علائم قارچ سیاه

عفونت قارچ سیاه (موکورمیکوزیس) چیست؟
قارچ سیاه ، موسوم به Mucormycosis ، یک عفونت نادر اما خطرناک است. قارچ سیاه در اثر تماس با اسپورهای قارچ در محیط ایجاد می شود. همچنین می تواند پس از ورود قارچ از طریق بریدگی ، خراشیدن ، سوختگی یا نوع دیگری از ضربه های پوستی در پوست ایجاد شود.
قارچ ها در محیط زندگی می کنند ، به ویژه در خاک و مواد آلی در حال پوسیدگی مانند برگ ، توده کمپوست ، چوب پوسیده و غیره. این عفونت قارچی ناشی از نوعی کپک معروف به “موکرومایست” است. لازم به ذکر است که این عفونت قارچی نادر افرادی را که دارای مشکلات سلامتی هستند یا از داروهایی استفاده می کنند که توانایی بدن را در مبارزه با عفونت ها تضعیف می کند ، تحت تأثیر قرار می دهد.

علل قارچ سیاه

موکورمیست ها نوعی کپک هستند که باعث عفونت قارچی می شوند. این قالب ها را می توان در همه جای محیط ، از جمله خاک ، هوا و غذا یافت. آنها از طریق بینی ، دهان یا چشم وارد بدن می شوند و در صورت عدم درمان به موقع می توانند بر مغز تأثیر بگذارند. به گفته کارشناسان پزشکی ، علت اصلی قارچ سیاه (موکورمیکوزیس) سوء استفاده از استروئیدها در طول درمان COVID است.
قارچ سیاه (موکورمیکوزیس) در درجه اول افرادی را که مشکلات سلامتی دارند یا از داروهایی استفاده می کنند که توانایی بدن را در مبارزه با میکروب ها و بیماری ها کاهش می دهد ، تحت تأثیر قرار می دهد. ایمنی فرد پس از درمان کووید پایین است ، که باعث می شود در برابر عفونت قارچ سیاه آسیب پذیر باشد. افراد مبتلا به دیابت و بیماران مبتلا به COVID-19 بیشتر در معرض خطر ابتلا به عفونت هستند.

علائم قارچ سیاه

علائم قارچ سیاه بسته به محل رشد قارچ در بدن شما متفاوت خواهد بود. آنها ممکن است شامل موارد زیر باشند:
تب
سرفه کردن
درد قفسه سینه
تنگی نفس
تورم در یک طرف صورت شما
سردرد
احتقان سینوسی
ضایعات سیاه در بالای بینی یا داخل دهان
شکم درد
تهوع و استفراغ
خونریزی دستگاه گوارش
خون در مدفوع شما
اسهال
اگر پوست شما آلوده است ، ناحیه آسیب دیده ممکن است تاول زده ، قرمز یا متورم به نظر برسد. ممکن است سیاه شود ، احساس گرما کند یا دردناک باشد. از طریق خون شما ، عفونت می تواند به سایر قسمت های بدن شما نیز سرایت کند. به این قارچ سیاه منتشر شده (موکورمیکوزیس) گفته می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد ، قارچ می تواند به اندام هایی مانند طحال و قلب شما حمله کند. در موارد شدید ، ممکن است تغییرات ذهنی را تجربه کنید یا به کما بیایید. حتی می تواند کشنده باشد.

خطرات قارچ سیاه

افرادی که در گروه های زیر قرار می گیرند بیشتر در معرض ابتلا به قارچ سیاه هستند:
دیابت کنترل نشده ، کتواسیدوز دیابتی و بیماران دیابتی که استروئید یا توسیلیزوماب مصرف می کنند.
بیمارانی که از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی استفاده می کنند یا تحت درمان ضد سرطان قرار می گیرند ، و همچنین افرادی که از بیماری مزمن ناتوان کننده رنج می برند
بیمارانی که دوزهای بالایی از استروئیدها یا توسیلیزوماب را به مدت طولانی مصرف می کنند
موارد شدت کووید -19
بیماران مبتلا به اکسیژن که نیاز به چسباندن بینی ، ماسک یا حمایت تنفسی دارن

آیا قارچ سیاه فقط بر بیماران کووید تأثیر می گذارد؟

قارچ سیاه چگونه بر بیماران COVID تأثیر می گذارد؟
موکورمیکوزیس یک عفونت قارچی نادر اما جدی است. در حالی که موارد این عفونت نسبتاً کمتر بود ، شیوع کووید -19 باعث گسترش این عفونت شده است. این بیماری معمولاً به عنوان قارچ سیاه شناخته می شود ، این عفونت در حال حاضر در بین بیماران کووید -19 در سراسر هند تشخیص داده شده است. با افزایش چشمگیر موارد عفونت قارچی ، دولت موظف شده است که همه ایالت ها موارد مشکوک و تایید شده موکورمیکوزیس را به برنامه نظارت یکپارچه بیماری (IDSP) گزارش دهند.
حال بیایید نگاهی بیندازیم که این عفونت چیست و چرا در بیماران کووید -19 بیشتر ایجاد می شود. این عفونت به ندرت اتفاق می افتد ، اما هنگامی که فرد آلوده می شود ، قارچ در پوست ظاهر می شود یا می تواند بر مغز یا ریه ها تأثیر بگذارد ، موارد زیادی از این عفونت در بیماران کووید -19 گزارش شده است.

چرا در بیماران مبتلا به کووید 19 اتفاق می افتد؟


موکورمیکوزیس می تواند بعد از عفونت COVID-19 رخ دهد ، چه در زمان بستری در بیمارستان و چه چند هفته پس از ترخیص.
COVID-19 یک تغییر ناگهانی در محیط داخلی میزبان برای قارچ ایجاد می کند و درمان پزشکی که به طور ناخودآگاه انجام می شود باعث توسعه قارچ می شود. COVID-19 باعث آسیب به مخاط مجاری تنفسی و عروق خونی می شود. همچنین باعث افزایش آهن سرم می شود که برای رشد قارچ لازم است.

آنتی بیوتیک های طیف وسیع نه تنها باکتری های بالقوه مضر را از بین می برند ، بلکه جنبه های مفیدی نیز از بین می برند. اگرچه داروهای ضد قارچی مانند ووریکونازول از آسپرژیلوز جلوگیری می کنند ، اما موکور به دلیل عدم مقاومت زنده می ماند و رشد می کند. تهویه طولانی مدت ایمنی را کاهش می دهد و این حدس وجود دارد که آب مرطوب کننده که همراه با اکسیژن تحویل داده می شود قارچ را منتقل می کند.

قارچ سیاه چگونه بر افراد غیر کووید تأثیر می گذارد؟


موکورمیکوزیس یک عفونت قارچی است که در درجه اول بیماران مبتلا به سیستم ایمنی ضعیف را تحت تاثیر قرار می دهد ، اما می تواند افراد غیر کووید را نیز تحت تاثیر قرار دهد. کارشناسان هشدار می دهند در صورت عدم درمان ، این می تواند خطرناک شود.

درمان قارچ سیاه:


درمان موکورمیکوزیس باید سریع و تهاجمی باشد. این نگرانی به این دلیل است که در زمان تشخیص فرضی ، بیمار اغلب دچار آسیب بافتی قابل توجهی شده است که قابل برگشت نیست.
اکثر بیماران نیاز به درمان جراحی و دارویی دارند.
اکثر متخصصان بیماریهای عفونی می گویند که بدون بریدن جراحی تهاجمی ناحیه آلوده ، احتمال مرگ بیمار وجود دارد.
داروها نقش مهمی ایفا می کنند. دو هدف اصلی به طور همزمان دنبال می شود: داروهای ضد قارچی برای کاهش یا توقف گسترش قارچ و داروهایی برای درمان بیماری های زمینه ای ناتوان کننده.
آمفوتریسین B (در ابتدا داخل وریدی) داروی رایج انتخابی برای درمان ضد قارچ است.
پوزاکونازول یا ایزاووکونازول می تواند موکورمایکوزیس را درمان کند.
بیماران حتی ممکن است نیاز به یک روش ضد قارچی داخل وریدی داشته باشند که 4-6 هفته طول بکشد.
بیماران مبتلا به بیماریهای زمینه ای مانند دیابت باید کنترل بهینه دیابت خود را داشته باشند.
به طور معمول در بیمارانی که استروئید مصرف می کنند یا از دفروکسامین (دسفرال ؛ که برای حذف آهن اضافی از بدن استفاده می شود) استفاده می شود ، این داروها متوقف می شوند زیرا می توانند بقای قارچ ها را در بدن افزایش دهند.
بیماران ممکن است نیاز به جراحی های اضافی داشته باشند و معمولاً بسته به شدت بیماری به مدت طولانی (هفته ها تا ماه ها) نیاز به درمان ضد قارچی دارند.

پیشگیری از قارچ سیاه:

تمیز کردن و تعویض مرطوب کننده (برای کسانی که از غلظت اکسیژن استفاده می کنند)
ماسک ها باید به طور مرتب ضد عفونی شوند و نباید هفته ها از آنها استفاده شود.
کسانی که از استروئیدها استفاده می کنند نیز باید سطح قند خون خود را کنترل کنند.
در طول درمان کووید -19 ، باید از اکسیژن مات شده استفاده کرد
رعایت بهداشت و رعایت نظافت محیط اطراف
مسواک زدن و غرغره کردن روزانه بسیار مفید است.
اگر از بیماری کووید بهبود یافته اید ، استفاده از ماسک برای جلوگیری از ورود عفونت به بدن بسیار مهم است.
بیماران دیابتی باید دیابت خود را تحت کنترل داشته و سطح قند خون خود را کنترل کنند
این موارد باید به ویژه پس از عفونت با کووید -19 تحت نظارت قرار گیرند. استفاده از استروئیدها باید کاهش یابد و داروهای تنظیم کننده سیستم ایمنی باید قطع شود.

منبع: https://www.medicoverhospitals.in/blog/black-fungus

مقالات مرتبط: سه نکته که باید در مورد عوارض طولانی مدت واکسن های کرونا بدانید

ورود

گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟