نکات ایمنی فاصله بین تزریق دو دوز واکسن‌های کرونا

فاصله بین دوزهای واکسن سینوفارم چقدر است؟

بین دوز اول و دوم 3 تا 4 هفته فاصله توصیه می کند. اگر دوز دوم واکسن کمتر از 3 هفته پس از نوبت اول تجویز شود ، نیازی به تکرار دوز نیست. اگر تجویز دوز دوم واکسن بیش از 4 هفته به تأخیر افتاد ، باید در اولین فرصت ممکن تجویز شود.

اگر دومین واکسن کووید -19 را نزنید چه اتفاقی می افتد؟

به زبان ساده: عدم دریافت واکسن دوم خطر ابتلا به COVID-19 را افزایش می دهد.

دومین واکسن COVID-19 چه عوارضی دارد؟

شایع ترین عوارض جانبی بعد از دوز دوم واکسن ، درد در محل تزریق بود. (1 /92٪ گزارش کردند که بیش از 2 ساعت طول کشید). خستگی (66.4) ؛ درد بدن یا عضله (64.6)) ؛ سردرد (60.8٪) ؛ لرز (58.5)) ؛ درد مفاصل یا استخوان (35.9)) ؛ و دمای 100 درجه فارنهایت یا بیشتر (29.9).

بعد از واکسن COVID-19 چه داروهای ضد تبی استفاده می شود؟


برای همه واکسن های مجاز COVID-19 که در حال حاضر مجاز هستند. داروهای ضد تب یا ضد درد (به عنوان مثال استامینوفن ، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی) برای درمان علائم موضعی یا سیستمیک پس از واکسیناسیون ، در صورت مناسب بودن پزشکی ، قابل استفاده هستند.

چه کسی باید ابتدا برای واکسن COVID-19 واکسینه شود؟

در حالی که منابع واکسن COVID-19 محدود است. کارکنان بهداشتی در معرض خطر بالای قرار گرفتن در معرض و افراد مسن باید برای واکسیناسیون اولویت بندی شوند

آیا عوارض جانبی واکسن COVID-19 وجود دارد؟

مانند هر واکسنی ، واکسن COVID-19 می تواند عوارض جانبی خفیف و کوتاه مدت ایجاد کند. مانند تب درجه پایین یا درد یا قرمزی در محل تزریق. بیشتر واکنش ها به واکسن ها خفیف است و ظرف چند روز به خودی خود از بین می رود. عوارض جانبی جدی یا طولانی مدت واکسن ها ممکن است اما بسیار نادر است.

برخی از آثار بالقوه طولانی مدت COVID-19 چیست؟

برخی از مطالعات اولیه نشان می دهد که ده تا بیست درصد از افراد مبتلا به کووید -19 علائم طولانی مدت بیش از یک ماه را تجربه خواهند کرد. [271] [224] اکثر افرادی که با بیماری شدید در بیمارستان بستری شده اند. مشکلات طولانی مدت ، از جمله خستگی و تنگی نفس را گزارش می دهند

آیا واکسن کووید -19 برای بیماران مبتلا به ایدز بی خطر است؟


علیرغم داده های محدود ، اطلاعات موجود نشان می دهد که واکسن COVID-19 توصیه شده توسط WHO (AstraZeneca/Oxford ، Johnson and Johnson ، Moderna ، Pfizer/BionTech ، Sinopharm و Sinovac) برای افراد مبتلا به HIV ایمن است.

آیا افراد سیگاری بیشتر با بیماری کووید -19 به بیماری شدید مبتلا می شوند؟


سیگار کشیدن یک عامل خطر شناخته شده برای بسیاری از عفونت های تنفسی است. و شدت بیماری های تنفسی را افزایش می دهد. بررسی مطالعات کارشناسان بهداشت عمومی که توسط WHO در 29 آوریل 2020 انجام شد نشان داد که افراد سیگاری در مقایسه با غیرسیگاری ها بیشتر به بیماری شدید با کووید -19 مبتلا می شوند.

آیا دگزامتازون در برابر COVID-19 موثر است؟

دگزامتازون یک کورتیکواستروئید است. که در طیف گسترده ای از شرایط برای اثرات ضد التهابی و سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می شود.

این آزمایش در بیماران بستری مبتلا به COVID-19 در آزمایش بالینی ملی RECOVERY در انگلستان آزمایش شد. و مشخص شد که برای بیماران بدحال مزایایی دارد.

چقدر طول می کشد تا علائم بیماری کرونا ظاهر شود؟

به طور متوسط 5-6 روز از زمان آلوده شدن فرد به ویروس طول می کشد تا علائم ظاهر شود . اما ممکن است تا 14 روز طول بکشد.

آیا COVID-19 از طریق غذا منتقل می شود؟

در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد افراد می توانند COVID-19 را از طریق غذا دریافت کنند. ویروس عامل کووید -19 می تواند در دماهای مشابه ویروس ها و باکتری های شناخته شده موجود در غذا از بین برود.

چه عواملی می توانند خطر انتقال COVID-19 را تعیین کنند؟

عواملی که خطر انتقال را تعیین می کنند شامل این است که آیا ویروس هنوز دارای قابلیت تکثیر است. آیا بیمار علائمی مانند سرفه ، که می تواند قطرات عفونی را پخش کند و رفتار و عوامل محیطی مرتبط با فرد آلوده دارد یا خیر.

آیا همه گیری کرونا بر سلامت روان ما تأثیر می گذارد؟


با گسترش همه گیر ویروس کرونا در سراسر جهان ، ترس و نگرانی و نگرانی قابل توجهی را در بین مردم و به ویژه در گروه های خاصی مانند افراد مسن ، ارائه دهندگان مراقبت ها و افرادی که دارای بیماری های زمینه ای هستند. ، ایجاد می کند.

برخی از شایع ترین علائم بیماری کرونا چیست؟

شایع ترین علائم COVID-19 تب ، سرفه خشک و خستگی است. علائم دیگر که کمتر رایج است و ممکن است برخی از بیماران را تحت تاثیر قرار دهد شامل از دست دادن طعم یا بو ، درد و درد ، سردرد ، گلودرد ، احتقان بینی ، قرمزی چشم ، اسهال یا بثورات پوستی است.

منبع

اخبار مرتبط

ورود

گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟