سه نکته که باید در مورد عوارض طولانی مدت واکسن های کرونا بدانید

در طول مطالعات مربوط به واکسن های کرونا توسط ، دکتر پل گوپفرت ، مدیر کلینیک تحقیقاتی واکسن آلاباما در دانشگاه آلاباما در بیرمنگام ، هیچ واکسنی را به اندازه سه واکسن COVID Pfizer ، Moderna و Johnson & Johnson. موثر ندانسته است.که در حال حاضر در ایالات متحده موجود و مورد استفاده است.

وی گفت: “کاهش 90 درصدی خطر ابتلا به عفونت‌ها و 94 درصد موثر بودن در برابر بستری شدن از ویروس کرونا برای واکسن‌هایPfizerو Moderna فوق العاده است.”

اما چه چیزی باعث می‌شود متخصصان واکسن مانند گوپفرت اطمینان داشته باشند که واکسن‌های کرونا در بلند مدت ایمن هستند؟ همه ما تابلوهای تبلیغاتی و اطلاعات تلویزیونی از شرکت های حقوقی را مشاهده کرده ایم. که به دنبال افرادی هستند که از طریق داروهای رژیمی یا مشابه ان ها متضرر شده اند. چه چیزی باعث می‌شود گوپفرت فکر کند که دانشمندان در سال های آینده مشکلات غیرقابل پیش بینی ناشی از واکسن کرونا را کشف نخواهند کرد؟

در واقع دلایل متعددی وجود دارد. واکسن‌هایی که در دو نوبت یک یا دو بار تزریق می‌شوند. ، بسیار متفاوت از داروهایی هستند که افراد روزانه به طور بالقوه برای سالها مصرف می‌کنند. و چندین دهه سابقه واکسن به علاوه داده های بیش از یک میلیارد نفر که از دسامبر گذشته واکسن COVID دریافت کرده اند شواهد قوی ای را ارائه می دهد. که نشان می‌دهد احتمال کمی وجود دارد که خطرات جدیدی از واکسن های کرونا ایجاد شود.

اکثر آمریکاییانی که واکسینه نشده‌اند یا می‌گویند در واکسیناسیون فرزندان خود تردید دارند گزارش می‌دهند که نگرانی اصلی آنها ایمنی است. تقریباً یک چهارم پاسخ دهندگان در نظرسنجی های گالوپ در مارس و آوریل 2021 گفتند می‌خواهند قبل از تزریق واکسن کرونا، بی خطر بودن آن را تأیید کنند. و 26 درصد از پاسخ دهندگان در نظرسنجی والدین دارای کودکان 12 تا 15 ساله توسط بنیاد خانواده در آوریل 2021 گفتند قبل از تصمیم گیری برای واکسیناسیون فرزند خود.می خواهند “کمی صبر کنند تا ببینند واکسن چگونه کار می کند”

واکسن ها به سرعت حذف می شوند


برخلاف بسیاری از داروها که روزانه مصرف می شوند ، واکسن ها عموماً یکبار انجام می شوند. داروهایی که هر روز مصرف می کنید می تواند عوارض جانبی ایجاد کند که به مرور زمان، خود را نشان می دهد ، مشکلات طولانی مدت با افزایش سطح دارو در بدن در طول ماه ها و سال ها ایجاد می شود.

گوپفرت گفت: “واکسن ها فقط برای انتقال دوز ضعیف طراحی شده. و سپس به سرعت توسط بدن حذف می شوند.این امر به ویژه درمورد واکسن‌های موثر روی mRNA صادق است. mRNA به طرز باور نکردنی به سرعت تخریب می شود. شما انتظار ندارید که هیچ یک از این واکسن ها عوارض جانبی طولانی مدت داشته باشند. و در حقیقت ، این امر هرگز با هیچ واکسنی رخ نداده است. “

در صورت وجود عوارض جانبی واکسن کرونا در عرض چند هفته ظاهر می شود


این بدان معنا نیست که هرگز هیچ مسئله ایمنی در مورد واکسن ها وجود نداشته است. اما در هر مورد ، اینها بلافاصله پس از شروع استفاده گسترده از واکسن ظاهر شده اند.

گوپفرت گفت: “عوارض جانبی که ما می بینیم در اوایل رخ می دهد. و تمام می شود.تقریباً در همه موارد ، عوارض جانبی واکسن در دو ماه اول پس از انتشار مشاهده می شود.
تنها برنامه واکسنی که ممکن است با مقیاس و سرعت انتشار COVID مقایسه شود. واکسن اصلی فلج اطفال در 1950 است. هنگامی که این واکسن برای اولین بار در ایالات متحده در سال 1955 معرفی شد،از یک فرم ضعیف شده ویروس فلج اطفال استفاده کرد. که در موارد بسیار نادر – حدود یک نفر در 2.4 میلیون دریافت کننده – فعال شد و باعث فلج شد. این را با 60000 کودک آلوده به فلج اطفال در ایالات متحده در سال 1952 و بیش از 3000 کودک که در آن سال در ایالات متحده در اثر این بیماری جان باختند مقایسه کنید. موارد فلج ناشی از واکسن بین یک تا چهار هفته پس از واکسیناسیون رخ داد. در هیچ یک از واکسن های کووید از فرم ضعیف شده ویروس SARS-CoV-2 استفاده نشده است-در واقع واکسن بدن را آموزش می دهند تا بخشی از ویروس معروف به پروتئین را تشخیص دهد و آنتی بادی هایی تولید کند که در صورت عفونت واقعی می توانند به ویروس حمله کنند.

واکسن انفولانزای خوکی

در سال 1976، واکسنی علیه آنفولانزای خوکی که به طور گسترده در ایالات متحده توزیع شد. در موارد نادر (تقریباً یک در 100000) به عنوان علت سندرم گیلن باره شناخته شد. که در آن سیستم ایمنی به اعصاب حمله می کند. تقریباً همه این موارد در هشت هفته پس از دریافت واکسن توسط فردی رخ داده است. اما خود آنفولانزا نیز می تواند باعث سندرم گیلن باره شود. در واقع ، سندرم پس از عفونت طبیعی آنفولانزا 17 برابر بیشتر از واکسیناسیون رخ می دهد.

تجربه واکسن کرونا در شش ماه گذشته


گوپفرت گفت: “زمانی که واکسن های Pfizer و Moderna COVID برای استفاده اضطراری در ایالات متحده در دسامبر 2020 تأیید شد ، ما قبلاً عوارض جانبی کوتاه مدت را به خوبی از مطالعات کارآیی می دانستیم.” “Pfizer و Moderna-و بعداً جانسون و سپس Novavax ، که نتایج آزمایشی مرحله III خود را در ژوئن 2021 گزارش کردند-همه بیش از 30،000 نفر ثبت نام کرده اند که نیمی از آنها واکسن دریافت کرده اند و نیمی از آنها ابتدا دارونما(placebo) دریافت کرده اند. که همه گروه دارونما واکسن دریافت کردند.

گوپفرت می گوید: عوارض جانبی مشاهده شده در این مطالعات ، و دوباره در سراسر کشور که در دسامبر 2020 آغاز شد. مسائل تحمل پذیری بودند ، عمدتا درد بازو ، خستگی و سردرد. اینها بسیار گذرا هستند و یک یا دو روز پس از واکسن ایجاد می شوند. سپس سریع حل می شوند.

به گفته ردیاب واکسیناسیون نیویورک تایمز ، تا 12 ژوئن 2021 ، بیش از 2.33 میلیارد دوز واکسن COVID در سراسر جهان تزریق شده است.

مشاهده عوارض جانبی بیشتراز واکسن های کرونا

گوپفرت می گوید: بین ماه های دسامبر و ژوئن، ما عوارض جانبی نادرتری را مشاهده کردیم. که تا زمانی که میلیون ها نفر واکسن دریافت نکرده باشند ، خود را نشان نمی دهند.

تقریباً از هر 100000 نفری که واکسن AstraZeneca COVID را دریافت کرده اند ، یک اختلال انعقادی شناخته شده است که به عنوان ترومبوسیتوپنی ترومبوتیک شناخته می شود ، از جمله 79 مورد در بیش از 20 میلیون نفر که از این واکسن در انگلستان استفاده کرده اند و 19 نفر جان خود را از دست داده اند. گوپفرت می گوید تعداد کمی از موارد با واکسن Johnson & Johnson’s نیز رخ داده است.

“دلایل هنوز در حال بررسی است. اما وقتی این اتفاق می افتد ، از شش روز تا دو هفته پس از واکسیناسیون کرونا اتفاق می افتد. اخیراً، یک عارضه جانبی نادرتر-میوکاردیت یا التهاب عضله قلب-در افرادی که واکسن Pfizer و Moderna COVID-19 دریافت می کنند. گزارش شده است. این حدود یک در یک میلیون یا احتمالاً در برخی از جمعیت بیشتر است. اما باز هم ، همه اینها بیش از یک ماه پس از واکسیناسیون اتفاق نمی افتد. “

در 12 ژوئیه 2021 ، FDA اعلام کرد که در موارد نادر (100 گزارش از 12.8 میلیون مورد تزریق شده در ایالات متحده) ، واکسن J&J با سندرم گیلان باره مرتبط است. موارد بیشتر دو هفته پس از تزریق و بیشتر در مردان 50 سال به بالا گزارش شده است.

سنجش شانس


هرگونه خطر، مخصوصاً برای والدین ، ​​ترسناک است. گوپفرت می گوید: اما عوارض جانبی نادری که با واکسن های کووید (کرونا) تشخیص داده می شود باید در برابر خطرات شناخته شده و بالاتر ناشی از ابتلا به COVID سنجیده شود. هنوز مشخص نیست که چگونه انواع COVID مانند جهش Delta بسیار عفونی بر بیماران تأثیر می گذارد. علائم اولیه نشان می دهد که عفونت های دلتا عوارض جانبی شدیدتری نسبت به سایر انواع COVID دارد. ، اما هنوز واکسن ها در برابر دلتا محافظ هستند.

Goepfert می گوید: این عفونت COVID است. و شواهد فزاینده علائم مداوم از آنچه که به عنوان “COVID طولانی” شناخته شده است. نگران کننده ترین ناشناخته های موجود هستند.

گوپفرت گفت: “عوارض جانبی طولانی مدت عفونت COVID یک نگرانی عمده است. تا 10 درصد از افرادی که مبتلا به کووید هستند. عوارضی مانند مشکل در فکر کردن ، درد ، خستگی ، از دست دادن طعم و افسردگی را تجربه می کنند. ما نمی دانیم چرا اینطور است. این علائم چقدر طول می کشد. یا راههای موثری برای درمان آنها وجود دارد یا نه.

حتی با وجود موارد، بستری شدن و مرگ و میر در آلاباما از ماه ژانویه ، هنوز نزدیک به 250 مورد جدید COVID تشخیص داده شده. و تقریبا 10 مورد مرگ در سراسر ایالت از اواسط ماه ژوئن گزارش شده است.

گوپفرت گفت: “بسیاری از مردم نگران هستند که این واکسن ها” به سرعت “مورد استفاده قرار گرفته و هنوز تأییدیه کامل FDA را ندارند . در حال حاضر تحت مجوزهای استفاده اضطراری توزیع می شوند.اما از آنجا که ما تعداد زیادی از افراد را واکسینه کرده ایم، درواقع اطلاعات ایمنی بسیار بیشتری نسبت به سایر واکسن ها داریم. و این واکسن های COVID سابقه ایمنی فوق العاده ای دارند. باید به آن اطمینان داشت. »

منبع: HEALTH & MEDICINE

مقالات مرتبط : آیا کرونا از سطوح منقل می شود؟

ورود

گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟