندی غیرحرارتی است که دران ماده غذایی درمعرض میدان پالسی با ولتاژ بالا قرار میگیرد. این روش ضمن اینکه اثر کمی روی ویژگیهای حسی و ارزش تغذیه ای محصولات دارد.، قادر است میکروارگانیسم های مختلف را با مکانیسم اصلی تخریب غشا از بین برده و نیز علاوه بربحث نگهداری محصولات غذایی به دلیل افزایش قابلیت نفوذ سلولی به عنوان یک پیش فرایند، باعث افزایش بازدهی استخراج مواد داخل سلولی مانند آب میوه قند روغن شده و عامل افزایش سرعت خشک کردن شود .

روش های حرارتی برای نگهداری مواد غذایی به طور کلی در صنایع غذایی پر کاربرد است. با این حال چنین روش هایی ممکن است منجر به بروز تغییرات نامطلوب در ویژگی های کیفیت و ارزش غذایی مواد غذایی شود. برعکس ، روش های نگهداری غیر حرارتی کمترین تأثیر را بر کیفیت حسی و وضعیت تغذیه مواد غذایی دارند. در این راستا ، میدان الکتریکی پالسی یک گزینه جایگزین برای محصولات غذایی مختلف ، به ویژه برای غذاهای مایع ، برای حفظ و نگهداری بهتر جنبه های کیفی مواد غذایی است.

1 دیدگاه

  1. […] مقالات مرتبط :3 روش نوین در بهبود فرایند های صنایع غذایی […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود

گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟