آیا واکسن کرونا نیاز به دوز سوم دارد؟

همانطور که ممکن است شنیده باشید ، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها (CDC) دوز سوم واکسن کرونا را برای افرادی که دارای نقص ایمنی هستند توصیه کرده است.

برای اینکه واکسن کرونا از شما محافظت کند ، باید سیستم ایمنی بدن شما را فعال کند. در برخی از بیماران نقص ایمنی ، این توانایی مختل می شود ، بنابراین یک دوز اضافی می تواند پاسخ ایمنی را افزایش دهد.

بر اساس گزارش CDC ، در بین افراد دارای نقص شدید ایمنی که تحت پیوند اعضاء جامد قرار گرفته بودند و پس از دریافت دو دوز واکسن Pfizer-BioNTech کرونا (Comirnaty®) یا واکسن Moderna COVID-19 عملاً هیچ حفاظتی نداشتند ، 30 تا 50 antib آنتی بادی ایجاد کردند. پس از دریافت دوز اضافی از آنها در برابر کرونا محافظت می کند.

محققان دریافتند که واکسن های کرونا ممکن است در افرادی که دارای سرطان های خونی خاصی هستند موثر نباشد. مطالعه ای که توسط دیوید چونگ ، سرطان شناس پزشکی انجام شد. نشان داد که افراد مبتلا به سرطان خون ، واکنش آنتی بادی ضعیفی نسبت به واکسن ها دارند. هم به دلیل خود سرطان و هم به دلیل درمان این بیماری. مطالعه دیگری به رهبری رون تاماری و گونجان شاه نشان داد افرادی که در سال گذشته برای سرطان خود پیوند مغز استخوان یا سایر درمان های سلولی دریافت کرده اند. محافظت کمتری از واکسن ها دریافت کرده اند.

چه کسی واجد شرایط دوز اضافی واکسن COVID-19 است؟

افرادی که دارای سرکوب سیستم ایمنی متوسط ​​تا شدید هستند. واجد شرایط دریافت دوز اضافی هستند. معمولاً به دلیل پیوند اندام یا سلول های بنیادی ، عفونت HIV ، درمان با استروئید یا برخی از درمان های سرطانی که توانایی بدن در مبارزه با عفونت ها را مختل می کند.

بیماران سرطانی که دارای نقص ایمنی هستند عبارتند از:

بیمارانی که در حال حاضر یا در شش ماه گذشته تحت درمان سرطان خون هستند
آنهایی که در طول 12 ماه پس از درمان با داروهای تخلیه کننده سلول B (به عنوان مثال ، ریتوکسیماب یا Rituxan®) در زمان واکسیناسیون اولیه خود بودند.
بیمارانی که در دو سال گذشته پیوند سلول های بنیادی انجام داده اند یا تحت درمان CAR T قرار گرفته اند
بیماران تحت تومورهای جامد با شیمی درمانی – و برخی از بیماران تحت ایمونوتراپی – در حال حاضر یا در شش ماه گذشته تحت درمان هستند
این معیارهای شایستگی متداول ترین علائم را پوشش می دهد. اگر تصمیم بگیرند که دوز اضافی به نفع شما باشد. ، ارائه دهنده شما می تواند دوز اضافی واکسن را برای سایر درمان ها یا شرایط سرکوب کننده سیستم ایمنی سفارش دهد.

چه زمانی بیماران واجد شرایط باید دوز اضافی دریافت کنند؟

اگر از معیارهای نقص ایمنی متوسط یا شدید برخوردار هستید. ، می توانید دوز اضافی را 28 روز یا بعد از اتمام اولین سری واکسن دریافت کنید. برای اطمینان از بهترین پاسخ ایمنی به دوز اضافی ، کارشناسان توصیه می کنند که بیماران زمان مطلوب دوز اضافی را با تیم مراقبت بالینی خود در میان بگذارند.

آیا سایر افراد مبتلا به سرطان واجد شرایط دوز دیگری به عنوان تقویت کننده هستند؟


بر اساس دستورالعمل های جدید ، بیماران سرطانی 18 سال به بالا که حداقل دو ماه قبل دو دوز واکسن Pfizer-BioNTech به آنها داده شد. ، واجد شرایط دریافت واکسن تقویت کننده هستند.

کدام واکسن ها را می توان برای دوز اضافی استفاده کرد؟

فقط بیمارانی که واکسیناسیون اولیه خود را با واکسن Pfizer-BioNTech یا Moderna تکمیل کرده اند ، می توانند دوز اضافی دریافت کنند. در حال حاضر مخلوط کردن واکسن ها مجاز نیست.

آیا بیماران اطفال دارای سیستم ایمنی ضعیف واجد شرایط دریافت دوز اضافی واکسن هستند؟


بله ، سازمان غذا و دارو (FDA) مجوز استفاده اضطراری را برای بیماران 12 سال به بالا برای دریافت واکسن Pfizer-BioNTech و 18 سال به بالا برای دریافت واکسن Moderna صادر کرده است.

آیا باید منتظر عوارض جانبی باشم؟

عوارض جانبی یک دوز اضافی واکسن کرونا مشابه مواردی است که پس از دریافت واکسن های اصلی مشاهده می شود. دانشمندان در اسرائیل به تازگی شروع به تزریق دوز اضافی واکسن Pfizer-BioNTech به افرادی کرده اند که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند. 31٪ از افراد عوارض جانبی را گزارش کردند که شایع ترین آن درد در محل تزریق است. سایر عوارض جانبی شامل خستگی ، سردرد ، بدن درد و تب بود. این علائم مدت زیادی دوام نمی آورند – حدود یک تا سه روز

Vaccine Covid-19 Lettering Text on Black Background

منبع

اخبار مرتبط

ورود

گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟