تاثیر تعطیلات کرونا بر بازارمواد اولیه صنایع غذایی

در این مقاله قصد داریم تاثیر تعطیلات کرونایی بر بازارمواد اولیه صنایع غذایی زنجیره تامین و الگوی مصرف و سایر عوامل تاثیر پذیر بپردازیم. در ابتدا اولین چیزی که به ذهن می رسد افزایش قیمت مواد غذایی است که تاثیر مستقیم از قیمت مواد اولیه صنایع غذایی می پذیرد . در کنار این موضوع اثر بحران شوک کرونا بر توزیع مواد غذایی نیز اثر مستقیم دارد.

یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر بازار مواد اولیه صنایع غذایی دسترسی به مواد اولیه با کیفیت و قیمت مناسب است . بزرگترین مشکل صنایع غذایی ایران ازین جهت است. آن دسته ازمواد اولیه این صنعت که فصلی است. باید در زمان کوتاه و مشخصی تمام مقدار مورد نیاز از کشاورزانی که تمایل به فروش نقدی دارند خریداری شود. و به همین دلیل چرخه سرمایه در این صنعت نیاز به زمان طولانی دارد. پس یکی از مشکلات تولید و تامین کنندگان این صنعت نیاز به سرمایه کلان است.

مشکلات تامین مواد اولیه صنایع غذایی

اخیرا سیاست های ارزی کشور به گونه ای بوده که تامیین کنندگان در تامین مواد اولیه صنایع غذایی با مشکلات جدی مواجه بوده اند و با ادامه این مشکلات بدون شک با تعطیلی بسیاری ازین واحد ها مواجه خواهیم بود .در صورت عدم توان کارخانه ها در تامین مواد اولیه صنایع غذایی چرخه اقتصاد دچار مشکلات بزرگتری خواهد بود . مشکل تامین مواد اولیه صنایع غذایی مشکلی است که تمام واحد های تولیدی کم و بیش با آن مواجه هستند. تحریم ها نیز تاثیرات بسیاری بر تامین مواد اولیه صنایع غذایی گذاشته است.

ازجمله این تاثیرات ، عدم علاقه تامین کنندگان خارجی از انعقاد قراردادهای بلند مدت و تمایل انها به قراردادهای نقدی است. که باعث بیشتر شدن نوسانات در بازار مواد اولیه صنایع غذایی شده است. این موضوع باعث اختلال در سود آوری صنایع داخلی شده است. نحوه تخصیص ارز به مواد اولیه صنایع غذایی و تاخیر در انجام مبادلات بین المللی در ورود این مواد نیز از عواملی است که از دغدغه های اصلی تامین کنندگان محسوب می شود. و تمام این فرایند ها بدون شک تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز نیز هستند. و افزایش نرخ ارز بدون شک یکی از مهم ترین مشکلات تامین کنندگان است.

تاثیر کرونا بر محصولات اولیه کشاورزی

علاوه بر موضوعات ذکر شده تاثیر شوک بحران کرونا بر بازار مصرف نیز حائز اهمیت است. این موضوع در ابتدا باعث پس زدگی محصولات کشاورزی و عرضه در بازار داخلی و در نهایت افت قیمت شد. در کوتاه مدت این مسئله باعث رضایت مصرف کنندگان شد. ولی در دراز مدت موجب کاهش تولید اختلال در عرضه و نهایتا افزایش قیمت این محصولات در بازارهای داخلی شد.

تاثیر کرونا بر زنجیره تامین مواد اولیه صنایع غذایی

زنجیره تامیین محصولات گوناگون صنایع غذایی شبکه ای در هم پییچیده از ارتباطات متقابل بین تولیدکنندگان ،حمل و نقل، صنایع تبدیلی ، صنعت و معدن ، تجارت ، بخش واردات مواد اولیه ،تامین کنندگان و … است .به نظر می رسد شوک حاصل از کرونا تاثیر کمتری بر ابتدای این زنجیره یعنی تولید و توزیع دارد و بیشتر روی انتهای این زنجیره یعنی مصرف و تجارت تاثیر گذار است. کاهش در مصرف یا تجارت و وقفه زمانی می تواند تاثیرات بسزایی برتصمیمات تولید کننده و توزیع کننده داشته باشد.

در بخش مصرف، برآوردها حاکی از آن است که کاهش مصرف باعث کاهش ۸/ ۷درصدی در میزان درآمد عرضه‌کنندگان محصولات کشاورزی و غذا شده است. همچنین با توجه به کنترل و محدودیت‌های اعمال شده در مبادی گمرکات کشور، بخش تجارت نیز با ۱۰درصد زیان مواجه شده است. البته از آنجا که کشور تحت تحریم‌های اقتصادی است، واردات محصولات کشاورزی و غذا مانند روند گذشته درحال انجام است. منبع: دنیای اقتصاد

تاثیر کرونا بر رژیم غذایی افراد

. از طرف دیگر، شیوع این ویروس باعث تغییرات قابل‌توجهی در رژیم غذایی و سبد مصرفی افراد شده است. با توجه به مازاد تقاضای مصرفی از مواد غذایی که در ماه پایانی هر سال وجود دارد. به تبع آن قیمت‌ها نیز در این ماه نسبت به متوسط یازده ماهه بیشتر است. به‌طوری‌که تغییرات شاخص قیمت اسفند به متوسط قیمت ۱۱ ماهه در سال  ماهه ۱۳۹۸ نسبت به ۱۵ سال اخیر نشان داده شده است. برای مثال: در گروه گوشت قرمزو سفید، عرضه‌کنندگان این محصول به ازای هر واحد کالای فروش رفته به میزان ۴/ ۱۵درصد با کاهش قیمت مواجه شده‌اند. اما در گروه لبنیات قیمت فروش به میزان ۹/ ۱درصد بیش از روند هر ساله بوده است.

شیوع کرونا تاثیرات قابل توجهی بر نوع رژِیم و مواد غذایی مصرفی افراد داشته است. و قیمت مواد غذایی که گفته می شود روی عملکرد سیستم ایمنی افراد تاثیر مثبت دارد افزایش داشته .

برای مثال: مصرف گوشت قرمز و سفید به میزان 15/4درصد و لبنیات به میزان 1/9 درصد نسبت به 3 ماه گذشته افزایش داشته است.

تغییر الگوی مصرف افراد

تعطیل شدن بسیاری از کسب و کار ها مرتبط با صنایع غذایی مثل رستوران ها تامین کننده های غذا هتل ها و .. که تامین مواد اولیه آن ها با بخش کشاورززی است دچار تغییر الگوی بسیاریشده است . همچنین حضور افراد در قرنطینه‌های خانگی باعث شده. که این تغییر الگو بر تامین‌کننده ، تولیدکننده ،سرمایه‌گذار و همه‌ی بخش‌های این زنجیره تاثیر گذارد. برای مثال مصرف نان های خانگی و سنتی بیشتر از نان های صنعتی موجود در اغذیه فروشی ها شده.

مقالات مرتبط: تغییرات جهانی قیمت مواد اولیه صنایع غذایی در سال 2021

ورود

گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟