عوارض واکسن سینوفارم

آیا باید نگران عوارض جانبی واکسن سینوفارم باشید؟
واکسن Sinopharm COVID-19 ، BBIBP-CorV ، که موسسه بیولوژیکی محصولات بیولوژیکی پکن (BBIBP) آن را توسعه داده است. ، اولین واکسن COVID-19 چینی است که سازمان بهداشت جهانی (WHO) مجوز استفاده اضطراری از آن را صادر کرده است. این مقاله برخی از عوارض جانبی رایج که در آزمایشات بالینی رخ داده است و بحث های مربوط به ایمنی واکسن را مورد بحث قرار می دهد.

BBIBP در چین واکسن Sinopharm COVID-19 BBIBP-CorV را توسعه داده است. از بین واکسن های COVID-19 که شرکت های چینی تولید کرده اند ، BBIBP-CorV اولین واکسنی است که WHO منبع معتبر را برای استفاده در برابر ویروس SARS-CoV-2 مجاز اعلام کرده است.

WHO فهرست استفاده اضطراری خود از واکسن سینوفارم را در 7 مه 2021 ، حدود 4 ماه پس از مجوز اداره ملی محصولات پزشکی چین در 31 دسامبر 2020 ، منتشر کرد. 42 کشور دیگر ، از جمله مجارستان ، ونزوئلا و سریلانکا ، موافقت کردند. واکسن با این حال ، آژانس داروهای اروپایی (EMA) هنوز آن را برای استفاده در اتحادیه اروپا بررسی نکرده است.

سینوفارم و BBIBP برای توسعه واکسن COVID-19 خود از یک فناوری ثابت استفاده کردند. واکسن دو دوز شامل ویروس غیر فعال شده برای تحریک پاسخ ایمنی است.

نحوه عمل واکسن سینوفارم

واکسن سینوفارم حاوی SARS-CoV-2 است که تحت درمان با ماده شیمیایی به نام بتا پروپیولاکتون قرار گرفته است. این ماده شیمیایی به مواد ژنتیکی ویروس متصل شده و مانع از تکثیر و ایجاد COVID-19 می شود. این واکسن همچنین حاوی مواد کمکی به شکل هیدروکسید آلومینیوم است. مواد کمکی به تقویت پاسخ ایمنی بدن به واکسن ها کمک می کند.

هنگامی که فردی واکسن را دریافت می کند. سیستم ایمنی بدن وی ویروس غیرفعال شده را خارجی تشخیص می دهد. و آنتی بادی هایی علیه آن ایجاد می کند. اگر فرد واکسینه شده متعاقباً با SARS-CoV-2 تماس پیدا کند ، سیستم ایمنی بدن وی در برابر آن واکنش ایمنی ایجاد می کند.

WHO واکسن Sinopharm را برای افراد 18 سال به بالا توصیه می کند. بین 3 تا 4 هفته فاصله بین دو دوز. آژانس بهداشت جهانی اثر کلی واکسن را حدود 78 درصد برآورد می کند ، اگرچه خاطرنشان می کند که داده های آزمایش برای بزرگسالان بالای 60 سال وجود ندارد.

عوارض جانبی سینوفارم


داده های یک آزمایش فاز کوچک 1/2 که حدود 600 داوطلب در آن مشارکت داشتند. در اکتبر 2020 در The Lancet Infectious Diseases منتشر شد. نویسندگان مقاله گزارش دادند که واکسن ایمن بوده و توسط شرکت کنندگان در آزمایش قابل تحمل است.

شایع ترین عوارض جانبی گزارش شده در این آزمایش تب و درد در محل تزریق بود.

WHO داده های ایمنی سه آزمایش بالینی را بررسی کرد. که شامل داده هایی برای 16،671 شرکت کننده ای بود که واکسن Sinopharm را دریافت کرده بودند. بیشتر این داده ها مربوط به مردان 18 تا 59 ساله است.

بر اساس این داده ها ، شایع ترین عوارض جانبی عبارتند از:

سردرد
خستگی
واکنش محل تزریق
این عوارض جانبی مشابه سایر واکسن های مجاز علیه COVID-19 است و اکثر آنها خفیف تا متوسط بودند.

عوارض جانبی جدی

WHO دو عارضه جانبی جدی را که احتمالاً با واکسن مرتبط بودند. شناسایی کرد – تهوع جدی و یک اختلال عصبی نادر که به آنسفالومیلیت حاد منتشر معروف است. همچنین یک تشخیص ترومبوس (لخته خون) در گروه واکسن وجود داشت.

WHO همچنین داده های پس از مجوز را در قالب داده های ایمنی جمع آوری شده در زمان انتشار واکسن در چین در نظر گرفت. در میان 5.9 میلیون نفری که تا 30 دسامبر 2020 واکسن را در چین دریافت کرده بودند. ، 1453 مورد عوارض جانبی گزارش شده است.

این عوارض جانبی شامل واکنش های موضعی قرمزی و تورم در محل واکسیناسیون بود. همچنین 202 مورد تب وجود داشت که 86 مورد از آنها به عنوان شدید طبقه بندی شده بود. اگرچه 11 مورد از علائم عصب صورت گزارش شده بود ، اما ارزیابی کنندگان به این نتیجه رسیدند که این موارد با واکسن ارتباطی ندارد.

ایمنی در افراد مسن

داده های ایمنی از 1.1 میلیون دوز واکسن Sinopharm که افراد مسن – 65 سال به بالا – در چین دریافت کرده اند ، شایع ترین عوارض جانبی مانند سرگیجه ، سردرد ، خستگی ، تهوع ، تب ، استفراغ و درماتیت آلرژیک را نشان می دهد. هیچ عارضه جانبی جدی برای این گروه سنی گزارش نشده است. با این حال ، WHO شکافی را در پایگاه شواهد BBIBP-CorV برای افراد مسن برجسته می کند.

عدم شفافیت

هنوز در مورد واکسن اختلاف نظر وجود دارد. ، که فقدان داده های ایمنی و اثربخشی دقیق و عرضه زودهنگام واکسن به آن دامن زده است.

یک مقاله خبری ژانویه 2021 گزارش داد که تائو لینا ، متخصص واکسن مستقر در شانگهای ، نسخه دیجیتالی دفترچه راهنمای واکسن را در وب بارگذاری کرده است.

در دفترچه راهنما 73 عارضه جانبی و سیستمیک واکسن ذکر شده است. که باعث شد تائو واکسن را “ناامن ترین واکسن در جهان” توصیف کند. با این حال ، تعدادی از عوارض جانبی که در دفترچه راهنما ذکر شده است. به خودی خود نشان دهنده ایمنی واکسن نیست.

تایوان نیوز گزارش داد که سانسورگران پست تائو را در اوایل ژانویه لغو کردند و 2 روز بعد ، تائو انتقادات خود را پس گرفت. و گفت که این یک شوخی است.

برخی افراد نیز نگرانی هایی را در مورد اثر واکسن ابراز کرده اند. در آوریل 2021 ، یک مقام چینی به نام گائو فو گفت که واکسن های COVID-19 این کشور “به میزان حفاظتی بسیار بالایی دست نمی یابد.” گائو ، رئیس مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های چین ، بعداً مدعی شد که مردم نظرات او را اشتباه تفسیر کرده اند.

منبع

مقالات مرتبط:سه نکته که باید در مورد عوارض طولانی مدت واکسن های کرونا بدانید

ورود

گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟